OB: Ny angrebsprofil er et scoop

OB’s sportsdirektør Jesper Hansen glæder sig over aftalen med Vladimir Dvalishvili og oplyser, at det er en ønskespiller, der er kommet til Fyn.



OB har onsdag skrevet kontrakt med den georgiske landsholdsspiller Vladimir Dvalishvili, og dermed har den fynske klub fundet en løsning på det angrebsproblem, der har været i klubben i løbet af sæsonens første fire spillerunder.

OB’s sportsdirektør Jesper Hansen glæder sig over aftalen og oplyser, at det er en ønskespiller, der er kommet til Fyn.

– Det er en spiller, der har været på blokken i lang tid i Odense. Det var en mulighed, der opstod efter salget af Bashkim, og navnet dukkede op igen på grund af et sammenfald af – for vores vedkommende – gode tilfældigheder. Han har fået ophævet sin kontrakt i Polen, og han har valgt os frem for andre klubber, og det viser, at OB stadig er en attraktiv klub, der kan hente gode spillere, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

Han ser mange kvaliteter i den 28-årige georgiske landsholdsangriber, der kommer efter et ophold i Legia Warszara.

– Det er en erfaren spiller, der er i sin bedste alder. Han har været i store klubber og gode ligaer, og han har spillet mange internationale kampe i Europa League, Champions League og på landsholdet. Han har et fint scoringssnit i alle sine klubber, så vi betragter det lidt som et scoop, at vi har hentet ham, siger Jesper Hansen.

Efter at have oplevet vrede i forbindelse med sit skifte fra Polonia Warszawa til Legia Warszawa for halvandet år siden, har Vladimir Dvalishvili ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger bedt om at blive løst fra sin kontrakt i den polske mesterklub. Alligevel har det ikke været let for OB at hente spilleren til klubben, for udover lønninger og en sign-on-fee har skulle kunne indfries, har andre klubber forsøgt at gafle spilleren.

– Vi har haft ham på blokken i et stykke tid, men tidligere har det ikke været muligt for os. Efter salget af Bashkim Kadrii åbnede der sig nogle andre muligheder for os. Vi har i mellemtiden arbejdet på andre navne, men nu kom muligheden, og det er vi glade for. Danmark har et godt ry, og OB har et godt navn. Der har været andre georgiske spillere i Superligaen, og Arek Onyszko er også blevet spurgt til råds, så der er meget, der har talt for OB for ham – også det at Danmark er et trygt sted at være, og at vi har gode vilkår for spillerne, siger Jesper Hansen, der har noteret sig, at der er blevet lavet referencer fra AGF’s mange georgiske indkøb til OB’s nye profil.  

– De spillere, der har været i AGF, har været unge, uprøvede spillere. Ham her er en erfaren spiller, der har bevist sit værd på højeste niveau, så der er forskel, siger han.

Sportsdirektøren mener nu, at OB står godt rustet i offensiven, hvor man også tidligere har hentet Thomas Mikkelsen til klubben.

– Vi har nogle rigtig gode offensive spillere, men det er rigtigt, at vi ikke har haft mange angribere. Indtil for nylig havde vi kun Darko Bodul og Mathias Greve, men med Thomas Mikkelsen og ‘Lado’ har vi fået flere muligheder. Det er ikke én mand, der er løsningen for os, men vi har fire angribere, og det ser rigtig fint ud. Der har været en del udskiftninger i vores trup, men vi mener, at vi står godt rustet nu, siger Jesper Hansen.

Efter kontrakten med  Vladimir Dvalishvili er OB umiddelbart færdig med at handle i dette transfervindue.

– Det er vi som udgangspunkt. Vi holder selvfølgelig øjne og ører åbne, og vi er klar til at kigge på det, hvis der skulle opstå en mulighed. Vi så jo med Conor O’Brien og Mikkel Kirkeskov, at det kan gå hurtigt, og så længe vinduet er åbnet, har vi ikke lukket noget. Men vi er meget tilfredse med truppen, som den ser ud nu, siger Jesper Hansen.

Vladimir Dvalishvili har skrevet en to-årig kontrakt med OB.





Stjernetræner spøger i Real Madrid




LIVE

LIVE: Store klub på plads til Superliga-brag

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Fifa kritiserer transportpriser under