AaB dæmper superligaforventninger

AaB vil efter en syvendeplads gerne op i den bedste halvdel i den kommende sæson i 1. division.



1.-divisionsklubben AaB vil gerne tilbage i landets bedste række, men det skal ikke død og pine ske i den kommende sæson, der begynder om en måned.

Hvor det efter nedrykningen for et år siden lød, at AaB omgående skulle tilbage i landets bedste række, er målsætningen en tand lavere for den kommende sæson.

Her stiller klubben sig tilfreds med en oprykningsflirt og en plads i top-6, lyder det i nyheden “ambitioner og retning for AaB” på klubbens hjemmeside.

– AaB skal efter grundspillet have kvalificeret sig til oprykningsspillet og ved sæsonens afslutning være i reel konkurrence om oprykning til Superligaen.

– Opnås målsætningen om en placering i top-6, vil ambitionen løbende blive justeret i takt med klubbens sportslige udvikling og muligheder, skriver klubben.

I den forgangne sæson endte Steffen Højers mandskab på en beskeden syvendeplads, svarende til den 19.-bedste placering i det danske fodboldsystem.

Den firefoldige danske mesterklub understreger, at målsætningen på længere sigt er igen at blive en konkurrencedygtig klub i Superligaen og opnå deltagelse i europæisk fodbold, men at klubben aktuelt er under genopbygning.

AaB’s ungdomsafdeling spiller en central rolle i at få løftet klubben.

– AaB skal genopbygges gennem en model, hvor klubben i stigende grad finansierer sin egen udvikling gennem forbedrede sportslige resultater og performance, kommerciel vækst, talentudvikling og værdiskabende spillerhandler.

– Akademiet skal fortsat være et centralt omdrejningspunkt for klubbens fremtid, og vi vil arbejde målrettet på at styrke sammenhængskraften mellem talentudvikling, førstehold og værdiskabelse yderligere, skriver klubben.

AaB ejes delvist af tyske Nordic Football Group – tidligere kendt som SSE22 – der har fået stor kritik i AaB-fankredse for forvaltningen af ejerskabet. Under det tyske ejerskab er AaB rykket ud af Superligaen to gange.

/ritzau/





Dansker skifter til tysk traditionsklub




LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

Dansker skifter til tysk traditionsklub

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Her er Tysklands vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Afslører: FCK ringede aldrig

Norge – Frankrig

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

De er enige med Mathias Jensen

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen