I sidste sæson vandt FC København langt om længe guld igen.
Men det guld kom ikke før, at Jess Thorups position sæsonen igennem havde været til diskussion blandt fans og medier, og i sidste ende altså i FC Københavns ledelse og bestyrelse op til fyringen i september.
68 point fik FC København mod FC Midtjyllands 65, altså to hold over to point i snit i en 12-holds Superliga, hvilket historisk set er nogenlunde normalt.
I dette forår kan FC København maksimalt nå op på 64 point, Jacob Neestrup står med sin første periode siden de første uger i efteråret, hvor FCK skal ase og mase for at vinde kampene, og med weekendens resultater er Viborg FF og med (meget) god vilje AGF pludselig inden for skudafstand af førstepladsen ved indgangen til maj, hvor mesterskabet skal afgøres.
Det burde måske ikke overraske, at kampen i toppen er tættere end forventet.
Viborg har trodset salgene af Justin Lonwijk, Christian Sørensen og Jay-Roy Grot samt tabet af sportsdirektør Jesper Fredberg til Anderlecht ved at score point stabilt gennem sæsonen.
FC Nordsjælland lagde forrygende ud, FC København ejede midten af turneringen, og i foråret har AGF matchet FC Københavns pointhøst.
Nu står FC København med beskedne 1,81 point per ligakamp, en pointhøst, der de fleste sæsoner ikke ville være i nærheden af nok til at vinde DM, men som altså kan vise sig at være det i den kommende måned.
Skuffende for FCK og FCN
Det vil uanset, hvordan vi vender og drejer det, være en kæmpe skuffelse, hvis ikke FC København vinder det mesterskab efter så relativt stilsikkert at have indhentet FC Nordsjælland.
Væk er sommerens og efterårets store og uforudsigelige nedture i enkelte kamp, der jo egentlig burde have kostet FCK mesterskabschancen.
Men væk er også den kværnende maskine, der fra oktober til marts moste modstanderne og spillede på et væld af offensive tangenter anført af en opblomstret Mohamed Daramy.
Apropos kæmpe skuffelser, så må det altså gøre ondt i maven i Farum.
Tre sejre, to uafgjorte og fem nederlag har foråret i ligaen budt på, og hvor det i februar og marts var uheld og sene baglæns-scoringer, der åd af pointhøsten, bliver man ikke mester af at tabe til AGF og Viborg eller af at spille uafgjort med Randers.
Andreas Schjelderup er klart savnet, især nu hvor de offensive spillere har så svært ved at score, og Benficas store udmeldinger og armbevægelser i januar, der endte med at flytte nordmandens skifte fra sommer til vinter, kan ende med at flytte pilen i den danske guldkamp.
Og flytte pilen, det gør Viborg da så sandelig i disse år.
Det er altså imponerende at sælge de største profiler, miste den indflydelsesrige sportsdirektør og så kun være tre point efter førstepladsen med fem runder tilbage.
Det var selv Leicester ikke udsat for op til deres sensationelle mesterskab i 2015/16 – her kom ingen og snuppede Jamie Vardy, Kasper Schmeichel og Riyad Mahrez.
Som vores grafik viser, har Viborg jo ligget tæt på flere gange før i sæsonen, men der er stort forskel på at være tæt på førstepladsen i vinterpausen og marts, og så at være det i maj.
Det tæller for Viborg, at man fremstår så sammenspillet, som man gør – ja her indtager man vel en førsteplads i Superligaen ud i den svære kunst at få 11 spillere og en bænk til samlet at give en større sportslig værdi, end enkeltdelene gør.

Væk må mistanken være om en døgnflue, der snart er tilbage i 1. Division igen, for det her Viborg formår både at erstatte profilerne, holde fast i konceptet og har en organisation og ejerskab bag sig, der planlægger nyt træningsanlæg, stadion og at skrue budgetterne løbende op i de kommende år.
Og det er ikke tilfældigt, jeg tager ordet 'Leicester' i min mund, for det vil være lige så overraskende, hvis Viborg efter mere end et årti som elevatorhold skulle slå sig det sidste stykke til toppen.
Alle fire hold i toppen vil se tilbage bare på den seneste måned og tænke 'hvad nu hvis' med de pointtab, de har haft.
Det gælder ikke mindst i Århus, der burde have tre-fire point flere efter første halvdel af slutspillet, hvis ikke vi er oppe på fem-syv stykker.
Vi var mange, der var skeptiske sidste forår om ledelsens vurdering af truppen som god nok til Top 6, men det var den, med et par gode udskiftninger, da så sandelig.
Uwe Röslers version af AGF er stadig ikke noget festfyrværkeri af store chancer, ja det er jo næsten absurd, at kun nedrykningskandidaterne AaB og Lyngby har scoret mindre.
Men århusianerne er med, og seks point op til guldet er en verden til forskel fra for et år siden, hvor man faldt og faldt i tabellen og til sidst var faretruende nær nedrykning.
Jævnbyrdig række
Det vil være en kæmpe skuffelse for FC København og for FC Nordsjælland, hvis de bliver overhalet af Viborg.
Men vi skal heller ikke kun afskrive det som topholdenes fiasko og svagt niveau hos de største klubber i Superligaen.
Når de store taber så mange point, som de gør, hænger det også sammen med, at bundniveauet er blevet bedre i rækken.
Fysisk og taktisk er klubberne i midten og bunden stærkere end for fem-ti år siden, så har man som tophold en jævn eller halvdårlig dag, bliver det langt nemmere straffet, end det gjorde med den brede og ikke specielt stærke bund i 14-holds Superligaen fra 2016 til 2020.
De fem sidste runder
Runde 28
AGF-Viborg FF
FC Nordsjælland-FC København
Runde 29
Brøndby IF-FC København
AGF-FC Nordsjælland
Randers FC-Viborg FF
Runde 30
Viborg FF-Brøndby IF
FC København-AGF
FC Nordsjælland-Randers FC
Runde 31
Viborg FF-FC København
Brøndby IF-FC Nordsjælland
Randers FC-AGF
Runde 32
FC Nordsjælland-Viborg FF
FC København-Randers FC
AGF-Brøndby IF
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
OPTAKT
Randers FC – AGF
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
NYHEDER
Stjerner sender besked til Froholdt
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
Her er alle VM-puljerne
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
TIPSBLADET SPECIAL
Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
DAGENS SPILFORSLAG
Sløvt Londonderby
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
INTERVIEW