OB-boss: Superliga-strukturen bør evalueres

OB’s sportsdirektør Jesper Hansen er generelt tilfreds med Superliga-strukturen men peger på plads til forbedring – blandt andet i forhold til et presset kampprogram.



OB-sportsdirektør Jesper Hansen opfordrer til, at strukturen i Superligaen skal have en grundig evaluering i forhold til, hvad der har fungeret og ikke har. Et af OB-direktørens kritikpunkter har hans egne spillere oplevet – nemlig at spilledatoerne til tider har været for pressede i forhold til både spillere og fans. 

Da OB mødte Silkeborg i Europa Playoff var der kun to dage mellem kampene, og nu står Randers FC i den samme situation inden lørdagens møde med netop OB, mens returopgøret først venter ni dage senere. 

Jesper Hansen fortæller  til Fyns Amtsavis at de forhold bør overvejes, selv om han generelt er begejstret for den nye struktur, der blandt andet har budt nogle endda meget spændende kampe undervejs  i både grundspillets jagt på top 6, i mesterskabs- og puljespillet og i de aktuelle playoff-kampe.

-Men vi skylder os selv at kigge hinanden i øjnene, når sæsonen er omme, selv om vi da også som klub skal vænne os til det ene eller andet unormale tidspunkt. Der kan være en udfordring i forhold til at skulle formidle, hvornår vi spiller kampene og det er sagt i al respekt for tv-aftalen og vore fans, men vi bør drøfte, om der er noget, vi kan gøre bedre, siger Jesper Hansen til Fyns Amtsavis.

Kritikken går også på, at OB eksempelvis først onsdag aften vidste, at de skulle spille på hjemmebane på lørdag mod Randers FC og ikke på udebane mod AaB i Aalborg. Den korte frist er især en faktor i forhold til udfordringen om at få lokket tilskuere til de danske stadions, for ikke alle fodboldinteresserede kan planlægge med så kort varsel. 

I forhold til det pressede program undrer det også Jesper Hansen, at der eksempelvis ikke var lagt Superliga-kampe ind omkring påskedagene.    





Thomas Frank og Spurs sænker City på udebane




LIVE

TransferLIVE: I kontakt med kæmpe klub

Thomas Frank og Spurs sænker City på udebane

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud   

‘En fantastisk situation’

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Sønderjyske – Brøndby IF

AGF – Vejle Boldklub

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Nedtur for Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Brøndbys milliontransfer slår rekord

LIVE: FCK – OB

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Vilde Roony matchvinder med panenka

FC København – OB



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Kaos truer: Politiet advarer

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

FC Nordsjælland – Viborg FF

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

Drama – chokfyring i Premier League? 

Alexander Sørloth i kæmpeskifte? 

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

‘Sæt ham af!’

FC Fredericia – Randers FC

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

FC København udtager German Onugkha

Giver status på Daramy – her er planen

I tårer – køber FC Københavns sommerflirt

Kæmpe Brøndby-præstation – første gang i 15 år

0,1 procent

Solid Milan-defensiv holder stand

Voldsom magtdemonstration

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Afsløring: Frederik Holst skifter til Hvidovre

Brøndby præsenterer ny spiller

Frederik Alves hylder kæmpe dansk transfer