Sidste sommer satte Superligaens salgsrekord anført af Kamaldeen Sulemana, der angiveligt indbragte FC Nordsjælland op mod 150 millioner kroner.
Her i januar har Superliga-klubberne til gengæld sværere ved at sælge spillere, og forskellen skyldes ikke kun, at januarmarkedet nærmest altid er markant mindre end det om sommeren.
Jens-Lys Cajuste kom til Reims for en handel til en værdi på op mod 75 millioner kroner, Sebastian Grønning er skiftet til Sydkorea, og i de kommende dage skifter flere spillere til udlandet anført af Brøndbys Mikael Uhre, der er formaliteter fra et skifte til et tocifret millionbeløb til Philadelphia Union i MLS.
FC København og FC Midtjylland henter forstærkninger ind til en mesterskabskamp, mens SønderjyskE og Vejle opruster i håbet om at undgå nedrykning, men generelt er også det danske transfermarked ifølge en ekspert påvirket af, at coronavirussen driller alvorligt igen i store dele af Europa.
– Bortset fra England, hvor man spiller for fulde arenaer, og folk ikke har mundbind på, spiller man i Frankrig, Tyskland, Italien og flere andre vigtige ligaer med få eller ingen tilskuere.
– I den situation har kun få klubber lyst til at betale de helt store beløb for nye spillere, når der er tvivl om, hvornår man får tilskuerne tilbage, og hvordan økonomien i fodbold bliver i 2022. Derfor er der ikke kommet rette mange wow-transfers, der sætter gang i en lavine på markedet, selvom der har været megen snak om transfers, siger Jesper Jørgensen, der er partner og revisor ved Deloitte.
– Jeg tror, klubberne hellere vil spare pengene til sommer, hvor der er mere sikkerhed omkring corona-situationen, og hvor man ikke kan undgå at bruge mange spillere med den meget hårde sæson, det bliver med VM i Qatar midt i sæsonen i november og december.
– Det smitter af på Danmark, hvor der relativt jo ikke er sket noget som helst. Meget handler om, at nogle af de større Superliga-klubber forsøger at få overskudsspillere ud, så de kan få luft i lønbudgettet og rum til at hente spillere til. Og det viser sig at være rigeligt svært at komme af spillere, siger Jesper Jørgensen til tipsbladet.dk.
For eksperten fra Deloitte er Mikael Uhres forestående transfer til Philadelphia Union et godt eksempel på, at transfermarkedet stadig er påvirket af corona-situationen efter den meget store og hektiske salgssommer, hvor virussen fyldte mindre i verden.
– Mikael Uhres transfer siger meget om markedet. At han ender i USA i stedet for i en af de klubber i Europa uden for Top 5-ligaerne, der normalt burde være interesseret i en spiller som ham, det fortæller historien om, at der ikke er så mange penge i markedet. Klubberne er tilbageholdende og mærker effekten af, at der sker mindre end forventet, siger Jesper Jørgensen.
I FC Midtjylland, FC København og Brøndby er der linet flere indkøb og aftaler op i de kommende dage, mens der også i den tunge halvdel af Superligaen forventes at komme flere handler, der skal styrke SønderjyskE, Vejle, FC Nordsjælland og muligvis også Viborg og OB i kampen om at undgå nedrykning eller drømmen om at snige sig ind i Top 6.
Brøndby er i færd med en line en afløser op for Mikael Uhre – læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TRANSFER
Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
TOPNYHED
Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
MEDIE
Afviser kæmpebud
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TRANSFER
Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
MEDIE
AGF forsøgte at hente Celtic-angriber
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
Tipsbladets transfershow: Se det her!
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub sælger angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
TOPNYHED
– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg henter islandsk kant
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien
EKSKLUSIVT
Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’
INTERVIEW
