FCM afviste Sviatchenko-salg: Vi har en forhistorie med Trabzonspor

De danske mestre takkede nej til bud fra tyrkiske Trabzonspor, og det lader til, at det ikke kun var prisen, der var i vejen for et skifte.



Erik Sviatchenko er kaptajn i FC Midtjylland og en vigtig brik i klubben, så der skulle et godt bud til, hvis han skulle sælges i det netop lukkede transfervindue. Og det vurderede FC Midtjylland altså ikke, at der kom.

Som tipsbladet.dk kunne fortælle onsdag i sidste uge, var der ellers bud fra tyrkiske Trabzonspor, der var meget interesseret i den danske stopper, og Sviatchenko har siden selv fortalt til Dossier, at han var interesseret i at komme afsted.

Afsted kom han ikke, og der ligger da også en masser fede kampe i efteråret for den 29-årige stopper, der nok ikke er ked af at skulle spille Champions League.

Læs også:FC Midtjylland-boss afslører: Lurede på østrigsk angriber

Men hvorfor afviste FC Midtjylland buddet? I fanpodcasten “Sort Snak” fortæller bestyrelsesformand Rasmus Ankersen ganske interessant om Trabzonspor. Han indikerer ganske kraftigt, at der har været problemer med FC Midtjyllands aftale med Trabzonspor fra for et par år siden – nemlig Filip Novaks transfer til den tyrkiske klub.

Det lyder på bestyrelsesformanden, som om betalingen for Novak ikke forløb efter aftale.

– Det er rigtigt, at der var interesse på Erik fra Trabzonspor. Nu har vi en forhistorie med Trabzonspor, de har jo købt en af vores spillere tidligere. Og så er det jo sådan, at hvis du går ind i en butik og køber en vare, men lige glemmer at betale for den, når du går ud igen, så næste gang du kommer og banker på i butikken, er det måske ikke så let at handle med dem. Det var tilfældet med Trabzonspor, og det var en af grundene til, at det blandt andet ikke blev til noget.

– Men det er klart, det har været et mål for os at holde på vores profiler, og Erik er en af dem. En af de allerstørste profiler på holdet. Han er en vigtig del. Og når du kommer ind i den sidste del af vinduet, er det svært at erstatte en spiller af den kaliber, og derfor skal prisen selvfølgelig også være derefter. Så kommer du til at skulle betale premium på de spillere, du skal have ind i stedet for, og du skal også have et premium på de spillere, du sælger, og der gik tingene så bare ikke op i en højere enhed, siger Rasmus Ankersen til Sort Snak.

Tipsbladet.dk har været i kontakt med Rasmus Ankersen, men han afviser at sige meget mere. Han forklarer, at det var en kombination af flere faktorer, der gjorde, at Erik Sviatchenko, ikke blev solgt. Men han ønsker ikke at gå yderligere i detaljer med det.

Det ville ellers være relevant at høre nærmere ind til, om det er Trabzonspors aftale med Filip Novak, der gav problemer, og om den tyrkiske klub ikke overholdt aftalerne i forbindelse med transferen. Og om historikken reelt var tungen på vægtskålen i forhold til at takke nej til Sviatchenkos mulige skifte, men Rasmus Ankersen ønsker altså ikke at sige mere, end han har gjort i fanpodcasten.

Læs også:Lejesvend kan være tabt for FC Midtjylland: Dal Hende-afløser er for dyr




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

United-ejer giver offentlig undskyldning

Hvem trækker Danmark i Nations League?

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Derfor var Moukoko vraget

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Afviser Anderlecht

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Godt nyt – nu er han landet i København

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Thomas Tuchel laver ny aftale



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Hård dom over Franks fremtid

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Mohamed Salah forhandler med ny klub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Nægtet Brøndby-skifte

– Hold nu kæft med Arsenal!

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Vild aften! Kun sket én gang før

Liverpool tager smal sejr

‘Skader falder aldrig belejligt’

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Ekspert: Det mest positive for FCK

Sean Dyche fyret

Forventer kæmpe jobtilbud

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

Zorniger i chok: Er det en joke?

– Det var en skuffelse

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Her kan du se FC København mod Viborg FF