Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

FC Nordsjælland-kometen Hjalte Boe Rasmussen er klar til at erobre Superligaen. Han har spillet en god preseason, som blandt andet bød på et guddommeligt mål mod Brøndby.



FARUM (Tipsbladet): Hjalte Boe Rasmussen er allerede historisk i dansk fodbold.

Alligevel er fortællingen om FC Nordsjælland-spilleren kun lige gået i gang – og hvis alt går vel, skal flere af de næste kapitler i beretningen skrives med guldskrift. Direkte fra fodboldens største scener.

Men tilbage til det historiske element – det finder man i ungersvendens prisskilt.

I februar 2025 købte FC Nordsjælland Hjalte Boe Rasmussen i OB for fem millioner kroner, og det er den største transfer nogensinde i dansk fodbold med en ungdomsspiller. På den måde er den 18-årige offensivspiller allerede noget særligt, inden han overhovedet er brudt igennem.

– Jeg tænker jo ikke så meget over det, men da jeg blev solgt, talte vi selvfølgelig om det beløb, som medierne skrev om, i familien. Det var sindssygt at tænke på – fem millioner! Men sådan er markedet, og det er jo ingen penge i forhold til, hvad mange andre bliver solgt for. Det er jo småpenge i det store billede, og jeg er her jo bare for at spille fodbold, så det er ikke noget, jeg skal bruge min tid på at tænke over, siger Hjalte Boe Rasmussen til Tipsbladet.

Han er dog ikke desto mindre blevet mindet om de fem millioner en hel del gange.

– Lige til at starte med var der nogle hold i U19-Ligaen, der var sådan lidt “nu skal du lige vise dig frem” over for mig, men det tager jeg ikke så tungt. Jeg synes bare, det er fedt, og det er et privilegie. Jeg kan ikke se noget dårligt i det, og så må folk synes, hvad de vil. Hvis man gør sit bedste, træner hårdt hver dag og har et smil på læben, så skal det nok gå.

Farvel til OB

Hjalte Boe Rasmussen er fynbo, så han har naturligvis været omkring OB, hvor han i en tidlig alder debuterede på U19-holdet.

De fynske rødder til trods valgte offensivspilleren alligevel at tage til FC Nordsjælland, da Farum-klubben bankede på døren med de omtalte fem millioner kroner og en klar plan for fremtiden.

– Jeg elskede at være i OB. Jeg havde alle mine venner der, gik i skole og sådan nogle ting. Alt det udenfor banen var perfekt, men jeg følte, at FC Nordsjælland var det bedste valg sportsligt. Det er en klub, der er dygtige til at få spillere fra akademiet og op på førsteholdet og gode til aa sælge spillere til storklubber. Jeg kan se en større fremtid for mig selv i FC Nordsjælland end i OB, siger Boe.

Gennembrud og drømmemål mod Brøndby

18-årige Hjalte Boe Rasmussen har allerede fået debut i Superligaen, og han er foreløbig noteret for 14 førsteholdskampe.

Det skal gerne blive til mange flere i løbet af det næste års tid, hvor stortalentet øjner et gennembrud i dansk fodbold.

– Jeg håber at få min gennembrudssæson. Det kan både være at komme ind fra bænken lidt oftere eller starte inde. Jeg vil bare gerne vise, hvad jeg kan, score nogle mål og få lavet nogle assists. Være kampafgørende. Det er ikke nemt, for vi har et godt hold med en stor konkurrence, men jeg føler, jeg er et godt sted – også oppe i hovedet, siger Boe og sætter nogle ord på, hvad fansene kan forvente:

– Jeg vil beskrive mig selv som en spiller med en masse energi. Jeg er hurtig og kommer med en masse dybe løb. Jeg elsker en mod en-situationer ude på kanten, og hvis jeg spiller 9’er, er det dybe løb og afslutninger inde i boksen. En meget dynamisk spiller.

Hvis du er stødt på Hjalte Boe Rasmussen på sociale medier på det seneste, er det formentlig på grund af et helt særligt mål. I en testkamp mod Brøndby lavede FC Nordsjælland-kometen et guddommeligt mål, hvor han mere eller mindre tog en dribletur hele vejen fra eget felt, før han bankede bolden i kassen.

– Det var sgu meget fedt. Jeg fik den på kanten af feltet, fik vendt af på to spillere, og så løb jeg bare. Jeg tænkte ikke så meget, da jeg løb, men så kunne jeg se, at Oliver Villadsen kom, og så tog jeg et træk forbi ham. Pludselig var jeg helt oppe ved det andet felt, og så tænkte jeg “fedt nok”. Så skød jeg, og så gik den sgu ind, siger Hjalte Boe Rasmussen og tilføjer:

– Jeg har genset det mål et par gange, må jeg indrømme. Det var et meget fedt mål.

Når Hjalte Boe Rasmussen går på banen, er det med nummer 40 på ryggen – Conrad Harders gamle nummer i FC Nordsjælland. Tilfældigt? Absolut ikke.

– Nummeret er meget fedt – det er fire gange så godt som nummer 10, siger han med et smil og fortsætter:

– Conrad scorede jo en masse mål for FC Nordsjælland, da han blev rykket op i Superliga-truppen, og så blev han også solgt for et ret stort beløb og har gang i en rigtig fed karriere nu. Så det ville da være fantastisk, hvis jeg kunne gøre det samme.

Talentfuld lillebror i OB

Hjalte Boe Rasmussen er af en rigtig sportsfamilie.

Farmand Kasper Boe har tidligere deltaget ved VM som windsurfer, og lillebror, Viggo Boe Rasmussen, er ungdomsspiller i OB. Tidligere på året skrev han under på sin første kontrakt med den fynske Superliga-klub.

– Jeg synes, det er mega fedt. Jeg elskede at være i OB, og Viggo har været der i lang tid. Vi har fulgtes ad til træning hver eneste dag. Jeg kan hjælpe ham på nogle måder, og han kan hjælpe mig på nogle måder. OB tror rigtig meget på ham og har lige givet ham en kontrakt. Det er jeg meget stolt over, og jeg ser så mange af hans kampe, som jeg overhovedet kan.

– Vi minder en del om hinanden på banen, men han er en del højere, end jeg var på hans alder – cirka 10 centimeter. Men han er stadig hurtig, teknisk dygtig og har et godt spark.

Hvordan vil det være at møde din lillebror i en Superliga-kamp, tror du?

– Vi har da talt om det, men der er alligevel fire år imellem os, og jeg regner med, at jeg ikke er i Superligaen på det tidspunkt.

– Men hvis vi møder hinanden, er det jo bare synd for ham, slutter Hjalte Boe Rasmussen med et stort smil, inden han rejser sig, giver hånd til Tipsbladets udsendte og går ud af døren.

Klar til at erobre Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Lyngby lejer FC København-spiller

Afsløring: B.93 henter Kristian Pedersen

Laudrup i svime: ‘Han kan blive en kultfigur’

To danske ikoner i historisk samarbejde

Farzam: De er dark horse til mesterskabet

Jubler over muligt Brøndby-exit: ‘Stort!’

Her kan du se FC Midtjylland mod Bohemians



LIVE

Superliga-LIVE: Forklarer fravær til BIF-træning

FC København tæt på Abubaker Walusimbi

Medie: Topklub tæt på Dominik Kotarski

TV 2-eksperter: De vinder Superligaen

Tøfting: Glem det, AGF!

Manchester United forbereder ‘chokbud’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jagtet af FCK – kultklub bød 71 millioner kroner

Dansk træner i storklub: ‘Det er fantastisk’

Køb ham, FCK!

Tullberg jubler over tiltag: ‘Vi har været ramt’

Der kunne godt komme et monsterbud på FCK-stjerne!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-spiller: ‘De er i dårlig form’

Afsløring: FC København enig om Thapelo Maseko

Farzam: Det kommer som et chok for mig

Kalder ham fantastisk: ‘Et virkelig godt køb’

‘CV’ har ét krav til nye transfers

Afsløring: Toulouse-bud på Jørgensen – har plan B

Afsløring: Esbjerg køber Adam Ahmad

‘Ukollegialt FCM – I er for rige til det!’

Stor dansk transfer? ‘Han var exceptionel’

Michael Carrick med klart signal til Chido Obi

Afsløring: Bombe – Bruun Larsen koster kun 30 mio.

Har hjemve: Tidligere FCK-talent rejst til Danmark

FCK-spillere svæver rundt på uvante positioner

Afsløring: Jordan Larsson på plads i Al-Ettifaq