2016-03-20 11:00
Foto: Jens Dresling/Polfoto

Søndag venter et spændende opgør i Farum, når FC Nordsjælland tager imod FC København.

FC København er i gang med en stor sæson i Alka Superligaen. Mandskabet fra hovedstaden styrer direkte mod guldet på en sikker førsteplads, hvor der er ni points ned til AaB og SønderjyskE som nærmeste forfølgere. Søndag venter endnu en opgave for Ståle Solbakkens mandskab, når FC Nordsjælland tager imod i Farum. 

En relativt kort udebanetur for klubbens fans, og i FCK-truppen håber man da også på massiv opbakning i Farum: 

- Jeg håber, der kommer mange fans og støtter os i Farum! Nordsjælland har gode individualister, som gerne vil have bolden, så vi skal være klar fra start og stå godt i defensiven og være gode i kontraspillet, siger Youssef Toutouh til klubbens hjemmeside.
 
Offensivspilleren fik forårs-debut i søndags hjemme mod AaB, hvor han scorede kort efter sin indskiftning. I midtugen blev det til 120 minutter i pokalen mod Randers FC, og
Toutouh skal da også lige vænne sig til at være tilbage:
 
- Selvfølgelig var det hårdt, men sådan er det at komme tilbage fra en skade. Jeg tager alle de kampe jeg kan få, og jeg er også klar i dag, hvis der er brug for mig, udtaler han.
 
Kampen mellem FC Nordsjælland og FC København begynder klokken 16:00 i Farum Park. 

SENESTE NYT...
OP | NED

SUPERLIGA-VIDEO