SKYD BUDBRINGEREN. Gerne så meningen med budskabet fortaber sig i mørket.
Nogenlunde sådan må Jan Bech Andersen have det efter et – ja, opsigtvækkende – interview med Tipsbladet.
Her satte Jan Bech Andersen ord på den skuffende sæson, Brøndby er i gang med, og de indkøb, der mildest talt ikke har taget Sydsiden eller de andre tribuneafsnit på Brøndby Stadion med storm.
ESSENSEN AF JAN Bechs udtalelser var, at 43 millioner kroner brugt på to transfervinduer er investeret for dårligt. At de syv spillere, Brøndby havde fået for pengene, ikke – endnu i hvertfald – har niveau til at bringe Brøndby op i toppen af Superligaen.
Det er tilmed svært at være uenig med Jan Bech, og han siger jo sådan set bare det som fans, medier, eksperter også har sagt i månedsvis. Herligt med en erkendelse fremfor den blankpolerede firmaversion.
DET HAR HAN så fået røvfuld for i landets to store tabloid-medier, Ekstra Bladet og B.T. Med masser af bid og gode pointer, men jeg er nu ikke helt så forarget.
Det var nemlig ikke en Jan Bech, der blev fanget på en forkert fod eller i affekt leverede sine pointer. Det var ikke den skøre klubejer, der lige skulle levere en vanvidsbesked.
Nope, Jan Bech Andersen var velovervejet, forberedt til fingerspidserne og tog netop ansvaret som ejer på sig.
FANSENE, SPONSORERNE, omgivelserne, ja alle med interesse og hjerte for Brøndby, har jo netop brug for den erkendelse.
At Brøndby som klub er opmærksomme på problematikken, at de har fuld fokus, hånden på kogeplanen – og vil gøre noget ved det.
Den erkendelse kommer jo ikke fra Carsten V. Jensen, der mest snakker lidt om at arbejde hårdt på træningsbanen, og vi får ham næppe til at erkende, at indkøbene sidder udenfor skiven.
SÅ HVOR ER DET alle Brøndby-interessenterne – og de er fanden-gale-mig mange – skal høre, at erkendelsen af tingenes tilstand er feset ind, og at Brøndby rent faktisk agter at gøre noget ved det? Rigtigt, fra toppen.
Det er vel egentlig også god tabloid-medie-skik, at man selvfølgelig ikke gider høre forklaringer fra mellemledere, når lokummet brænder. Så skal topchefen selvfølgelig stille sig frem.
Derfor: Respekt til Jan Bech for at komme ud på kamppladsen.
SELVFØLGELIG KAN MAN altid diskutere, hvad en formand/ejer skal lukke ud, og Jan Bech Andersen kan ikke løbe fra, at der ligger en meget direkte kritik af det arbejde, Carsten V. Jensen har udført på indkøbssiden, og forhåbentlig er det en snak, de også har taget internt inden interviewet.
Ja, det kan det give noget intern uro, men at få det oplagte ud i det åbne skader næppe – og endelig, så læser jeg det også som en kritik af Jan Bech selv. Det hele i øvrigt holdt i en sober tone.
For heller ikke Jan Bech kan løbe fra de rammer, der er stillet op for Carsten V. Jensen, nemlig at han skulle få styr på økonomien – og deri sørge for nogle gedigne salg – samtidig med at Masterclass-projektet skulle forbedres.
Alt det er lykkedes, og samtidig havde Brøndby en køb-billigt-og-udvikle-til-salg-strategi, men her har man bare ikke ramt plet.
DERFOR ER INTERVIEWET jo heller ikke svært at læse som et eksamensoplæg til Carsten V. Jensen i det kommende vindue.
Og man kan vel også læse ud af det, at fodbolddirektøren får lidt flere penge at jonglere med, men det er jo ikke sikkert, at det gør opgaven meget nemmere.
Læs også: De troede min kæreste hed Arne
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
Ramt af pointstraf
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
OPTAKT
AGF – OB
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
NYHEDER
Medier fælder hård dom
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
NYHEDER
Ikke set i 30 år
Stjernetransfer på plads alligevel
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TRANSFER
– Han virker frustreret!
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
HELT VILDT
‘De går amok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
