Fiorentina
Fiorentinas midtbanegeneral, Riccardo Montolivo, har ifølge italienske medier forhandlet et skifte på plads med AC Milan. Den ombejlede italienske landsholdsspiller får 4 år i Milano.

Per Krøldrup er gået på klubjagt. Danskerens kontrakt med Fiorentina udløber til sommer, og den bliver efter alt at dømme ikke forlænget.

Mounir El Hamdaoui havde gennemgået lægetjekket i Fiorentina, men Ajax krævede, at klubben stillede en bankgaranti for købssummen. Det var ikke praktisk muligt, og derfor er marokkaneren stadig Ajax-spiller.

Fiorentina var ikke den eneste italienske traditionsklub, der havde fangarmene ude efter FC Københavns Kenneth Zohore.

Kenneth Zohore er langt fra den eneste nye spiller i Fiorentina. Firenze-klubben forstærker sig i stor stil i transfervindets sidste dage.

Kenneth Zohore koster Serie A-klubben lige knap fire millioner kroner.

Kenneth Zohore har angiveligt været i Firenze for at gennemgå lægetjek i Fiorentina. FCK'erens rådgiver bekræfter, at der er noget under opsejling.

På rygtebasis er det ikke kun FCK’s Kenneth Zohore, der skulle være til lægetjek i Fiorentina. Også Ajax’ problem Mounir El Hamdaoui skulle befinde sig på et florentinsk hospital i disse timer.

Den talentfulde kantspiller Alessio Cerci har fået frit lejde til at skifte klub.