• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Martin Davidsen

Superliga-karussel: Randers bliver 11. klub med ny træner på et år

Superliga-karussel: Randers bliver 11. klub med ny træner på et år
Foto: Randers FC

Til sommer er Ståle Solbakken den eneste træner i Superligaen, der har været i sit job i mere end et år.

Af Martin Davidsen

Opgørelsen er bragt første gang den 21. oktober 2015 i forbindelse med Esbjergs trænerskifte.

Colin Todd stopper som cheftræner i Randers til sommer. Dermed skal endnu en Superliga-klub skiftet træner inden for kort tid. 

Med trænerskiftet i Randers har hele 11 klubber i Superligaen fået ny træner siden juni 2015 - altså næsten alle Superliga-klubberne - og den længst siddende chef i landets bedste række har end ikke været der i tre år. Det er Ståle Solbakken, der til sommer vil være den eneste Superliga-træner, der har siddet i sit job i over et år.

Tipsbladet.dk gennemgår i det nedenstående de 12 trænere i Superligaen og ser på, hvornår de hver især blev ansat som cheftræner. 

Randers FC's Colin Todd var den træner, der har siddet i klubben i længst tid, idet han kom tilbage til klubben i sommeren 2012, mens Ståle Solbakken er den næste på listen på grund af sin ansættelse i august 2013.

Resten af Superligaens trænere har altså ikke engang været i deres nuværende job i et halvt år, så der er tale om mange korte ægteskaber mellem klub og trænere i ligaen, som det ser ud nu. 

Her er Superligaens trænere og deres ansættelsestidspunkt:

Colin Todd, Randers FC: Ansat siden juli 2012 - stopper til sommer.
Afløste fyret Michael Hemmingsen.
 
Ståle Solbakken, FCK: Ansat siden august 2013
Afløste fyret Ariël Jacobs.
 
Kent Nielsen, OB: Ansat siden juni 2015
Afløste Ove Pedersen efter kontraktudløb.
 
Lars Søndergaard, AaB: Ansat siden juni 2015
Afløste Kent Nielsen efter kontraktudløb.
 
Johnny Mølby, Viborg FF: Ansat siden juni 2015
Afløste Auri Skarbalius efter ophævet kontrakt.
 
Jakob Michelsen, SønderjyskE: Ansat siden juni 2015
Afløste Lars Søndergaard efter kontraktudløb.
 
Jess Thorup, FC Midtjylland: Ansat siden juli 2015
Afløste Glen Riddersholm, der stoppede før kontraktudløb.
 
Jonas Dal, Esbjerg fB: Ansat siden oktober 2015
Afløste midlertidig træner Michael Pedersen.

Ove Pedersen, Hobro IK: Ansat siden november 2015
Afløste midlertidig træner Lars Justesen.

Glen Riddersholm, AGF: Ansat siden december 2015
Afløste fyret Morten Wieghorst.

Kasper Hjulmand, FC Nordsjælland: Ansat siden december 2015
Afløste Olafur Kristjansson, der fik sin kontrakt ophævet.

 
Auri Skarbalius, Brøndby IF: Ansat siden marts 2016
Afløste Thomas Frank, der stoppede selv. 

Superliga

Mere Superliga

Fokus