Det italienske medie Calciomercato.com kan nu fortælle, at Simon Kjær er blevet enig med den tyske klub VFL Wolfsburg om en kontrakt. Den danske landsholdsspiller skifter dermed Palermo ud med folkevognsklubben.
Den tidligere FC Midtjylland-spiller der på rekordtid blev et stort navn i den italienske Serie A skal nu vise sit værd i Bundesligaen. VM-spilleren underskriver en fire-årig kontrakt med VFL Wolfsburg, der til gengæld betaler ham en årsløn på lige knap 19 millioner kroner.
Wolfsburg betaler Palermo hele 104 millioner kroner for Simon Kjær. En pris, der gør den 21-årige landsholdsspiller til den dyreste danske fodboldspiller nogensinde. Dén rekord snupper han fra Jesper Grønkjær, der i 2000 blev solgt fra Ajax Amsterdam til engelske Chelsea.
Hverken Palermo eller VFL Wolfsburg har endnu bekræftet klubskiftet, men hvis det som ventet går igennem kan Simon Kjær få sin Bundesligadebut mod selveste Bayern München den 20. august på Allianz Arena i München.
| Lørdag, 25. maj, 2013 | ||
| Borussia Dortmund-Bayern München | TV3+ | |
| Søndag, 26. maj, 2013 | ||
| Djurgården-IFK Göteborg | SVT 1 | |
| Brann-Sarpsborg 08 | TV2 Norway | |
| Real Sociedad-Real Madrid | Canal 9 | |
| Espanyol-Barcelona | 6 Eren | |
Som en del af den forestående genopbygning har Brøndby forhørt sig hos Ståle Solbakken – men uden held. Læs mere
Tispbladet.dk giver dig overblikket over samtlige sommertransfers i Superligaen. Opdateres løbende. Læs mere
Leon Andreasen fik i weekenden comeback efter endnu en lang skadespause. Læs her, hvordan den danske landsholdsspiller Læs mere
Milan, Zenit, Tottenham og Swansea. Det er bare nogle af de hold, som de danske klubber kan møde i Europa. Få Læs mere
I 1997 var Borussia Dortmund på toppen af Europa med Champions League-sejren, men dengang var det dyre stjerner og Læs mere