Erik Sviatchenko er kaptajn i FC Midtjylland og en vigtig brik i klubben, så der skulle et godt bud til, hvis han skulle sælges i det netop lukkede transfervindue. Og det vurderede FC Midtjylland altså ikke, at der kom.
Som tipsbladet.dk kunne fortælle onsdag i sidste uge, var der ellers bud fra tyrkiske Trabzonspor, der var meget interesseret i den danske stopper, og Sviatchenko har siden selv fortalt til Dossier, at han var interesseret i at komme afsted.
Afsted kom han ikke, og der ligger da også en masser fede kampe i efteråret for den 29-årige stopper, der nok ikke er ked af at skulle spille Champions League.
Læs også:FC Midtjylland-boss afslører: Lurede på østrigsk angriber
Men hvorfor afviste FC Midtjylland buddet? I fanpodcasten “Sort Snak” fortæller bestyrelsesformand Rasmus Ankersen ganske interessant om Trabzonspor. Han indikerer ganske kraftigt, at der har været problemer med FC Midtjyllands aftale med Trabzonspor fra for et par år siden – nemlig Filip Novaks transfer til den tyrkiske klub.
Det lyder på bestyrelsesformanden, som om betalingen for Novak ikke forløb efter aftale.
– Det er rigtigt, at der var interesse på Erik fra Trabzonspor. Nu har vi en forhistorie med Trabzonspor, de har jo købt en af vores spillere tidligere. Og så er det jo sådan, at hvis du går ind i en butik og køber en vare, men lige glemmer at betale for den, når du går ud igen, så næste gang du kommer og banker på i butikken, er det måske ikke så let at handle med dem. Det var tilfældet med Trabzonspor, og det var en af grundene til, at det blandt andet ikke blev til noget.
– Men det er klart, det har været et mål for os at holde på vores profiler, og Erik er en af dem. En af de allerstørste profiler på holdet. Han er en vigtig del. Og når du kommer ind i den sidste del af vinduet, er det svært at erstatte en spiller af den kaliber, og derfor skal prisen selvfølgelig også være derefter. Så kommer du til at skulle betale premium på de spillere, du skal have ind i stedet for, og du skal også have et premium på de spillere, du sælger, og der gik tingene så bare ikke op i en højere enhed, siger Rasmus Ankersen til Sort Snak.
Tipsbladet.dk har været i kontakt med Rasmus Ankersen, men han afviser at sige meget mere. Han forklarer, at det var en kombination af flere faktorer, der gjorde, at Erik Sviatchenko, ikke blev solgt. Men han ønsker ikke at gå yderligere i detaljer med det.
Det ville ellers være relevant at høre nærmere ind til, om det er Trabzonspors aftale med Filip Novak, der gav problemer, og om den tyrkiske klub ikke overholdt aftalerne i forbindelse med transferen. Og om historikken reelt var tungen på vægtskålen i forhold til at takke nej til Sviatchenkos mulige skifte, men Rasmus Ankersen ønsker altså ikke at sige mere, end han har gjort i fanpodcasten.
Læs også:Lejesvend kan være tabt for FC Midtjylland: Dal Hende-afløser er for dyr
LIVE
TransferLIVE: OB køber tidligere FCN-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TOPNYHED
‘Det kommer til at blive virkelig hårdt’
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Her kan du se de danske hold i Europa
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
Viborg FF – OB
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
MEDIE
‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
OPTAKT
