Ådalen (Tipsbladet): Det var egentlig meningen, at Rasmus Falk skulle ringe ind over telefon, da Tipsbladet var mødt op i Ådalen ved OB‘s træningsanlæg.
Pludselig dukkede han dog op med et stort smil.
Det var en meget hjemmevant mand, der satte sig ned for at tale om blandt andet sit første år tilbage i OB efter ni år i FC København.
For ti år siden, da Rasmus Falk skiftede til FC København, var der måske nogle, der havde svært ved at acceptere det valg, han traf.
Det er dog ikke noget, OB-stjernen hverken har bemærket eller lagt vægt på, da han besluttede sig for at vende hjem.
– Nej, det følte jeg ikke meget for, for at være ærlig. Jeg vidste godt, hvad jeg ville, ligesom jeg også godt vidste, hvad jeg ville dengang. Jeg har stadig samme sult i de ting, jeg laver, men jeg havde opnået alt det, jeg skulle. Jeg opnåede måske også alt flere gange og var en stor del af det projekt i den klub, jeg har brugt så meget tid i, siger midtbanemanden.
Det var noget helt andet, der fyldte for OB-anføreren, da han skiftede tilbage til barndomsklubben.
– Det, der fyldte, var, at Alex og Troels også ville gå langt for, at jeg kunne komme herned og være en del af det. Man kan sige, at væggene herinde var med til at sørge for, at det kunne lade sig gøre, og der blev vi enige om, at det skulle vi gøre alt for. Der skulle vi gøre alt for at lykkes med, at vi kunne være med til at rykke den her fodboldklub i den retning, hvor vi synes, den hører til.
– Alt udenom har kun været positivt. Jeg har været ydmyg og taknemmelig for den opbakning, som jeg — og vi — har oplevet. Man kan mærke, at OB bliver mere relevant igen, siger Rasmus Falk.

Foto: Alamy
Stor optimisme
OB meldte i sidste uge ud, at klubbens helt store mål i den kommende sæson er at blive en del af mesterskabsspillet.
Det er en bombastisk melding, der vidner om det ambitionsniveau, Rasmus Falk lod sig lokke hjem til for omkring et år siden.
– Mine ambitioner matcher fuldstændig med det. Som udgangspunkt er top 6 i sig selv jo ikke interessant. Det er interessant på den måde, at så har du sikret dig overlevelse i hvert fald, men så er der nogle pladser deroppe, der gør det ekstra interessant, siger han.
OB-anføreren er dog heller ikke i tvivl om, at der skal ske noget i løbet af den kommende måned, inden Superligaen går i gang.
– Der er ingen tvivl om, at når vi kigger på vores trup og vores hold lige nu, så har vi et spændende transfervindue foran os. Hvis vi skal tage næste skridt, så skal vi nok også have lidt hjælp udefra. Måske er der også lidt den anden vej — nogle spillere, der har spillet rigtig mange minutter på vores hold sidste år, som allerede er væk. Og der kan ske mere både den ene og den anden vej.
– Vi skal kunne presse hinanden, og derfor skal vi også have en lidt stærkere trup. Den tid, vi har brugt sammen, skal også være en fordel. Der er ingen undskyldninger i forhold til at få den måde, vi gerne vil spille på, ind under huden, siger Rasmus Falk.
OB-stjernen er ikke i tvivl om, at det bliver svært, når man ser på sidste sæsons Superliga. Alligevel forholder han sig positiv og forventningsfuld.
– Der er nogle spillere, jeg har store forventninger til, hvis de kan tage de næste skridt. Og så håber vi også, at der kommer noget udefra, der kan hjælpe os med at indfri det, vi skal. Jeg har det altid sådan, at jeg håber på at gå over det, man sigter efter. Det lykkedes vi ikke helt med i sidste sæson, men til gengæld synes jeg, vi var rigtig, rigtig spændende, og der er rigtig meget potentiale i det.
Er det her OB-hold, hvis de rigtige typer kommer ind nu, et hold, som kan være med i medaljekampen?
– Ja, det kommer lidt an på, hvordan Superligaen bliver. Sidste år var der rigtig, rigtig mange med. Det var en speciel liga sidste år, men hvis det skal lade sig gøre, så tør jeg godt sige, at vi bliver nødt til at have et hold, hvor vi rykker en smule på bredde og kvalitet, fordi der er nogle spillere, som har spillet mange minutter sidste år, der ikke er her mere.
– Jeg er som spiller mest interesseret i, at når vi står til første kamp, så er OB så stærk som muligt, og så er der så mange kvalitetsspillere som muligt. Vi har mange, der har været dygtige sidste sæson, og mange, der profilerede sig godt. Jeg tror godt, vi kunne tage et skridt med den trup, vi havde sidste år, og gøre det bedre end sidste år. Men hvis vi skal op, hvor det er lidt sjovere, så er der ingen tvivl om, at vi også skal have rykket på de sidste ting, siger Rasmus Falk.
Rasmus Falk repræsenterede OB 33 gange i den forgangne sæson, hvoraf 29 af kampene var i Superligaen.
I hele sin OB-karriere har han repræsenteret klubben 199 gange. Han fik debut for førsteholdet 12. maj 2010.
OB-anføreren har kontrakt med klubben frem til sommeren 2028.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
OPTAKT
Jordan – Argentina
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
AaB dæmper superligaforventninger
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
OPTAKT