Sommerens transfervindue er åbent, og et hav af spillere skal til at skifte klub.
En af dem er Karl-Johan Johnsson.
Den tidligere Superliga-keeper for FC København og Randers FC har nemlig kontraktudløb i den franske topklub RC Strasbourg denne sommer, og den kontrakt bliver ikke forlænget.
Det har “Kalle” Johnsson selv meddelt på sociale medier, og til Tipsbladet fortæller han, at parterne ganske enkelt bare ikke kunne blive enige.
– Vi fandt ikke en løsning. Det er bare det. Så blev det sådan her, at vi siger farvel, siger “Kalle” Johnsson til Tipsbladet og tilføjer om tiden:
– Det har været vildt godt. Jeg har lært meget. Det var en rigtig god tid, helt absolut.
Så hvad er planerne for den erfarne keeper, der to gange i karrieren har vundet Det Gyldne Bur, som Tipsbladet i samarbejde med målmændene i Superligaen og 1. division uddeler til årets målmand i dansk fodbold?
– Det er min tanke at fortsætte. Vi forsøger at blive i udlandet. Vi vil gerne blive ved med at bo i udlandet, hvor jeg skal spille. Hvis det ikke går, kigger vi selvfølgelig hjemad og ser på, hvad der findes i Sverige. Men vi vil prøve at finde noget i udlandet, fordi vi kan virkelig lide at bo i udlandet.

Åben for Danmark
To gange tidligere har “Kalle” Johnsson optrådt i dansk fodbold. Først gjorde han det i Randers fra 2014 til 2016 og siden spillede han i FC København fra 2019 til 2023.
Men når nu han står uden kontrakt, kunne det så blive alle gode gange tre i Superligaen for den 36-årige svensker?
– Altså jeg kan virkelig godt lide Danmark og lide livet i Danmark. Man skal aldrig lukke nogle døre. Jeg er åben for alle muligheder, og vi må bare se, hvad der kan ske, og så må vi tage det derfra. Men Danmark kan absolut være en mulighed for mig, hvis det føles rigtigt for mig og min familie, for det er det vigtigste, slår han fast.
Følger du stadig Superligaen?
– Ja, lidt. Jeg kigger ikke så meget på fodbold, fordi jeg har to drenge, som der er fuld gas på, så vi har meget at lave. Men jeg følger så meget som muligt med, og jeg kigger altid på resultaterne. Jeg så jo også, at det har været en hård sæson for FC København, men det var fint, at de tog Europa-kvalifikationen.
I alt står “Kalle” Johnsson noteret for 120 kampe i Superligaen – og det er faktisk blevet til én assist tilbage i 2015 ifølge Superstats.
Over de seneste to år i Strasbourg har svenskeren primært været reserve, og det blev til otte kampe.
LIVE
VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker
OPTAKT
New Zealand – Belgien
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid
INTERVIEW