18-årige Skovgaard forlænger med FC Nordsjælland

Andreas Skovgaard har imponeret i FC Nordsjælland, hvor han i foråret har spillet fire kampe for klubben, der nu har skrevet ny kontrakt med Skovgaard.



Flere spillere har imponeret hos FC Nordsjælland i dette forår. Emre Mor, den unge og meget farlige angriber, og i forsvaret har en anden 18-årig spiller grebet chancen. Der er tale om den centrale forsvarsspiller Andreas Skovgaard, der har spillet fire kampe for FCN – de seneste tre fra start.

Og det har fået klubben til at belønne Andreas Skovgaard med en ny aftale, så han nu har kontraktudløb frem til 31. december 2018. Samtidig rykkes han permanent op i Superliga-truppen.

– En forlængelse betyder rigtig meget for mig, da jeg nu bliver en fast del af Superliga-truppen. Det har været mit mål lige siden jeg var en lille dreng, og FCN betyder meget for mig. Jeg har været her siden U/14, og spillestilen og kulturen kan jeg rigtig godt lide. Mit mål lige nu er at få endnu flere kampe og forsøge at bide mig fast i startopstillingen, men jeg ved også at det ikke kommer let og der kan komme modgang, som kræver endnu mere hårdt arbejde, siger Andreas Skovgaard til klubbens hjemmeside.

Og i Farum-klubben er de ikke overraskende også glade for at se den udvikling, Skovgaard har været igennem, ligesom der er glæde over, at en af klubbens egne nok en gang tager turen fra ungdom til seniorfodbold i FC Nordsjælland.

– Andreas har spillet på et stabilt højt niveau i de kampe han har fået i Alka Superligaen. Han er gået uimponeret til værks og hvor særligt hans positionering og pasningerne frem i banen har haft meget højt niveau, hvilket passer perfekt til måden vi gerne vil spille på. Derfor er det også en fornøjelse at kunne forlænge kontrakten nu, så vi sammen kan have fokus på udviklingen de kommende år, siger Carsten V. Jensen, sportschef i klubben.

Skovgaard kan se frem til flere kampe, hvis han bliver ved med at præstere for førsteholdet i FC Nordsjælland.





Ny dansker til United? ‘Amorim elsker ham’


– Han er på radaren hos de allerstørste

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Tour de France-hold lukker og slukker

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Vil sprænge banken for Harry Kane

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Afsløret på video

Stor mystik omkring Emil Højlund

Deler glimrende Christian Eriksen-nyt

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Elver bliver hjemme fra VM-test

Silkeborg IF – FC København

– Han er den bedste Superliga-spiller nogensinde

Viktor Claesson siger stop

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

– Det skal I ikke sige til FCK!

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

Legende revser Højlund-beslutning

Stor FCK-bet: Profiler ude

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

Antonsen i overraskende exit

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Kamil Grabara bliver til en fiktiv karakter

Bekræfter: Jess Thorup på rov i FC København

Stjerne revser FCK-straf: ‘Det er noget Bullshit!’

Kæmpe navn kan tage over for Jon Dahl Tomasson

Kæmpe triumf – ‘har sendt chokbølger’

Hylder Christian Eriksen

Hylder dansk komet: ‘Han har været utrolig’

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

Axelsen i drama: ‘Anede ikke hvad jeg skulle gøre’

Tung topkamp i Paris

Holger Rune vinder sikkert

Axelsen kæmper sig videre

Holger Rune taler ud om dødstrusler

Meget bekymret: ‘Det er drønærgerligt’

Voldsomt tæt på danskerhandel i kæmpeklub

Dansker i problemer – udgår af etapeløb

Diks skal have ny landstræner – legende fyret

Efter Trump-trusler – nu melder FIFA ind

– Stik Superliga-stjerne en lang kontrakt

Langgaber i Lissabon