Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Trabzonspor har budt 15 millioner euro, 112,5 millioner kroner, i fixed fee på FC Midtjyllands stjernespiller Aral Simsir på 24 år. Klubberne er tæt på enighed om et salg af Årets Spiller i Superligaen, og der forhandles blandt andet om betalingsraterne. Det kan Tipsbladet afsløre.



100.000.000 kroner. Det er den magiske grænse for salg af de absolut største stjerner i Danmark. 

Den er nu blevet brudt af Trabzonspor i forhandlingerne om Årets Spiller i Superligaen – Aral Simsir. 

Endda eftertrykkeligt. Men der er en udfordring. 

Tipsbladet kan afsløre, at den tyrkiske storklub har budt 15 millioner euro, 112,5 millioner kroner, uden bonusser på landsholdsspilleren fra Tyrkiet, som er født og opvokset i Danmark, hvilket er et meget stort beløb for en spiller på 24 år. 

Dermed er buddet blevet forhøjet med yderligere to millioner euro, 15 millioner kroner, i straksbetaling i forhold til, hvad tyrkiske medier lørdag nat kunne berette. 

Her kom det frem, at Trabzonspor har lagt 13 millioner euro, 97,5 millioner kroner, på bordet og endvidere to millioner euro i bonusser, så parterne var tæt på en handel.

Sporene fra Novak-salget skræmmer
15 millioner euro er en pris, som FC Midtjylland ifølge Tipsbladets oplysninger gerne vil sælge Aral Simsir for. Dog er det her, at der kommer et men. 

FC Midtjylland og Trabzonspor har nemlig en forhistorie, der gør, at der endnu ikke er lavet håndslag på aftalen, og det skyldes, at danskerne har forbehold over for tyrkernes ratebetaling, som er normalt ved handler af denne store størrelse.

Med andre ord – FC Midtjylland vil have de 112.500.000 kroner overført på én gang fra Trabzonspor, og midtjyderne kan være rolige, for den franske storklub Lille er ifølge Tipsbladets oplysninger stadig inde i billedet for at købe ham til samme pris. 

Tyrkernes forhistorie som dårlige betalere til FC Midtjylland stammer fra 2018, hvor de købte Filip Novak, men ikke overholdt aftalerne, hvilket daværende bestyrelsesformand Rasmus Ankersen påtalte et par år senere i fanpodcasten Sort Snak, da det blev diskuteret, hvorfor de havde afvist Trabzonspors forsøg på at købe Erik Sviatchenko.

– Nu har vi en forhistorie med Trabzonspor, de har jo købt en af vores spillere tidligere. Og så er det jo sådan, at hvis du går ind i en butik og køber en vare, men lige glemmer at betale for den, når du går ud igen, så næste gang du kommer og banker på i butikken, er det måske ikke så let at handle med dem. Det var tilfældet med Trabzonspor, og det var en af grundene til, at det blandt andet ikke blev til noget, sagde Rasmus Ankersen. 

Derfor har FC Midtjylland ikke trykket på salgsknappen endnu og forhandler stadig med tyrkerne, selv om Trabzonspor har budt 15 millioner euro, 112,5 millioner kroner, på Aral Simsir, der er enig med sin måske kommende klub om en fireårig kontrakt.





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

FCK-stjerne klar til Europa-brag

I dag er det sidste chance for FC København

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Spår FCK-fiasko

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Beijmo med kontant AGF-udmelding

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

‘De har haft det værste transfervindue’

Dansk stjerne i milliontransfer

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Randers FC – Silkeborg IF

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

‘Rødt kort er svært at vurdere’