Superligaens bedste: AGF ned på sidstepladsen
2017-03-20 18:41
Foto: Jan Christensen / Getty Images

Efter hver spillerunde samler tipsbladet.dk op på runden i Superligaen. Her oversigten over, hvilke klubber og spillere, der har været repræsenteret på Rundens Hold 2016/17. Listen opdateres efter hver spillerunde.

Grundspillets sidste spillerunde er spillet og, og tipsbladet.dk har som sædvanen foreskriver sat Rundens Hold.

I løbet af sæsonen samler vi op på oversigten over, hvor mange gange den enkelte spiller og klub har været repræsenteret på Rundens Hold. Listen opdateres efter hver spillerunde.

FC Nordsjælland fortsatte et flot forår med en vital udesejr over FC Midtjylland og snuppede dermed den sidste plads i medaljespillet og snød derfor både Randers FC og AaB, der begge snublede. Det kastede for anden runde i træk fire pladser af sig på Rundens Hold og sender FCN videre frem i det samlede regnskab.  

Herunder følger statistik på Rundens Hold i Superliga-sæsonen 2016/17:

Antallet af udvælgelser fordelt på klubber:

Klub Antal gange
FC København 44
Brøndby IF 31
FC Nordsjælland 28
FC Midtjylland 26
Lyngby Boldklub 21
AaB 20
Randers FC 17
OB 16
SønderjyskE 15
Esbjerg fB 15
Silkeborg IF 14
AC Horsens 14
Viborg FF 13
AGF 12

Her følger en oversigt over de spillere, der er blevet valgt til Rundens Hold:

Spiller Klub Antal gange Runder
Peter Ankersen FC København 6 1, 3, 7., 9. 19. og 24.
Hany Mukhtar Brøndby IF 6 6., 11., 12., 18. 21. og 24.
Johan Larsson Brøndby IF 5 2., 5. og 6., 16. og 21.
Teemu Pukki Brøndby IF 5 1., 4., 5., 6. og 21.
Ludwig Augustinsson FC København 5 5. 16. 17. 24. og 25.
Sten Grytebust OB 4 4., 9. 15. og 17
Erik Marxen Randers FC 4 3. 8. 9. og 10.
Kian Hansen FC Midtjylland 4 2., 8., 16. og 18.
Jeppe Kjær Lyngby Boldklub 4 2., 4., 16. og 19.
Andrew Hjulsager Brøndby IF 4 2. og 6. og 7. og 16.
Rasmus Falk FC København 4 2., 3. og 5. og 20.
Kees Luijckx SønderjyskE 4 9., 10., 19. og 21.
Mathias 'Zanka' Jørgensen FC København 4 8, 11, 18. og 22.
Robert Skov Silkeborg IF 4 14., 17. 21. og 22.
Frederik Rønnow Brøndby IF 4 5., 8. 13. og 23.
Federico Santander FC København 4 10. 15. 23. og 24.
Emiliano Marcondes FC Nordsjælland 4 15. 17. 23. og 25.
Joakim Mæhle AaB 4 13. 14. 23. og 25.
Rilwan Hassan FC Midtjylland 4 9., 14., 16. og 26.
Stanislav Lobotka FC Nordsjælland 4 1. 19., 25. og 26.
Morten 'Duncan' Rasmussen AGF 3 8., 10. og 18.
Mikkel Rask Viborg FF 3 6., 9. og 12.
Marco Meilinger AaB 3 4. og 5. og 10.
Thomas Delaney FC København 3 2. 3. og 17
Marvin Pourié Randers FC 3 13. 15. og 17
Christian Bassogog AaB 3 2. og 7. og 20.
Mathias Nielsen AC Horsens 3 7., 14. og 21.
Youssef Toutouh FC København 3 1., 16. og 21.
Robin Olsen FC København 3 2., 20. og 21.
Jesper Christjansen Lyngby Boldklub 3 4. 14. og 22.
Michael Tauber Lyngby Boldklub 3 4. 10. og 23.
Mikkel Duelund FC Midtjylland 3 3. 11. og 23.
Ernest Asante FC Nordsjælland 3 8. 17. og 24
Frederik Tingager OB 3 12. 22. og 24.
Andreas Cornelius FC København 3 9. 13. og 25.
Godsway Donyoh FC Nordsjælland 3 15. 24. og 25.
Andreas Maxsø FC Nordsjælland 3 1., 24. og 26.
Kasper Fisker Randers FC 2 8. og 13.
Jonas Kamper Viborg FF 2 6. og 7.
Nicolai Larsen AaB 2 6. og 18.
Jonas Thorsen Viborg FF 2 6. og 12.
André Bjerregaard AC Horsens 2 5. og 8.
Erik Johansson FC København 2 5 & 14.
Rasmus Nissen FC Midtjylland 2 4 og 8.
Mads Agesen Randers FC 2 3. og 17.
Thomas Sørensen Lyngby Boldklub 2 3. og 11.
Filip Novak FC Midtjylland 2 2. og 7.
Simon Jakobsen Silkeborg IF 2 16. og 19.
Martin Spelmann AGF 2 15. og 18.
Frederik Møller AC Horsens 2 13. & 14.
Nicklas Helenius Silkeborg IF 2 11. og 19.
Marc Dal Hende SønderjyskE 2 11. og 19.
Gustav Wikheim FC Midtjylland 2 11. og 13.
Indy Groothuizen FC Nordsjælland 2 11 & 14.
Jesper Hansen Lyngby Boldklub 2 10. og 16
Martin Ørnskov Lyngby Boldklub 2 10. og 12.
Johnny Thomsen Randers FC 2 10 og 12.
Benjamin Verbic FC København 2 1. og 4.
Svenn Crone Brøndby IF 2 1. og 4
Niklas Backman AGF 2 1. og 2.
Jesper Juelsgård AGF 2 18. og 20.
Mikkel Desler OB 2 17. og 20.
Robin Söder Esbjerg fB 2 16. og 20.
Kjartan Finnbogason AC Horsens 2 3. og 21.
Awer Mabil Esbjerg fB 2 18. og 22.
Rasmus Jönsson OB 2 12. og 22.
Joan Simun Edmundsson OB 2 3 og 22.
Johan Absalonsen SønderjyskE 2 9. og 23.
Lukas Fernandes, SønderjyskE 2 12 og 25
Kamil Wilczek Brøndby IF 2 18. og 26
Marcus Ingvartsen FC Nordsjælland 2 11. og 26.
Christian Nørgaard Brøndby IF 2 8. og 26.
Jeppe Højbjerg Esbjerg fB 2 24. & 26.
Jonas Jensen Esbjerg fB 1 19.
Kusk, Kasper FC København 1 19.
Gregus, Jan FC København 1 19.
Patrick Kristensen AaB 1 18.
Frederik Børsting AaB 1 18.
Dennis Flinta Silkeborg IF 1 17.
Conor O'Brien AC Horsens 1 17.
Jesper Jørgensen Esbjerg fB 1 16.
Pierre Kanstrup SønderjyskE 1 15
Marcel Rømer SønderjyskE 1 15
Mads Pedersen FC Nordsjælland 1 15
Mads Fenger Randers FC 1 15
Jens Martin Gammelby Silkeborg IF 1 15
Kim Ojo Lyngby BK 1 14
Doneil Henry AC Horsens 1 14
Davit Skhirtladze Silkeborg IF 1 14
Mikkel Rygaard Lyngby Boldklub 1 13
Marco Lund Esbjerg fB 1 13
Lasse Petry FC Nordsjælland 1 13
Mikkel Kallesøe Randers FC 1 12
Mikael Ishak Randers FC 1 12
Lasse Fosgaard Lyngby BK 1 12
Nicolaj Madsen SønderjyskE 1 11
Karlo Bartolec FC Nordsjælland 1 11
Kasper Risgård AaB 1 10
Elmar Bjarnason AGF 1 10
Victor Palsson Esbjerg fB 1 9
Serge Deblé Viborg FF 1 9
Ibrahim Moro Silkeborg IF 1 9
Rafael van der Vaart FC Midtjylland 1 8
William Kvist FC København 1 7
Runar Alex Runarsson FC Nordsjælland 1 7
Mikael Uhre SønderjyskE 1 7
Hallur Hansson AC Horsens 1 7
Benedikt Röcker Brøndby IF 1 7
Patrick Banggaard FC Midtjylland 1 6
Jeppe Andersen Esbjerg fB 1 6
Bjørn Paulsen Esbjerg fB 1 6
Lebogang Phiri Brøndby IF 1 5
Jonas Bager Randers FC 1 5
Jens Jakob Thomasen OB 1 5
Marksu Holgersen AaB 1 4
Jakob Poulsen FC Midtjylland 1 4
Vaclav Kadlec FC Midtjylland 1 3
Mikkel Duelund FC Midtjylland 1 3
Mikkel Andersen FC Midtjylland 1 3
Pione Sisto FC Midtjylland 1 2
Thomas Nørgaard Silkeborg IF 1 1
Mustafa Amini AGF 1 1
Joshua John FC Nordsjælland 1 1
Oliver Lund OB 1 20.
Alexander Juel Andersen AGF 1 20.
Rasmus Würtz AaB 1 20.
Jeppe Grønning Viborg FF 1 20.
Christian Sivebæk Viborg FF 1 20.
Jesper Lauridsen Esbjerg fB 1 21.
Andreas Nordvik Esbjerg fB 1 21.
Konstantinos Tsimikas Esbjerg fB 1 22.
Izunna Uzochukwu OB 1 22.
Steve Clark AC Horsens 1 22.
Kristoffer Pallesen Viborg FF 1 22.
Kristian Riis FC Midtjylland 1 23.
Jakob Ahlmann AaB 1 23.
Magnus Christensen AaB 1 23.
Jakub Sylvestr AaB 1 23.
Alexander Jakobsen Viborg FF 1 24.
Andreas Albers Silkeborg IF 1 24.
Jeppe Brandrup Lyngby BK 1 25.
Viktor Tranberg FC Nordsjælland 1 25.
Marc Pedersen SønderjyskE 1 25.
Paul Onuachu FC Midtjylland 1 25.
Peter Nymann AC Horsens 1 26.
Søren Reese Viborg FF 1 26.
Patrick Mtiliga FC Nordsjælland 1 26.
Uros Matic FC København 1 26.

Superlige Nedrykning, Gruppe 2 Silkeborg-AaB
SENESTE NYT...
OP | NED

AFSTEMNING

Hvordan går det DK i resten af VM-kvalen?

SUPERLIGA-VIDEO