Brøndby IF kan denne sommer stå over for noget, som FC København også prøvede på transfermarkedet for ti år siden efter en jubelsæson og et dansk mesterskab.
For to Brøndby-guldvindere er allerede stoppet, og flere kan være på vej i de kommende uger.
I sommeren 2011 stoppede Mikael Antonsson, Zdenek Pospech og Oscar Wendt på fri transfer, mens den defensive midtbanespiller Wiliam Kvist blev solgt fra FC København.
Det er her, det minder noget om det, FC København oplevede efter jubelsæsonen 2010/11, hvor man nåede ottendedelsfinalerne i Champions League og dér mødte Chelsea.
FC København havde satset på en stor sæson i 2010/11 og holdt på spillerne i stedet for at sælge dem i sommeren 2010, og det gav pote med en tur i Champions League-gruppespillet og et suverænt dansk mesterskab.
Men bagefter var der en pris at betale – udskiftningerne gik ikke specielt godt, og FC København smed mesterskabet til FC Nordsjælland, der dermed kom direkte i Champions League-gruppespillet i sommeren 2012.
For lige at skærpe sammenfaldet var det også den samme mand, Carsten V. Jensen, der skal håndtere den potentielt store udskiftning i defensiven for Brøndby her i år, som håndterede FC Københavns transfers i sommeren 2011, hvor også Ståle Solbakken stoppede og tog til FC Köln.
Ryger Hermannsson på fri transfer, og sælger Brøndby profilen Andreas Maxsø, er man oppe på samme antal udskiftninger i defensiven som FCK for ti år siden, og selvom træneren ikke forsvinder, tegner der sig et billede af et udfordrende marked for Brøndby med et europæisk gruppespil ventende fra september.
Målmænd
Marvin Schwäbe stod en fin sæson for Brøndby, men nu er han rykket til FC Köln, der blev oppe i 1. Bundesliga.
Det skifte indbringer ikke Brøndby en krone, da kontrakten var udløbet, så der skal sandsynligvis nogle penge på bordet i form af en transfer, et leje-fee, en signon-fee eller en kombination af disse betalinger, for at Brøndby har en førstekeeper til den nye sæson.
Nogle Brøndby-fans ser gerne Mads Hermansen, der snart fylder 21 år, få muligheden, men det er mere sandsynligt, at Brøndby skal have en mere erfaren målmand, når nu man skal i et gruppespil. Jonathan Ægedius kom også til i januar, men det vil være noget af et vovestykke at overlade posten til de to allerede.
Der kunne givetvis blive drømt søde drømme om Frederik Rønnow, der ikke havde større succes på leje i Schalke 04 og kun har et år tilbage på aftale i Eintracht Frankfurt, hvor Kevin Trapp ser ud til at være stensikkert førstevalg i den ambitiøse topklub.
Jesper Hansen skal have en anden arbejdsgiver end FC Midtjylland, men vil FCM sælge til en af de to store Superliga-rivaler?
Alt efter erfaringen på de øvrige positioner kunne en yngre målmand givetvis også være interessant, nu hvor Brøndby gerne vil gøre yderligere for at blive en sælgende klub.
Forsvaret
Det er indlysende, at Anthony Jung skal erstattes, og puslespillet bliver særdeles udfordrende, hvis Andreas Maxsø bliver solgt.
Og hvad med Hjörtur Hermannsson, som også har kontraktudløb?
Der er virkelig muligheder, eller risiko, om man vil, for store udskiftninger i forsvaret og defensiven, hvor Marvin Schwäbe altså også stopper.
Det er fuldstændig oplagt, at Brøndby i hvert fald på en midtstopperplads får en ung spiller ind ad døren. Og så giver det også mening med i hvert fald én erfaren mand ved siden af, hvis Andreas Maxsø forsvinder, især med tanke på de mange europæiske kampe i efteråret.
Og skal der ske noget på venstre back?
Blas Riveros kommer tilbage på et tidspunkt, men om Brøndby vil sætte deres lid til ham og er tilfreds med Peter Bjur og Michael Lumb som valgmuligheder er uvist.
Midtbanen
På midtbanen er Brøndby vel fornuftigt besat med Rezan Corlu, Anis Ben Slimane og Tobias Børkeeiet til at sætte ind, hvis Jesper Lindstrøm eller Morten Frendrup skulle blive solgt.
Men er det nok?
Svaret kunne meget vel være nej – med et tæt kampprogram kunne det give god mening med en ekstra spiller sammenlignet med sæsonen 2020/21.
Og tror Brøndby 100 procent på sidste sæsons reserver i forhold til startopstillingen? Man kunne godt have sine alvorlige tvivl – med Champions League eller Europa League på programmet må der være råd til en ekstra mand.
Angrebet
Er det nok med Simon Hedlund, Mikael Uhre og Andrija Pavlovic?
Det korte svar med gruppespillet forude må være nej med den formation, Brøndby spiller.
Det kan sagtens være yderligere en lovende ung spiller, Brøndby henter, men det er ikke nok kun med Oscar Fallenius som mulighed til midtbanen eller angrebet.
Kunne et lejemål være en overvejelse? Brøndby er næppe glade for ret mange af den type aftaler, da man målrettet vil bruge og give plads til egne talenter, men muligheden er ikke helt vanvittig med gruppespillet få måneder væk og et marked, hvor der givetvis igen er mange folk relativt billigt til leje.
Sælges Mikael Uhre, skal nogle millioner bruges på en ny forward, og selv hvis Uhre bliver, vil det være risky at satse på samme bemanding som i sidste sæson og tro, man er lige effektiv og klar sig med lige så få skader med de mange ekstra kampe på programmet.
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
Mareridt for FC Augsburg
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
MEDIE
