Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Jamie Carragher retter kritik af Thomas Tuchel.



Thomas Tuchel satte røven i klaskehøjde med sin VM-trup, da han valgte at se bort fra eksempelvis Chelsea-stjernen Cole Palmer. En beslutning, der sendte chokbølger igennem England.

Allerede dengang stod det klart, at hvis England skuffede ved slutrunden, ville det fravalg ikke mindst blive fremhævet. Og nu – ovenpå Englands skuffende præstation mod Ghana tirsdag aften – sker det så.

I en klumme hos The Telegraph skriver Jamie Carragher, at det er en “kæmpe fejl af Tuchel at have efterladt Cole Palmer derhjemme”. 

– Hvis nogen kamp understregede, hvorfor Thomas Tuchels beslutning om at lade Chelsea-midtbanespilleren blive hjemme var så risikabel og kontroversiel, så var det den målløse uafgjorte kamp mod Ghana.

– Her var et scenarie, vi har set så ofte i landsholdsfodbold: England kunne ikke slå et hold, der forsvarede sig dybt og udfordrede os til at finde noget magisk for at åbne dem op. Til det har man brug for en tryllekunstner, og fra det øjeblik Tuchel udtog sin trup, var bekymringen, at han havde udeladt den 10’er, der er bedst til det, skriver Jamie Carragher med henvisning til Cole Palmer. 

Jamie Carragher medgiver, at der ikke var nogen, der nævnte Cole Palmer efter den første kamp mod Kroatien, og at Thomas Tuchel gerne vil benytte sig af deciderede kantspillere. 

Netop kantspillerne Anthony Gordon og Noni Madueke skuffede mod Ghana, og de blev senere afløst af andre “lignende kantspillere”, men lige lidt hjalp det altså. Og manglende alternativer, mener Jamie Carragher, er et problem for England. 

– Muligheden for at vælge 26 spillere giver mulighed for at inkludere mindst én ukonventionel spiller – den spiller med x-faktor, der har en anden profil end alle andre. Det handlede aldrig om at vælge Palmer og nødvendigvis starte ham i hver kamp. Det føles bare forkert, at en spiller, der scorede i en EM-finale og rev PSG fra hinanden i klub-VM i USA sidste sommer, ikke blev valgt som en mulighed, skriver Carragher. 

England skal i aktion igen i weekenden mod Panama, der allerede er elimineret. Og det bliver altså uden Cole Palmer. 






Ghanesisk VM-defensiv holder England fra fadet




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende billeder for England

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Forbereder bud på 970 mio.

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Ny bejler til dansk guldfugl

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Til lægetjek i Superliga-klub

Lufter vild Ronaldo-teori



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Dansk træner færdig ved VM

FC Barcelona køber VM-angriber

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

FCK går på rov i Viborg

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Åbner op for sommertransfer

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Schweiz – Canada



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Chokskifte på vej?

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek