Vinder de Superligaen? ‘De er blevet splittet ad’

FC Midtjylland er bestemt ikke samme hold, som det vi så i sidste sæson, mener Kenneth Emil Petersen.



Bliver FC Midtjylland danske mestre i denne sæson?

De forsvarende vicemestre møder Superligaens førerhold fra FC København på den anden side af landsholdspausen, og i Viaplay-programmet SL-Tilsynet lyder det fra fodboldekspert Kenneth Emil Petersen, at det ikke er samme midtjyske mandskab, som vi så inden sommerferien.

– Selvfølgelig ligner det ikke det hold, vi sagde ville løbe med mesterskabet igen i år. Det er jo præcis det samme, som der skete for FC København for et år siden.

– Der er et transfervindue, og der er de blevet mere eller mindre splittet ad i FC Midtjylland, i hvert fald med deres offensive profiler, hvor de jo har mistet deres tre største stjerner, siger han med henvisning til Dario Osorio, Aral Simsir og Franculino.

– Det er ikke mange Superliga-hold, hvis nogen overhovedet, der kan overleve det. Så det er et helt forandret FC Midtjylland-hold og et FC Midtjylland hold, der skal spilles sammen på ny, siger Kenneth Emil Petersen.

Han siger, at skulle det glippe med mesterskabet i denne sæson, er det ‘sådan det er’. Han henviser i stedet til sidste sæson – hvor AGF løb med guldet – for her skulle FC Midtjylland have vundet med de store stjerner, de havde.

Stjerner, der altså er blevet solgt for kæmpe millionbeløb. Og samtidig skal man også huske, at midtjyderne lige nu er meget hårdt ramt af skader, siger både Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen. Hele analysen fra de to eksperter kan ses i toppen af artiklen.

Der er lige nu landsholdspause, og Superligaen vender derfor først tilbage den 9. oktober, hvor FCM og FCK altså møder hinanden i et topbrag. Førstnævnte topper lige nu Superligaen med 24 point efter ni kampe, mens FC Midtjylland ligger nummer to med 19 point.







► LIVE

LIVE: To FCK-profil træner ikke med

‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’

FC Nordsjælland – OB

En stor skuffelse han skiftede til Brøndby

FC København bekræfter transfer

– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!

Froholdts præstationer sender millioner til FCK



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Frygtede det værste: ‘Så tænker man fuck’

FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner

Skidt lodtrækning for Danmarks U21-landshold

Så mange millioner betalte FCM i lønninger

Superliga-chok: ‘Han får en længere kontrakt’



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf

Premier League-klub sat til salg

Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter

Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?

Hylder dansk træner: Den vigtigste i min karriere

Tidligere Superliga-spillere er gratis om lidt

Rygterne svirrer: Brøndby-stjerne i stor transfer?

Viborg punger ud: ‘Han får mere i løn’



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekstraordinært: Dansk supertalent kan ende i CL

Tøfting raser: ‘Det er tonedøvt’

Casper Winther: ‘Så går min hofte i stykker’

Dadason og Ambæk får voldsom prissætning

Kun 2 tjener mere: Her er hans nye kongeløn

FCM-træner ser lysglimt i virvar af skader

Skadet dansk landsholdsspiller tilbage i træning

Brøndby-profil kan være ude i nogle uger

‘Liverpool vil smide rekordstort beløb’

Brøndby kan score flere millioner på Luis Binks

Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg