Fodboldfamilien Ilsø

Ken Ilsø har fodboldgenerne i orden, for både far, onkel og fætre gør og har gjort sig på højeste niveau.



At Ken Ilsø blev god til sport kan ikke overraske nogen. Hans far Finn Ilsø spillede i halvfjerdserne på B 93’s bedste hold som offensiv midtbane med knap 200 kampe og det sidste år som professionel i den bedste række, og hans mor Else Ilsø Larsen var i sine unge dage omkring ynglingelandsholdet i damehåndbold.

Generne til topsport var altså på plads, og samtidig var hele familien optaget af fodbold. Ken Ilsøs mor har nemlig en lillebror, der hedder Palle, kendt som målmanden Palle Plankeværk med efternavnet Petersen og med to sønner, mens Finn Ilsøs lillebror Jan også havde en søn, der var skarp til fodbold. Så der blev altid spillet fodbold i familien, også til højtid og fest når fætrene Ken Ilsø, Tim Ilsø (aktuelt i Frem), Kenneth Emil Pedersen (aktuelt i AaB) og Christian Emil Pedersen (senest målmand i Rishøj) var samlet.

“Selv juleaften var vi ude. Om der så var sne ude i haven, skulle vi ud at spille, for vi havde jo indrettet haven med mål og det hele. Fodbold var altid en del af det, og det var familiekampe på højt niveau. Der blev sgu’ gået til den. Vores helt store fætter Christian Emil, der er blevet målmand, han var den hårde. Han var Stig Tøfting. Han har sparket mig og Kenneth Emil ned mange gange ude i haven. Der blev leget, men der blev også gået til den. Det var en alvorlig leg,” siger Ken Ilsø med et skævt smil og tankerne tilbage på opvæksten syd for København. (pyndten)





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Emre Mor færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Et markant problem for Silkeborg

Det ser sort ud for B.93

Manchester United – Liverpool

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder Lindstrøm helt færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Martin Jørgensen lander nyt job

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham