London-klub to måneder fra konkurs

Ejeren af West Ham, Bjorgolfur Gudmundsson, har to måneder til at sælge London-klubben, der ellers risikerer at blive sat under administration.



Den umiddelbare fremtid tegner rigtig skidt for West Ham efter det er kommet frem, at klubbens ejer Bjorgolfur Gudmundsson og hans firma Hansa er to måneder fra at blive erklæret .

Hvis Gudmundsson går fallit, bliver West Ham automatisk sat under administration af det engelske fodboldforbund, der vil straffe West Ham med at trække minimum ni point fra klubbens pointhøst i denne sæson.

Gudmundsson var medejer i den krakkede islandske bank Landsbanki og skylder gennem firmaet Hansa lige knap 500 millioner kroner til forskellige kreditorer efter Landsbankis krak.

Hansa gik i midten af december i betalingsstandsning og fik lov til det, fordi firmaet lovede, at et af West Ham ville kunne indbringe over to milliarder kroner, som man kunne bruge til at betale kreditorerne.

Islandske kritikere har sagt, at Hansa ikke har en jordisk chance for at betale sine kreditorer og derfor stensikkert går konkurs 6. marts, når retten i Reykjavik igen tager Hansa op til overvejelse for at se, om firmaet er i stand til at betale sin gæld.

Newcastle-ejer Mike Ashley tog kort før nytår den nordøst-engelske klub af markedet efter at have opgivet at sælge klubben til et beløb, der ligner det, de islandske ejere håber at få for West Ham.

Ifølge The Guardians oplysninger har ni investorer vist interesse i at købe West Ham, men det virker usandsynligt, at Gudmundsson og Hansa kan få tilnærmelsesvis de 2,3 milliarder kroner, de lovede i retten i Reykjavik i december.

West Hams direktør Scott Duxbury skabte tidligere på ugen usikkerhed om manager Gianfranco Zolas håndsret over transfers ved at sige, at West Ham er villig til at overveje ethvert seriøst bud på én af klubbens spillere.





Ekspert peger på choktransfer for Dolberg




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Braithwaite del af stor transferplan



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

PSG – Bayern München

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Svensson svært utilfreds

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Smider Salah-bombe



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Overbevisende: To chok i Parken

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk