Den engelske avis The Times har haft gang i de anonyme kilder i og omkring Manchester Uniteds spillertrup for at finde ud af, hvordan Cristiano Ronaldos fremtid hos de engelske mestre ser ud.
Rygterne om et Ronaldo-skifte til Real Madrid er taget til igen i løbet af foråret, og imod Manchester City søndag lignede Ronaldo ikke en, der havde lyst til at blive i Manchester, da Alex Ferguson pillede ham ud efter en times spil.
Den episode har efter alt at dømme ansporet The Times’ fodboldjournalist Oliver Kay til at tjekke Ronaldos status og udsagn med anonyme kilder i Manchester United, og Kay når frem til den konklusion, at Ronaldo bliver i Manchester United minimum et år til.
– Ronaldos humør er kendt for at skifte med byens vejr, men hvis, som det ser ud lige nu, han vil blive på Old Trafford, vil hans teatralske opførsel blive accepteret – inden for rimelighedens grænser – hvis han fortsat kan føre United til yderligere succes i Champions League og Premier League, skriver Oliver Kay i The Times.
Casillas gider ikke
I Spanien er Real Madrid-målmand Iker Casillas ved at være træt af spekulationer om Cristiano Ronaldo og opfordrer den spanske storklub til at koncentrere sig om at opbygge et hold.
– Ronaldo og Kaka er fremragende spillere, men vi behøver ikke vende tilbage til disse navne igen. Vi har behov for et hold, der kan konkurrere med Barcelona, og en spiller forandrer ikke et hold, siger Iker Casillas ifølge Sky Sports.
– Hvis vi betaler 100 millioner euro for Ronaldo er det fordi, han er det værd. Men med den økonomiske krise er det sært, at vi i fodbold taler om disse astronomiske beløb, fortsætter Iker Casillas.
Valg
Real Madrid står foran et præsidentvalg, hvor de forskellige kandidater vil love vælgerne bestemte spillere, hvis de bliver valgt til præsidentposten i hovedstadsklubben. Det er derfor sandsynligt, at Ronaldos navn vil dukke op adskillige gange hen over de næste uger i forbindelse med Real Madrid.
Således kan den spanske avis El Pais i dag fortælle, at præsidentkandidaten Florentino Perez – der tidligere har været præsident i Real Madrid – forhandler med Cristiano Ronaldo, da Manchester United skal have sagt ja til at sælge Ronaldo for omkring 600 millioner kroner.
Manchester United og Cristiano Ronaldo kan i morgen blive engelsk mester, hvis de røde djævle vinder i Wigan, mens Liverpool sætter point til ude mod West Bromwich Albion.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Afviser Anderlecht
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
Arteta er utilfreds med disciplinen
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
Her er Danmarks Nations League-pulje!
Thomas Tuchel laver ny aftale
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Sean Dyche fyret
Liverpool tager smal sejr