• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Tipsbladet.dk

Superligaens bedste: Thomas Delaney overstråler alle

Superligaens bedste: Thomas Delaney overstråler alle
Foto: Martin Davidsen/tipsbladet.dk

Efter hver spillerunde samler tipsbladet.dk op på runden i Superligaen. Her oversigten over, hvilke klubber og spillere, der har været repræsenteret på Rundens Hold 2015/16. Listen opdateres efter hver spillerunde.

Af Tipsbladet.dk
Superligaen anno 2015/16 er overstået, og tipsbladet.dk har sat Rundens Hold for sidste gang i denne omgang.
 
Dermed er det også tid til at gøre status over "Superligaens bedste" for sidste gang. FC København endte som det hold med flest udtagelser, og på spillersiden blev Thomas Delaney også en suveræn vinder med hele ni udtagelser til Rundens Hold i løbet af sæsonen.
 
Herunder følger statistik på Rundens Hold i Superliga-sæsonen 2015/16:
 
Antallet af udvælgelser fordelt på klubber:
Klub Antal gange
FC København 52
SønderjyskE 45
AaB 43
FC Midtjylland 32
Randers FC 32
OB 31
AGF 27
Viborg FF 26
Brøndby 25
FC Nordsjælland 21
Esbjerg fB 15
Hobro IK 13

Her følger en oversigt over de spillere, der er blevet valgt til Rundens Hold:

 

Læs også: Forårets Hold i Superligaen: De 11 udvalgte

 

Spiller Klub Antal gange Runder
Thomas Delaney FC København 9 8, 9, 15, 19, 20, 21, 25, 27 og 33
Nicolai Jørgensen FC København 8 3, 7, 8, 18, 21, 25, 27 og 32
Nicolaj Thomsen AaB 6 9, 11, 17, 24, 27 og 28
Johan Absalonsen SønderjyskE 6 9 og 10 og 12 og 17 og 26 og 32
Mikael Ishak Randers FC 6 8, 15, 23, 24, 30 og 33
Jonas Kamper Viborg FF 6 6 og 10 og 13 og 16 og 20 og 26
Lukas Spalvis AaB 6 5, 9, 11, 12, 16 og 17
Nicolaj Madsen SønderjyskE 6 4, 10, 20, 22, 26 og 33
Rasmus Falk OB 6 2,11 og 15 og 16 og 17 og 25
Riza Durmisi Brøndby IF 5 8, 12, 14, 28 og 33
Johnny Thomsen Randers FC 5 8 ,15,17, 25 og 33
Thomas Enevoldsen AaB 5 6, 14 og 15 og 18 og 23
Marin Skender SønderjyskE 5 6 og 10 og 12 og 18 og 29
Mathias "Zanka" Jørgensen FC København 5 4, 5, 18 og 28 og 29
Kasper Fisker Randers FC 5 23, 24, 25, 30 og 33
Federico Santander FC København 5 21, 24, 28, 29 og 32
Yussuf Toutouh FC København 5 13, 14, 18, 23 og 32
Janus Drachmann SønderjyskE 5 1, 4, 12, 18 og 31
Andreas Maxsø FC Nordsjælland 4 9, 19, 22 og 32
Henrik Dalsgaard AaB 4 9 og 11 og 14 og 18
Martin Pusic FC Midtjylland 4 7, 26, 27 og 33
Jakob Poulsen FC Midtjylland 4 7, 11, 26 og 30
Frederik Rønnow Brøndby IF 4 5. og 7. og 8. og 25
Ludwig Augustinsson FC København 4 5. og 6. og 13 og 18
Erik Sviatchenko FC Midtjylland 4 4, 8 og 10 og 12
Kian Hansen FC Midtjylland 4 3, 5, 23 og 30
Bruninho FC Nordsjælland 4 3 og 6 og 9 og 13
Pierre Kanstrup SønderjyskE 4 26, 30, 31 og 33
Jesper Rask Hobro 4 2 , 3, 9 og 15
Morten Duncan Rasmussen AGF 4 19, 29, 30 og 31
Søren Reese Viborg FF 4 16, 17, 26 og 27
Peter Ankersen FC København 4 12, 21, 23 og 27
Joao Pereira SønderjyskE 4 1, 4, 10 og 24
Daniel Agger Brøndby IF 3 8 og 15 og 18
Lasse Nielsen OB 3 7, 9 og 27
Filip Novak FC Midtjylland 3 7, 23 og 31
Tommy Bechmann SønderjyskE 3 5, 7 og 20
Danny Olsen AGF 3 4, 29 og 32
Kim Aabech AGF 3 3. og 6. og 12.
Rasmus Nissen FC Midtjylland 3 26 og 28 og 29
Marc Dal Hende SønderjyskE 3 25, 29 og 32
Jeppe Højbjerg Esbjerg fB 3 20 og 21 og 23
Kasper Risgård AaB 3 2. og 6 og 16
Rasmus Festersen OB 3 2,11 og 21
Johan Larsson Brøndby 3 2, 5 og 30
Magnus Lekven Esbjerg fB 3 2, 5 og 21
Sten Grytebust OB 3 19, 27 og 33
Niklas Backman AGF 3 19, 24 og 32
Rasmus Würtz AaB 3 17, 19 og 27
Jonas Thorsen Viborg FF 3 16, 20 og 21
Kees Luijckx SønderjyskE 3 16 og 17 og 25
Stanislav Lobotka FC Nordsjælland 3 13, 22 og 32
Mayron George Hobro IK 3 13, 16 og 31
Thomas Kahlenberg Brøndby IF 3 13, 14 og 15
Peter Friis-Jensen Viborg FF 3 11, 26 og 31
Kenneth Emil Petersen AaB 3 11, 23 og 24
Oliver Lund OB 3 1 og 3 og 7
Daniel A. Pedersen AGF 3 1 og 18 og 29
Jakob Ahlmann AaB 2 9 og 27
Nicki Bille Esbjerg fB 2 8 og 10
Alexander Juel Andersen AGF 2 6 og 16
Kasper Pedersen AaB 2 6 og 14
Christian Keller Randers FC 2 5 og 7
Troels Kløve SøndejyskE 2 4 og 5
Ronnie Schwartz Brøndby IF/Esbjerg 2 4 og 26
Jonas Damborg Hobro IK 2 3 og 31
Josip Elez AGF 2 28 og 29
Andre Rømer FC Midtjylland 2 26 og 32
Adama Guira SønderjyskE 2 24 og 28
Anders K. Jacobsen OB 2 22 og 25
Erik Johansson FC København 2 20 og 25
Hallgrimur Jonasson OB 2 20 og 21
Mads Fenger Randers FC 2 2 og 7
Viktor Lundberg Randers FC 2 2 og 4
Benjamin Verbic FC København 2 2 og 30
Emre Mor FC Nordsjælland 2 19 og 22
Rasmus Jönsson AaB 2 18 og 28
Jeppe Grønning Viborg FF 2 16 og 17
Osama Akharraz Viborg FF 2 14 og 22
Mikkel Rask Viborg FF 2 14 og 22
Kasper Kusk FC København 2 14 og 21
William Kvist FC København 2 12 og 25
Kristoffer Olsson FC Midtjylland 2 11 og 33
Kristoffer Pallesen Viborg FF 2 10 og 24
Nicolai Larsen AaB 2 1 og 14
Mikael Antonsson FC København 1 15.
Mandla Masango Randers FC 1 15.
Ari Skulason OB 1 15.
Frederik Tingager OB 1 33
Karl-Johan Johnsson Randers FC 1 32
Nicolaj Hagelskjær Esbjerg fB 1 31
Marco Lund Esbjerg fB 1 31
Simon Kroon SønderjyskE 1 31
Jung-bin Park Hobro IK 1 31
Alexander Nybo Hobro IK 1 30
Daniel Christensen AGF 1 30
Wilfred Domoraud Hobro IK 1 30
Mohamed El Makrini OB 1 29
David Boysen Brøndby IF 1 29
Robin Olsen FC København 1 28
Mustafa Amini Randers FC 1 28
Moussa Maazou Randers FC 1 28
Lebogang Phiri Brøndby IF 1 24
Mikkel Andersen FC Midtjylland 1 24
Rilwan Hassan FC Midtjylland 1 23
Bjørn Paulsen Esbjerg fB 1 23
Steffen Rasmussen AGF 1 22
Marc Pedersen FC Nordsjælland 1 22
Jacob Barrett Laursen OB 1 22
Tobias Mikkelsen FC Nordsjælland 1 22
Jesper Juelsgaard Brøndby IF 1 21
Mikkel Desler OB 1 20
Jeppe Curth Viborg FF 1 20
David Moberg Karlsson FC Nordsjælland 1 20
Vaclav Kadlec FC Midtjylland 1 19
Patrick Kristensen AaB 1 19
Frederik Børsting AaB 1 19
Erik Marxen Randers FC 1 19
Gilli Rólantsson AaB 1 17
David Jensen FCN 1 17
Stephan Andersen FC København 1 16
Serge Deblé Viborg FF 1 14
Ramon Rodrigues FC Nordsjælland 1 13
Maksym Koval OB 1 13
Mads Justesen Hobro IK 1 13
Jeppe Tverskov Randers FC 1 13
Dzhamaldin Khodzhaniazov AGF 1 12
Alexandar Cavric AGF 1 12
Patrick Da Silva Randers FC 1 11
Rodolph Austin Brøndby IF 1 10
Martin Albrechtsen Brøndby IF 1 10
Marcus Ingvartsen FC Nordsjælland 1 10
Nicolai Poulsen Randers FC 1 9
Victor Palsson Esbjerg fB 1 8
Mohamed Fellah Esbjerg fB 1 8
Alexander Fischer Randers FC 1 7
Pascal Gregor FC Nordsjælland 1 6
Casper Nielsen Esbjerg fB 1 6
Teemu Pukki Brøndby IF 1 5
Mikkel Kirkeskov OB 1 4
Jonas Borring Randers FC 1 4
Johan Dahlin FC Midtjylland 1 4
Stephan Petersen AGF 1 3
Jesper Lauridsen FC Midtjylland 1 3
Gudmundur Thorarinsson FC Nordsjælland 1 3
Anders Egholm Hobro IK 1 3
Jukka Raitala AaB 1 2
Jakob Blåbjerg AaB 1 2
Thomas Dalgaard SønderjyskE 1 1
Pione Sisto FC Midtjylland 1 1
Mate Vatsadze AGF 1 1
Kasper Larsen OB 1 1
Emil Larsen OB 1 1
Adrian Lopez AGF 1 1

 

Læs også: Rundens Hold i Superligaen: 33. spillerunde

Superliga

Mere Superliga

Fokus