VM 2026: | Grupper | Kampprogram | Simulator | TV | Resultater
De var i mange år en ikonisk kommentator-duo. Carsten Werge og Per Frimann.
Og derfor er det da også et særligt minde med den tidligere VM-makker, Carsten Werge uden at tøve peger på, da han af Tipsbladet bliver spurgt til sit vildeste VM-øjeblik i karrieren.
– Det var VM i 1998 i Frankrig, hvor Frimann og jeg drønede rundt og kommenterede en milliard kampe, siger tv-værten, der siden 2021 har arbejdet for TV 2.
Danmark var med det år og skulle i det indledende gruppespil møde Frankrig, Sydafrika og Saudi-Arabien. Et VM, der bestemt ikke startede prangende set med danske briller, husker Carsten Werge.
– Danmark startede elendigt mod Saudi-Arabien, og vi bliver kun reddet, fordi Rieper kunne finde ud af at heade til bolden, fortæller han med henvisning til den snævre sejr på 1-0 i åbningskampen.
– Så blev det bedre og bedre derfra. Det var magisk at lave kampene mod Nigeria, Brasilien og så videre. Der var stor dramatik, da vi spiller mod Frankrig med en lortedommer fra Columbia.
– Det hele blev sjovt. Vi drønede på kryds og tværs af Frankrig med fly og tog, husker Carsten Werge om den sportssommer, hvor Danmark spillede i Lens, Toulouse, Lyon, Saint-Denis og Nantes.
– Det var først, da vi kom hjem, vi opdagede, hvor hårdt det havde været. Vi gik bare i arbejdsmode, sådan er det jo i en slutrunde. Man opdager det først, når man er færdig, siger Carsten Werge.
Og der er en helt særlig grund til, at det er præcis det VM, der popper op i erindringen som det bedste og vildeste minde. For det var her, en slags rejse startede.
– Det var første gang, vi fik vist Per frem på den store scene, og folk opdagede, hvor dygtig han var. Det var kommentatormæssigt sjovt, fordi kampene var fede. Når man er kommentator, er det ikke så afgørende, om man er i USA, eller hvor man nu er. Det er opgaverne, der afgør, om det er en fed oplevelse. Det var fedt det her.
Han har heller ikke svært ved at pege på den kamp, der skilte sig mest ud.
– Det var kampen mod Nigeria. De havde ikke de store problemer i forhold til udsigten til at skulle møde Danmark. De tog det som sikkert, at de skulle gå videre, og de regnede ikke Danmark for noget. Så spillede Danmark bare rigtig godt, lyder det fra TV 2-værten om ottendedelsfinalen, som det danske landshold, der dengang blev trænet af Bo Johansson, vandt med 4-1.
Allerede efter blot tre minutter sendte Peter Møller Danmark foran, og ni minutter efter scorede Brian Laudrup. Herefter scorede både Ebbe Sand og Thomas Helveg i anden halvleg, inden Nigeria med et lille kvarter tilbage fik reduceret.
– Det var nemt at kommentere. Enhver idiot kan kommentere de kampe. Nogle kampe giver sig selv, når det går godt, nogle skulle der arbejdes for. Den mod Saudi-Arabien var tusind gange sværere end nogle af de andre, fortæller Carsten Werge.
VM-eventyret sluttede i kvartfinalen for Danmark, der tabte med 2-3 til Brasilien.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
På vej til storklub?
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
OPTAKT
Kroatien – Ghana
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’