Grønlands landstræner fyret efter racisme – formand trækker sig i protest

Tekle Ghebrelul var indtil i går landstræner for Grønland, men blev fyret efter en række racismeepisoder og beskyldninger om at ruske i et barn. Formanden for forbundet er så uenig i fyringen, at han har trukket sig fra posten.



De seneste fire år har Tekle Ghebrelul været landstræner for Grønlands ikke-FIFA-anerkendte landshold, men torsdag sluttede det brat. Det grønlandske fodboldforbund, GBU, fyrede den i Eritrea fødte træner.

Ifølge mediet Sermitsiaq.ag fik Ghebrelul den forklaring, at et flertal i bestyrelsen var “trætte af al den ballade, der var omkring landstræneren.” Der har således været flere episoder, hvor landstræneren er blevet udsat for racisme.

Ghebrelul, der flygtede fra det borgerkrigshærgede Eritrea i Østafrika som barn og kom til Danmark som flygtning, blev senest udstillet på det sociale medie Snapchat, hvor han blev afbilledet som en bananspisende abe.

Til daglig er Ghebrelul skolelærer, og han skulle ifølge anklager også have rusket eller slået et barn i forbindelse med en kamp for det klubhold, han træner. Det anklage er dog endnu ikke blevet bevist, og hovedpersonen nægter på det kraftigste.

– Jeg får at vide, at jeg har slået eller rusket et barn. Men hvor er barnets forældre. Jeg har aldrig fået nogen konkret henvendelse fra forældrene. Det er det pure opspind. Jeg er chokeret over, at man fyrer mig på det grundlag, uden først at have hørt min version af de anklager, der rettes mod mig, siger Tekle Ghebrelul til Sermitsiaq.ag.

I første omgang udsendte GBU-formand John Thorsen en pressemeddelelse, hvor han fortalte om fyringen. Efterfølgende har han udsendt endnu en, hvor han beder medierne se bort fra den første og tilføjer, at han ikke kan stå inde for bestyrelsens fyring af Ghebrelul. 

– Jeg mener, at der skal være plads til alle i grønlandsk fodbold, og for at udvikle sporten må vi have en stærk organisering, der ikke baserer beslutninger på påstande eller på reaktive handlinger baseret på Facebook-opslag, skriver formanden i pressemeddelelse nummer to.

– På baggrund af dette trækker jeg mig med blødende hjerte som formand for Grønlands Bold Union.

John Thorsen bekræfter, at Ghebrelul havde en stående advarsel fra foråret for at have en “provokerende opførsel overfor publikum, at have skældt et barn ud og havde indladt sig i skænderi, da han blev udsat for verbale racistiske angreb.”

Desuden har en dommer på Facebook beskyldt Ghebrelul for at have givet et modstanderhold fingeren i en kamp, som han ikke selv dømte. Den episode indberettede dommeren dog ikke, da han ikke endeligt kunne bekræfte, at Ghebrelul rent faktisk viste langemand, men så en bevægelse, “der kunne fortolkes på mange måder”, som det hedder i pressemeddelelsen. 

Bestyrelsen valgte altså alligevel at lægge det til grund for fyringen, hvorfor John Thorsen trækker sig.





LIVE

TransferLIVE: Færdig i Manchester City?


Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Sov ikke efter nederlag til Danmark

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Klar melding om Morten Karlsen


Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!


Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK

Nu bekræfter FCK

In or out? FCK har brug for klarhed!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef


Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Bekræfter interesse: ‘Bo er en fremragende træner’

Morten Hjulmand til storklub?

Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’


TRANSFER

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub


Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Chokerstatning for Thomas Frank?

Arek Onyzsko blæst bagover: Han bliver stor i FCK

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

Afsløring: Scoop – dansk klub kaprer trænertalent

U19-landsholdet smadrer Montenegro

Afsløring: Lyngby forlænger med vigtig profil



Troels Bech forklarer manglende pressemeddelelse

På vej til Brøndby – scorer vildt solomål

FC København i kæmpehandel

Beordrer storklub: Matt O’Riley er løsningen

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

“Personlige årsager” ændrer OB’s trænerteam

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Her er Esbjergs nye cheftræner

Scoop – FC København handler i PSG

Dansker forlader Brentford

Kæmpetransfer på plads



Tung kampstart i Trencin

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt

Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud

Tour de France 2025: Se spritnyt show

Real Madrid vil hente Liverpool-profil

– De ville vinde Superligaen med 25 point

Shamrock ruller hen over Drogheda

Dansk angriber på klubjagt

Vejles redningsmand fortsætter i klubben

Riemer fremhæver to Superliga-kometer

Bayern München lammetæver Auckland



Udenlandsk interesse for dansk målsluger

Vingegaard besejret i generalprøve til Touren

Gennaro Gattuso scorer landstrænerjob