Superligaens bedste: FCK-profil alene i front
2017-04-26 08:30
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Efter hver spillerunde samler tipsbladet.dk op på runden i Superligaen. Her oversigten over, hvilke klubber og spillere, der har været repræsenteret på Rundens Hold 2016/17. Listen opdateres efter hver spillerunde.

Slutspillet i Superligaen er gået i gang, og tipsbladet.dk har som sædvanen foreskriver sat Rundens Hold.

I løbet af sæsonen samler vi op på oversigten over, hvor mange gange den enkelte spiller og klub har været repræsenteret på Rundens Hold. Listen opdateres efter hver spillerunde.

I 30. spillerunde fik vi en ny mand alene i spidsen. Peter Ankersen blev for syvende gang udtaget til Rundens Hold, og det gør FCK-backen til den pt. mest succesfulde i sæsonen. På holdfronten blev AC Horsens overhalet af både Viborg FF og AGF og er nu på sidstepladsen

Herunder følger statistik på Rundens Hold i Superliga-sæsonen 2016/17:

Antallet af udvælgelser fordelt på klubber:

Klub Antal gange
FC København 48
Brøndby IF 37
FC Nordsjælland 35
FC Midtjylland 30
AaB 22
Lyngby Boldklub 22
OB 20
Randers FC 20
Silkeborg IF 17
SønderjyskE 16
Esbjerg fB 16
AGF 16
Viborg FF 16
AC Horsens 15

Her følger en oversigt over de spillere, der er blevet valgt til Rundens Hold:

Spiller Klub Antal gange Runder
Peter Ankersen FC København 7 1, 3, 7., 9. 19. 24. og 30.
Hany Mukhtar Brøndby IF 6 6., 11., 12., 18. 21. og 24.
Johan Larsson Brøndby IF 6 2., 5. og 6., 16. 21. og 27.
Teemu Pukki Brøndby IF 6 1., 4., 5., 6. 21. og 28.
Frederik Rønnow Brøndby IF 6 5., 8. 13. 23. 27. og 30.
Ludwig Augustinsson FC København 5 5. 16. 17. 24. og 25.
Erik Marxen Randers FC 5 3. 8. 9. 10. og 28.
Stanislav Lobotka FC Nordsjælland 5 1. 19., 25. 26. og 28.
Sten Grytebust OB 5 4., 9. 15. 17. og 29.
Emiliano Marcondes FC Nordsjælland 5 15. 17. 23. 25. og 29.
Andreas Cornelius FC København 5 9. 13. 25. 29. og 30.
Kian Hansen FC Midtjylland 4 2., 8., 16. og 18.
Jeppe Kjær Lyngby Boldklub 4 2., 4., 16. og 19.
Andrew Hjulsager Brøndby IF 4 2. og 6. og 7. og 16.
Rasmus Falk FC København 4 2., 3. og 5. og 20.
Kees Luijckx SønderjyskE 4 9., 10., 19. og 21.
Mathias 'Zanka' Jørgensen FC København 4 8, 11, 18. og 22.
Robert Skov Silkeborg IF 4 14., 17. 21. og 22.
Federico Santander FC København 4 10. 15. 23. og 24.
Joakim Mæhle AaB 4 13. 14. 23. og 25.
Rilwan Hassan FC Midtjylland 4 9., 14., 16. og 26.
Frederik Tingager OB 4 12. 22. 24. og 28.
Mikkel Duelund FC Midtjylland 4 3. 11. 23. og 29.
Morten 'Duncan' Rasmussen AGF 4 8., 10. 18. og 30.
Michael Tauber Lyngby Boldklub 4 4. 10. 23. og 30.
Christian Nørgaard Brøndby IF 3 8. 26. og 27.
Mikkel Rask Viborg FF 3 6., 9. og 12.
Marco Meilinger AaB 3 4. og 5. og 10.
Thomas Delaney FC København 3 2. 3. og 17
Marvin Pourié Randers FC 3 13. 15. og 17
Christian Bassogog AaB 3 2. og 7. og 20.
Mathias Nielsen AC Horsens 3 7., 14. og 21.
Youssef Toutouh FC København 3 1., 16. og 21.
Robin Olsen FC København 3 2., 20. og 21.
Jesper Christjansen Lyngby Boldklub 3 4. 14. og 22.
Ernest Asante FC Nordsjælland 3 8. 17. og 24
Godsway Donyoh FC Nordsjælland 3 15. 24. og 25.
Andreas Maxsø FC Nordsjælland 3 1., 24. og 26.
Rasmus Nissen FC Midtjylland 3 4. 8. og 28.
Nicklas Helenius Silkeborg IF 3 11. 19. og 28.
Erik Johansson FC København 3 5. 14. og 29.
Frederik Møller AC Horsens 3 13. 14. og 29.
Marcus Ingvartsen FC Nordsjælland 3 11. 26. og 29.
Patrick Mtiliga FC Nordsjælland 3 26. 27. og 29.
Kasper Fisker Randers FC 3 8. 13. og 30.
Jonas Kamper Viborg FF 2 6. og 7.
Nicolai Larsen AaB 2 6. og 18.
Jonas Thorsen Viborg FF 2 6. og 12.
André Bjerregaard AC Horsens 2 5. og 8.
Mads Agesen Randers FC 2 3. og 17.
Thomas Sørensen Lyngby Boldklub 2 3. og 11.
Filip Novak FC Midtjylland 2 2. og 7.
Simon Jakobsen Silkeborg IF 2 16. og 19.
Martin Spelmann AGF 2 15. og 18.
Marc Dal Hende SønderjyskE 2 11. og 19.
Gustav Wikheim FC Midtjylland 2 11. og 13.
Indy Groothuizen FC Nordsjælland 2 11 & 14.
Jesper Hansen Lyngby Boldklub 2 10. og 16
Martin Ørnskov Lyngby Boldklub 2 10. og 12.
Johnny Thomsen Randers FC 2 10 og 12.
Benjamin Verbic FC København 2 1. og 4.
Svenn Crone Brøndby IF 2 1. og 4
Niklas Backman AGF 2 1. og 2.
Jesper Juelsgård AGF 2 18. og 20.
Mikkel Desler OB 2 17. og 20.
Robin Söder Esbjerg fB 2 16. og 20.
Kjartan Finnbogason AC Horsens 2 3. og 21.
Awer Mabil Esbjerg fB 2 18. og 22.
Rasmus Jönsson OB 2 12. og 22.
Joan Simun Edmundsson OB 2 3 og 22.
Johan Absalonsen SønderjyskE 2 9. og 23.
Lukas Fernandes, SønderjyskE 2 12 og 25
Kamil Wilczek Brøndby IF 2 18. og 26
Jeppe Højbjerg Esbjerg fB 2 24. & 26.
Mads Pedersen FC Nordsjælland 2 15. og 27.
Rasmus Würtz AaB 2 20. og 27.
Andreas Nordvik Esbjerg fB 2 21. og 27.
Paul Onuachu FC Midtjylland 2 25. og 27.
Karlo Bartolec FC Nordsjælland 2 11. og 29.
Jeppe Grønning Viborg FF 2 20. og 30.
Jonas Jensen Esbjerg fB 1 19.
Kusk, Kasper FC København 1 19.
Gregus, Jan FC København 1 19.
Patrick Kristensen AaB 1 18.
Frederik Børsting AaB 1 18.
Dennis Flinta Silkeborg IF 1 17.
Conor O'Brien AC Horsens 1 17.
Jesper Jørgensen Esbjerg fB 1 16.
Pierre Kanstrup SønderjyskE 1 15
Marcel Rømer SønderjyskE 1 15
Mads Fenger Randers FC 1 15
Jens Martin Gammelby Silkeborg IF 1 15
Kim Ojo Lyngby BK 1 14
Doneil Henry AC Horsens 1 14
Davit Skhirtladze Silkeborg IF 1 14
Mikkel Rygaard Lyngby Boldklub 1 13
Marco Lund Esbjerg fB 1 13
Lasse Petry FC Nordsjælland 1 13
Mikkel Kallesøe Randers FC 1 12
Mikael Ishak Randers FC 1 12
Lasse Fosgaard Lyngby BK 1 12
Nicolaj Madsen SønderjyskE 1 11
Kasper Risgård AaB 1 10
Elmar Bjarnason AGF 1 10
Victor Palsson Esbjerg fB 1 9
Serge Deblé Viborg FF 1 9
Ibrahim Moro Silkeborg IF 1 9
Rafael van der Vaart FC Midtjylland 1 8
William Kvist FC København 1 7
Runar Alex Runarsson FC Nordsjælland 1 7
Mikael Uhre SønderjyskE 1 7
Hallur Hansson AC Horsens 1 7
Benedikt Röcker Brøndby IF 1 7
Patrick Banggaard FC Midtjylland 1 6
Jeppe Andersen Esbjerg fB 1 6
Bjørn Paulsen Esbjerg fB 1 6
Lebogang Phiri Brøndby IF 1 5
Jonas Bager Randers FC 1 5
Jens Jakob Thomasen OB 1 5
Marksu Holgersen AaB 1 4
Jakob Poulsen FC Midtjylland 1 4
Vaclav Kadlec FC Midtjylland 1 3
Mikkel Duelund FC Midtjylland 1 3
Mikkel Andersen FC Midtjylland 1 3
Pione Sisto FC Midtjylland 1 2
Thomas Nørgaard Silkeborg IF 1 1
Mustafa Amini AGF 1 1
Joshua John FC Nordsjælland 1 1
Oliver Lund OB 1 20.
Alexander Juel Andersen AGF 1 20.
Christian Sivebæk Viborg FF 1 20.
Jesper Lauridsen Esbjerg fB 1 21.
Konstantinos Tsimikas Esbjerg fB 1 22.
Izunna Uzochukwu OB 1 22.
Steve Clark AC Horsens 1 22.
Kristoffer Pallesen Viborg FF 1 22.
Kristian Riis FC Midtjylland 1 23.
Jakob Ahlmann AaB 1 23.
Magnus Christensen AaB 1 23.
Jakub Sylvestr AaB 1 23.
Alexander Jakobsen Viborg FF 1 24.
Andreas Albers Silkeborg IF 1 24.
Jeppe Brandrup Lyngby BK 1 25.
Viktor Tranberg FC Nordsjælland 1 25.
Marc Pedersen SønderjyskE 1 25.
Peter Nymann AC Horsens 1 26.
Søren Reese Viborg FF 1 26.
Uros Matic FC København 1 26.
Dzhamaldin Khodzhaniazov AGF 1 27.
Troels Kløve SønderjyskE 1 27.
Mustapha Bundu AGF 1 27.
Walter Viitala Viborg FF 1 28.
Mikkel Cramer Silkeborg IF 1 28.
Rasmus Festersen OB 1 28.
Sammy Skytte Silkeborg IF 1 28.
Jonas Borring FC Midtjylland 1 28.
Casper Nielsen OB 1 29.
Rasmus Thellufsen AaB 1 29.
Thomas Juel-Nielsen AGF 1 30.
Michael Lumb Lyngby BK 1 30.
Søren Frederiksen Viborg FF 1 30.
Alexander Fischer Randers FC 1 30.

SENESTE NYT...
OP | NED

SUPERLIGA-VIDEO