Nicklas Helenius lavede en lynkarriere i AaB, hvor han hurtigt blev en profil. Herfra gik det stærkt, og han blev solgt til Aston Villa, hvor han blev alvorligt syg af en bakterie. Det førte til en længere periode uden fodbold, som endte med dødsangst og depression.
Han sluttede opholdet i Aston Villa og tog i stedet hjem til de trygge rammer i AaB, inden han blev lejet ud til Paderborn i Tyskland. Da han kom hjem fra Tyskland i sommeren 2016 var det under Lars Søndergaard, som havde Jacob Friis og Poul Erik Andreasen som assistenter, og Nicklas Helenius er en smule bitter over den manglende tillid, som han fik fra trænerne.
– Ja, det kan man godt sige, men jeg har ikke noget ondt at sige om AaB, det var bare sådan, at det var, og jeg er ikke overrasket over, at trænerteamet dengang blev, som det var. Jeg skulle måske ikke have valgt AaB, da det blev Lars, Jacob Friis og Poul Erik som træner. Allan Kuhn var der, ham kunne jeg rigtig godt med – men jeg skulle måske ikke have valgt det der. Det er så en fejl, jeg har begået. Jeg tror bare ikke, at der var plads til den person, som jeg er, og det var jeg bitter over. For jeg følte, at hvis jeg fik lidt mere tillid, så ville jeg slå igennem. Men jeg kunne godt mærke, at det aldrig kom til at ske, siger Nicklas Helenius til Jyllands-Posten Premium.
Nicklas Helenius er søndag tilbage på Nordjyske Arena for første gang i en anden klubtrøje, når Silkeborg løber på banen klokken 13:00. Til sommer skifter angriberen atter klub, og her står den på OB, hvor han kommer under Kent Nielsens vinger igen.
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
Afslører Brøndbys transferplaner
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
HELT VILDT
I kødet på Rajovic: Det går over i historien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
INTERVIEW
Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
NYHEDER
AGF har profil tilbage til Brøndby-brag
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
TOPNYHED
