BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Thomas Nørgaard havde mange ting at glæde sig over mandag aften.
Brøndby sikrede sig yderligere tre point i det, der endte med at blive en tæt kamp med Sønderjyske. De blågule kom ellers foran med tre mål i en altdominerende første halvleg, men efter udskiftningen af blandt andet Max Ejdum i pausen grundet lidt bøvl med læggen kom sønderjyderne igen med to mål og gjorde det spændende.
Det til trods er det de positive ting, der fylder mest efter kampen.
– Jeg synes, vi har stået nogle gange og snakket om, at vi var gode i den ene halvleg og mindre gode i den anden. I dag er vi gode i længere tid, så det flytter sig i den rigtige retning. Jeg synes, vores udtryk, når vi er gode, var rigtig stærkt i dag – måske det stærkeste, vi har haft.
– Jeg kan rigtig godt lide spillernes generelle mentalitet. Og så kan jeg godt lide – og det fylder – at vi lykkedes med at få tre point, så når vi ser stillingen, har vi de point, som er en stor del af ligningen, siger Brøndby-træneren.
Mads Frøkjærs særlige rolle
I den gode første halvleg var der særligt en mand i hovedrollen: Mads Frøkjær. Han stod for to mål og derudover for et væld af gode aktioner med og uden bolden.
Og Thomas Nørgaard roste særligt den offensive midtbanespillers intelligens.
– Han er en klog spiller og gør mange kloge ting. Udover at han scorer to rigtig fine mål og kommer til en afslutning mere, handler det i ligeså høj grad om, at han er ved at udvikle sig til en, jeg kan bruge indefra.
– Der er et par gange undervejs – også i anden halvleg – hvor han kan mærke, der er et eller andet, og jeg kan godt mærke, der er et eller andet. Og så kan vi smide vores hjerner i samme pulje og se, hvordan vi konstruktivt kan gøre noget derinde. Det synes jeg var en rigtig stor del af hans præstation i dag.
– Og så arbejder han hårdt. Jeg synes, at ham og Oskar Fenger arbejder som svin oppe foran og er om nogen dem, der trækker holdet fremad. Så bliver det nemmere for de andre at være modige og træde frem.
Brøndby topper nu Superligaen med 10 point i fire kampe.
LIVE
Superliga-LIVE: Ikke siden 1968 er det sket
NYHEDER
Højlund og Napoli vinder
NYHEDER
Bombede i Superligaen – klubløs i 75 dage
HELT VILDT
Ny Superliga-juvel ‘bliver solgt til vinter’
NYHEDER
Nørgaard: Dette skal hurtigt fikses i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Vildt VAR-drama – AGF skriver Superliga-historie
NYHEDER
Storklub fyrer træner og sportsdirektør
NYHEDER
Ny Froholdt-udvikling: ‘Usandsynligt’
LIVE
Transfer-LIVE: Henter talent i Liverpool
NYHEDER
Kane blev redningsmanden for Bayern
NYHEDER
Ser I med FCK? Solgte stortalenter stråler
NYHEDER
– Han kan blive en topspiller i Brøndby
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Kommer han på landsholdet? Dansker imponerer
EKSPERT
Færdig i Liverpool? ‘Gør det sværere at få succes’
TRANSFER
Ude af truppen – han er tæt på transfer
HELT VILDT
Tidligere AGF-profil Jon Dagur er ‘uigenkendelig’
NYHEDER
– Sportsligt og økonomisk kan det ikke passe
TIPSBLADETS DOM
Store dommerfejl – OB blev snydt!
NYHEDER
Deler nyt om Christian Nørgaard
NYHEDER
– Kan ende med at blive en selvopfyldende profeti
FANKLUBBEN Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution
TIPSBLADETS DOM
Wow – Superligaens næste store stjerne?
NYHEDER
Var på blokken: Nu er Bundesliga-træner fyret
NYHEDER
City vinder Manchester-derby
NYHEDER
AGF i krise: Taber til FC Nordsjælland
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Stjerne solgt til FCM: ‘Det var ikke i timingen’
EKSKLUSIVT
FCM-stjerne udsat for homofobi: ‘Beskæmmende’
Advarer BIF før FCM: Begynder at være panderynker
TRANSFER
Rangnick ringede – skulle høre om Brøndby-transfer
NYHEDER
Brøndby-boss: ‘Distraherende, men…’
NYHEDER