Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Bliv klogere på Kristjaan Speakman, der er tæt på at blive FC Københavns nye sportsdirektør.



FC Københavns månedslange søgen efter en ny sportsdirektør er tæt på at være ovre. 

Tipsbladet kunne onsdag formiddag afsløre, at kun detaljer mangler, før “løverne” kan præsentere den 47-årige englænder Kristjaan Speakman som ny sportsdirektør. 

Han har været sportsdirektør i Sunderland i perioden fra 2020 til februar i år, hvor han var med til at løfte klubben fra en dyb krise og hele vejen fra League One til Premier League.   

Men hvem er Kristjaan Speakman? 

Tipsbladet har talt med Phil Buckingham, der dækker Sunderland for The Athletic og derfor har dækket englænderens tid tæt. Og han fortæller, at den – måske – kommende FC København-boss ikke mindst er kendt for sit forhold til Real Madrid-superstjernen Jude Bellingham og dennes familie. 

– Før Kristjaan kom til Sunderland brugte han rigtig mange år i Birmingham, mest på akademiet. Og han er først og fremmest kendt for sit tætte forhold til Jude og Jobe Bellingham (lillebroren, der spiller i Borussia Dortmund, red.) og hele familien. 

– Han har fået kredit for deres udvikling og er meget tæt med familien. Bellingham-familien er en lidt lukket cirkel, og der er ikke mange, der er tæt med dem, men Kristjaan er bestemt en af dem.

– Han var med til at føre Jude og Jobe gennem akademiet i Birmingham, og Jobe ville ikke være skiftet til Sunderland i sin tid, hvis ikke det var for Kristjaan. Der er kæmpe tillid der. Når familien var på stadion, sad de også med ham, fortæller Phil Buckingham til Tipsbladet. 

Familien Bellingham. Foto: Alamy

‘Virkelig god succesrate på transfermarkedet’ 

I 2020 forlod Kristjaan Speakman jobbet som akademichef i Birmingham for at blive sportsdirektør i Sunderland. Og det var ovenpå et par forfærdelige sæsoner for klubben, som var blevet skildret i den populære Netflix-serie Sunderland Till I Die.

Men klubben fik ny ejer i Kyril Louis-Dreyfus, som ville få klubben tilbage på sporet, og her skulle Kristjaan Speakman blive vigtig. 

– Kyril Louis-Dreyfus kom ind og ville fokusere på unge spillere og vække klubben til live igen. En nøgleperson i det var Kristjaan Speakman. Når man snakker om, at Sunderland er genfødt eller genopstået, skyldes det en klar plan fra start – og Kristjaan har været personen, der har ført den ud i livet. 

– Sunderlands rekruttering siden 2020 indtil 2025, hvor de rykkede op i Premier League, har budt på så mange succeshistorier. Der har været mange unge spillere, der måske havde mistet momentum i andre klubber, men som havde potentiale, og det forløste de i Sunderland. Kristjaans succesrate på transfermarkedet er virkelig god, siger Phil Buckingham. 

Phil Buckingham påpeger også, at Sunderlands nuværende hold – der netop er sluttet som nummer syv i Premier League – stadig består af en masse af Kristjaan Speakmans signings såsom Daniel Ballard, Wilson Isidor, Trai Hume, Eliezer Mayenda og flere. 

I lige så høj grad havde den nu tidligere Sunderland-boss succes med transfers den anden vej. 

– Hans store succeser var spillere, som Sunderland hentede for næsten ingen penge og solgte dyrt videre, lyder det fra journalisten.

LÆS OGSÅ: Rekordsalg og flere kæmpe scoops – her er Kristjaan Speakmans pletskud

Et par gode eksempler er Jack Clarke og Jobe Bellingham, påpeger han. 

Førstnævnte var en lovende spiller i Leeds, som Tottenham købte, men aldrig kunne forløse. Han skiftede så til Sunderland for godt 10 millioner kroner, hvor hans karriere tog fart igen, før han blev solgte for 150 millioner. 

Og førnævnte Jobe Bellingham – som ifølge Phil Buckingham aldrig var kommet til Sunderland, hvis det ikke var for Kristjaan Speakman – blev købt i Birmingham for lidt over 10 millioner og blev siden solgt rekorddyrt videre til Dortmund for 225 millioner kroner. 

Derfor forlod han Sunderland

Med de succeser var det så overraskende, at han forlod Sunderland? 

– Det var ikke helt vildt overraskende. Måske var timingen lidt overaskende. Men da Sunderland rykkede op, hyrede de Florent Ghisolfi (tidligere sportsdirektør i OGC Nice og Roma, red.) som fodbolddirektør, fordi man var af den overbevisning, at dem, der havde bragt klubben hele vejen hertil, ikke kunne føre dem videre. 

– Det kan man godt mene er unfair over for Kristjaan, for han skulle måske have haft chancen. Men Sunderland ville have en, der har handlet mere med store klubber, og de mente nok, at Kristjaan ikke var egnet til det, fordi hans succes har været i mindre markeder, siger Phil Buckingham og tilføjer: 

– Men Kristjaan forlod Sunderland med et stærkt ry. Det var ikke altid helt uden problemer, men i sidste ende tror jeg, at alle Sunderland-fans er glade for det, han har gjort for klubben. Det er nok til en nier på en skala til 10 – hvis ikke han skal have topkarakter. 

Nu må tiden vise, om de sidste detaljer løser sig, så Kristjaan Speakman kan tage over i FCK. Og om han kommer til at nyde samme succes i den danske hovedstad.







LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Her er FCM’s Europa League-modstander

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Raser over Messi-situation: Skandaløst!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rangerer AGF over Lech Poznan

Brøndby henter keeper – her er planen

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Får afvist bud på dansk profil

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De lurer på Kjærgaard