2016-03-28 13:00

Mathias Wichmann er ikke med, når Viborg FF møder Esbjerg fB i Alka Superligaen. Årsagen er en lidt for våd bytur i Aalborg, der endte i tumult.

Viborg FF har haft en rolig sæson. Klubben har ikke været tvunget ud i mørke tanker om nedrykning, og kan nu i stedet se op i tabellen. Søndag var der dog alligevel en smule uro i domkirkebyen. Ekstra Bladet kunne bringe en artikel om Viborg-spilleren Mathias Wichmann, der efter en våd bytur i Aalborg endte i tumult med en gruppe personer. 

Ekstra Bladet bragte en video fra episoden, og Viborg FF valgte efterfølgende at indkalde Mathias Wichmann til en samtale. Her forklarede han sig over for ledelsen og cheftræneren, og dommen er nu klar. Wichmann er ikke med, når holdet i næste runde brager sammen med Esbjerg fB: 

- Denne optræden er i strid med klubbens værdier og kodeks for hvordan man er offentlig rollemodel, og for hvorledes man forbereder sig som seriøs og professionel fodboldspiller i Viborg FF. Konsekvensen heraf bliver, at Mathias Wichmann ikke er med i truppen i næste runde i Alka Superligaen mod Esbjerg, skriver Viborg FF på klubbens hjemmeside. 

Viborg FF er at finde på syvendepladsen i Alka Superligaen. Klubben har hentet 29 points i 21 kampe. 

SENESTE NYT...
OP | NED

SUPERLIGA-VIDEO