• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Oliver Okstrøm

Tingager inden to AaB-opgør: Ingen grund til at slække på noget

Foto: Getty Images

AGF og AaB skal mødes to kampe i træk, og her skal den have fuld gas, påpeger AGF-spilleren Frederik Tingager.

Af Oliver Okstrøm

AGF og AaB kommer til at lære hinanden særdeles godt at kende i den nærmeste fremtid. De to mandskaber skal nemlig møde hinanden to kampe i træk, hvor det først gælder Superligaen på søndag og dernæst pokalturneringen onsdag i næste uge.

Det er noget, som AGF-midterforsvareren Frederik Tingager er klar til. Det fortæller han i et interview på klubbens officielle hjemmeside.

Læs også:Avis: David Nielsen-assistent forlader AGF

- Vi har så bred og en så god trup, at vi går efter at vinde begge kampe. Jeg har stor tiltro til vores hold og mine holdkammerater, og der er ingen grund til at slække på noget, siger han og fortsætter:

- Nu må vi se, hvordan træneren blander kortene og så skal den bare ud og ha' fuld gas i begge kampe, lyder det fra Frederik Tingager.

Læs også:Brøndby-træner udnævner sit hold til bronzefavoritter

I det hele taget er fokus også på plads for Tingager, som holder fast i, at selvom man har sikret sig en plads i top seks, så de ikke tilfredse.

- Vi er glade for top seks, men det handler stadig om at få så mange point som muligt. Vi skal fortsat arbejde hårdt og med ydmyghed gå ind til de enkelte opgaver - startende på søndag mod AaB, der ofte er gode hjemme og som bliver en spændende udfordring. Vi må ikke blive tilfredse - vi vil mere og skal ud og jagte point og pokal, siger AGF'eren.

Den første kamp mellem de to jyske traditionsklubber spilles søndag klokken 17, som også er sidste runde af grundspillet i mesterskabsspillet. Her skal de to klubber desuden mødes to gange yderligere.

Læs også:Medie: Tysk storklub overvejer samarbejde med AGF

Læs også:AGF-australier åbner for forlængelse

Læs også:Lettelse i AGF: Stor profil melder sig klar til første hjemmekamp

Superliga

Mere Superliga

Fokus