• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Tidligere dansk mester får kort aftale i 2. division

Foto: Jan Christensen/Getty Images

Den tidligere FC Nordsjælland-angriber Andreas Granskov rykker til Holbæk B&I.

Af Ole Hoffskov

Få dage før forårspremieren i 2. division har Holbæk B&I sikret sig et velkendt navn i dansk fodbold som forstærkning.

På klubbens Facebook-profil oplyser sjællænderne, at man har tilknyttet den 31-årige angriber Andreas Granskov på en aftale for resten af indeværende sæson. Han skal dermed hjælpe oprykkerne, der ved vinterpausen er på niendepladsen i landets tredjebedste række.

Læs også:Brøndby-ejer trods blodrødt regnskab: Er overbevist om at vi har vendt det

Det er efterhånden nogle år siden, at Andreas Granskov huserede på øverste hylde i Danmark, men han kan bryste sig af et fint CV, der blandt andet tæller to pokaltitler og et dansk mesterskab med FC Nordsjælland.

I 2011/2012-sæsonen, hvor FC Nordsjælland blev danske mestre to point foran FC København, scorede Andreas Granskov fire mål på vejen mod guldet.

Læs også:Christian Poulsen i corona-karantæne

Angriberen har også været tilknyttet tyske Werder Bremen, men han opnåede aldrig debut for Bundesliga-klubbens førstehold. Derudover har Granskov været godt rundt i de sjællandske divisionsklubber - han kan således også skrive Brønshøj, Lyngby, Fremad Amager, AB og Køge Nord FC på listen over arbejdsgivere.

Andreas Granskov har spillet 49 kampe og scoret 10 mål i Superligaen. 

Læs også:Lyngby-boss: Vi kan ikke se nogen grund til at aflyse kampe

Læs også:Corona-virus: Sådan kan Superliga-kampene være truet

Læs også:Superliga-boss afviser af flytte kampe: Vi spiller som planlagt

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: FC København - Randers FC

Randers FC har ikke vundet over FC København i fem år, og de er under ledelse af en træner, der aldrig har slået hovedstadsklubben. Meget taler for en FCK-sejr søndag eftermiddag, men løverne er sn...

Optakt: AaB - AGF

Top 6 er på plads, så dette fungerer i praksis som en ekstra kamp i slutspillet - og dermed er der allerede nu vigtige point på spil i medaljekampen.