Lurer på Superliga-stjerne

Arsenal holder øje med Dario Osorio, siger FC Midtjyllands tekniske direktør.



Det er ikke den store hemmelighed, at Dario Osorio er en af de profiler, som FC Midtjylland sandsynligvis sender af sted til udlandet i dette transfervindue.

Og chilenerens næste destination kan blive de engelske mestre fra Arsenal.

Sådan lyder meldingen fra FC Midtjyllands tekniske direktør Kristian Kjær i et interview med den engelske avis The Standard.

– Vi ved, at Arsenal har holdt øje med Osorio, men vi ved også, at andre klubber i Premier League har gjort det samme.

– Jeg tror, det er velkendt, at Bournemouth har fulgt ham. Der er andre klubber i Premier League, der også følger ham. Efter min mening passer han rigtig, rigtig godt til Premier League, fordi han har en hårdtarbejdende mentalitet. Hans defensive løb er virkeligt gode og hans topfart er utrolig. Han er en venstrebenet kantspiller, der både kan gå højre og venstre om sin direkte modstander.

– Han har hele pakken, og han anses for at være den næste Alexis Sanchez i Chile. Jeg kan godt se ham gøre en forskel i Premier League.

Arsenal, der som bekendt også nåede frem til Champions League-finalen i denne sæson, er ifølge The Standard på udkig efter offensive forstærkninger i dette transfervindue, hvor spillere som Gabriel Martinelli og Leandro Trossard også kan være på vej væk. Ifølge Kristian Kjær kan Premier League-trofæet få Arsenal til at ændre deres tilgang til transfervinduet lidt.

– Arsenal er mestrene. Jeg tror også, at det kan ryste tingene lidt rundt, i forhold til at se, hvordan kan de holde fast i den position. Jeg ved det ikke. Vi må se, hvordan det hele lander, siger FC Midtjylland-bossen.

22-årige Dario Osorio kom til FC Midtjylland fra Club Universidad de Chile i 2023.





LIVE

VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement

Her kan du se Argentina mod Østrig

Colombia – DR Congo

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Portugal – Usbekistan

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Norge – Senegal

Sender opfordring til Superliga-træner

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Argentina – Østrig

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Sunderland jagter dansk guldfugl

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Frankrig – Irak

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

I dialog med Steve Cooper

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Slagter stjerner: Noget lort!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos