FC Midtjylland sagde farvel til træner Thomas Thomasberg med en 3-1-sejr ude over Brøndby i søndagens sene kamp i Superligaen.
To dage tidligere meddelte FCM overraskende, at Thomasberg var fyret og skulle stå i spidsen for sidste gang på Brøndby Stadion.
Det gjorde Thomasberg med professionalisme og vanlig taktisk kløgt gennem de 90 minutter med masser af drama i slutfasen, og han var tydeligt berørt efter kampen.
Med sejren er FCM placeret på andenpladsen med kun et enkelt point op til FC København. FCM er som det eneste hold fortsat ubesejret i Superligaen.
Og i torsdags førte Thomasberg med stor sikkerhed FCM i Europa League. Men FCM’s ledelse vil have en anden til at føre holdet videre.
På den anden bænk kan træner Frederik Birk og Brøndby se tilbage på en kedelig uge med tre nederlag i træk, inden at holdet går på en pause med landskampe.
I sidste weekend tabte Brøndby til Sønderjyske, og i torsdags blev det til nederlag til franske Strasbourg og farvel til europæisk fodbold for denne sæson.
Nederlaget til FCM gør ekstra ondt, da det er en af de direkte rivaler i medaljekampen, som Brøndby på det seneste ellers har haft et særdeles godt tag på.
Men ikke denne søndag. Der var FCM ofte et skridt foran Brøndby.
I den tætte fodboldkamp kom det første mål efter en times jævnbyrdighed.
Brøndbys wingback Oliver Villadsen hamrede på mål og tvang FCM-keeper Elias Olafsson ud en god benparade.
Få sekunder efter lå bolden i Brøndbys netmasker, da FCM udnyttede en kontrachance.
FCM’s midtbanespiller Denil Castillo havde bolden, men holdkammeraten Aral Simsir løb ind foran ecuadorianeren og overtog nonchalant kuglen.
Derefter viste Simsir fremragende sparketeknik, da han fandt det lange hjørne og kunne efterfølgende møde den uforvarende assistmager Castillo med et skævt smil.
Philip Billing spillede de første 79 minutter og fik en lovende debut for FCM, som dog var ved at smide sejren i slutfasen.
Den indskiftede Brøndby-angriber Sho Fukuda udlignede til 1-1 efter en god periode af hjemmeholdet.
Men i tillægstiden scorede FCM to gange. Først hamrede Dario Osorio bolden i kassen fem minutter inde i tillægstiden til 2-1, og kort efter var der legestue i Brøndbys forsvar.
Ingen tog bolden fra Castillo denne gang, da han nemt kunne øge til slutresultatet 3-1, og alle kunne omfavne en tårevædet Thomasberg på bænken.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
Her kan du se de danske hold i Europa
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
NYHEDER