Brøndby ventes at hente det islandske stjerneskud Arnar Bjarki Gunnleifsson fra Breidablik, efter at han fylder 16 år i efteråret. Det kunne fotbolti.net for nylig meddele.
Og mens han altså tilsyneladende venter på at kunne rykke til Vestegnen, nyder 15-årige Arnar Bjarki Gunnleifsson stor succes i hjemlandet.
Søndag aften slog han til og scorede sit første mål som senior, da han som indskifter cementerede Breidabliks sejr over KA i det 86. minut med en kraftfuld afslutning.
Et mål, der gjorde den – angiveligt – kommende Brøndby-angriber historisk.
Ifølge Visir blev Arnar Bjarki Gunnleifsson med sine 15 år, syv måneder og ni dage den yngste målscorer for Breidablik nogensinde. Og den næstyngste i den islandske liga nogensinde, kun overgået af FC Nordsjælland-talentet Alexander Rafn Palmason, der i en alder af kun 15 år, en måned og tre dage scorede for KR.
Nummer tre på den liste er i øvrigt en vaskeægte stjerne. Eidur Gudjohnsen, der i løbet af sin karriere spillede for blandt andre FC Barcelona og Chelsea, scorede nemlig sit første mål i den islandske liga i en alder af 15 år, otte måneder og 11 dage. Men han overgåes altså af førnævnte Gunnleifsson og Palmason.
Se målet her:
‘Stor og kraftfuld’
Tipsbladet talte for nylig med Andri Vilbergsson, der Head of Coaching for U14- til og med U19-årgangene i Breidablik, og han fortalte følgende om Arnar Bjarki Gunnleifsson:
– Da han var 14 år, skød han i vejret og voksede meget. Han har altid været en meget teknisk spiller, der har været god med bolden og til at drible, men da var han ret lille. Da han så voksede meget, mistede han lidt af sit touch, hvilket jo er normalt, når de vokser lidt for hurtigt. Nu har han vænnet sig til sin krop, så han viser igen sine bedste kvaliteter.
– Og han er virkelig høj – 190 centimeter eller noget – og bliver stærkere og stærkere. Tidligere spillede han mest på kanten eller midtbanen. Men efter at nogle danske klubber viste interesse og spåede ham en fremtid som angriber – fordi han er stor, kraftfuld og venstrebenet – har han spillet mere og mere som angriber.
Den 15-årige islænding kan først skifte udenlands, efter at han fylder 16 år i november. Dermed kan han rykke til Brøndby, hvis det ender sådan, i januar.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
Messi sætter ord på vildt drama
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW