Fodboldfamilien Ilsø

Ken Ilsø har fodboldgenerne i orden, for både far, onkel og fætre gør og har gjort sig på højeste niveau.



At Ken Ilsø blev god til sport kan ikke overraske nogen. Hans far Finn Ilsø spillede i halvfjerdserne på B 93’s bedste hold som offensiv midtbane med knap 200 kampe og det sidste år som professionel i den bedste række, og hans mor Else Ilsø Larsen var i sine unge dage omkring ynglingelandsholdet i damehåndbold.

Generne til topsport var altså på plads, og samtidig var hele familien optaget af fodbold. Ken Ilsøs mor har nemlig en lillebror, der hedder Palle, kendt som målmanden Palle Plankeværk med efternavnet Petersen og med to sønner, mens Finn Ilsøs lillebror Jan også havde en søn, der var skarp til fodbold. Så der blev altid spillet fodbold i familien, også til højtid og fest når fætrene Ken Ilsø, Tim Ilsø (aktuelt i Frem), Kenneth Emil Pedersen (aktuelt i AaB) og Christian Emil Pedersen (senest målmand i Rishøj) var samlet.

“Selv juleaften var vi ude. Om der så var sne ude i haven, skulle vi ud at spille, for vi havde jo indrettet haven med mål og det hele. Fodbold var altid en del af det, og det var familiekampe på højt niveau. Der blev sgu’ gået til den. Vores helt store fætter Christian Emil, der er blevet målmand, han var den hårde. Han var Stig Tøfting. Han har sparket mig og Kenneth Emil ned mange gange ude i haven. Der blev leget, men der blev også gået til den. Det var en alvorlig leg,” siger Ken Ilsø med et skævt smil og tankerne tilbage på opvæksten syd for København. (pyndten)





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afslører dansk toptræners millionløn

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Medier sender ham hjem til AGF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

De lurer på Vejle-profil

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De jagter Henrik Meister

Tottenham henter Liverpool-profil

Kæmper om det samme trænerjob

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Manchester United afbryder forhandlingerne

Barcelona-stjerne får stor hæder



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han var i spil som Brøndby-træner

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret