Mange har udtalt sig om Per Bjerregaards overraskende farvel i Brøndby, men hovedpersonen selv har indtil videre forholdt sig tavs - bortset fra de få ord han kom med i forbindelse med gårsdagens pressemeddelelse.
Men nu tager den forhenværende Brøndby-boss bladet fra munden i et interview med Politiken.
- Måske skulle jeg være stoppet for længe siden, for to-tre år siden, siger Per Bjerregaard til avisen og fortæller, hvilken følelse han har i kroppen, nu hvor han ikke længere skal møde op i Brøndby hver morgen.
- Det føles da underligt. Men måske også rart, kan jeg sige, i den forstand at jeg ikke behøver at beskæftige mig mere med at løse det, der skal løses, så vi kommer godt videre.
Per Bjerregaard er overbevist om, at Brøndby nok skal klare sig uden ham for bordenden, hvor han ellers har siddet i snart 40 år.
- Vi har gode planer for, hvordan vi kommer videre, og bestyrelsen og klubben skal nok få løst de udfordringer, der ligger. Det er jeg overbevist om, slutter Per Bjerregaard.
Dagens analyse handler om Paris Saint-Germains sandsynligvis kommende træner. Læs mere
Dagens analyse handler om Bayern München og Barcelonas forsvarsbehov Læs mere
| Onsdag, 19. juni, 2013 | ||
| Brasilien-Mexico | TV 2 | |
| Torsdag, 20. juni, 2013 | ||
| Italien-Japan | TV2 Zulu | |
| Spanien-Tahiti | TV 2 | |
| Fredag, 21. juni, 2013 | ||
| Nigeria-Uruguay | TV2 Zulu | |
| Frankrig U20-Ghana U20 | EuroSport | |
Tipsbladet.dk giver dig overblikket over samtlige sommertransfers i Superligaen. Opdateres løbende. Læs mere
Nicklas Helenius er tæt på drømmen om Premier League. Kom tættere på den høje angriber, der taler ærligt om det Læs mere
Jores Okore blev torsdag solgt fra FC Nordsjælland til Premier League-klubben Aston Villa. Få her et indblik i Læs mere
Der bliver stjerneregn i Israel i løbet af juni, hvor U/21-EM løber af stablen. Tipsbladet.dk bringer et overblik over Læs mere
Jesper Hansen får en travl sommer i OB, hvor hverken trup eller målsætning endnu er på plads. Læs mere