SKYD BUDBRINGEREN. Gerne så meningen med budskabet fortaber sig i mørket.
Nogenlunde sådan må Jan Bech Andersen have det efter et – ja, opsigtvækkende – interview med Tipsbladet.
Her satte Jan Bech Andersen ord på den skuffende sæson, Brøndby er i gang med, og de indkøb, der mildest talt ikke har taget Sydsiden eller de andre tribuneafsnit på Brøndby Stadion med storm.
ESSENSEN AF JAN Bechs udtalelser var, at 43 millioner kroner brugt på to transfervinduer er investeret for dårligt. At de syv spillere, Brøndby havde fået for pengene, ikke – endnu i hvertfald – har niveau til at bringe Brøndby op i toppen af Superligaen.
Det er tilmed svært at være uenig med Jan Bech, og han siger jo sådan set bare det som fans, medier, eksperter også har sagt i månedsvis. Herligt med en erkendelse fremfor den blankpolerede firmaversion.
DET HAR HAN så fået røvfuld for i landets to store tabloid-medier, Ekstra Bladet og B.T. Med masser af bid og gode pointer, men jeg er nu ikke helt så forarget.
Det var nemlig ikke en Jan Bech, der blev fanget på en forkert fod eller i affekt leverede sine pointer. Det var ikke den skøre klubejer, der lige skulle levere en vanvidsbesked.
Nope, Jan Bech Andersen var velovervejet, forberedt til fingerspidserne og tog netop ansvaret som ejer på sig.
FANSENE, SPONSORERNE, omgivelserne, ja alle med interesse og hjerte for Brøndby, har jo netop brug for den erkendelse.
At Brøndby som klub er opmærksomme på problematikken, at de har fuld fokus, hånden på kogeplanen – og vil gøre noget ved det.
Den erkendelse kommer jo ikke fra Carsten V. Jensen, der mest snakker lidt om at arbejde hårdt på træningsbanen, og vi får ham næppe til at erkende, at indkøbene sidder udenfor skiven.
SÅ HVOR ER DET alle Brøndby-interessenterne – og de er fanden-gale-mig mange – skal høre, at erkendelsen af tingenes tilstand er feset ind, og at Brøndby rent faktisk agter at gøre noget ved det? Rigtigt, fra toppen.
Det er vel egentlig også god tabloid-medie-skik, at man selvfølgelig ikke gider høre forklaringer fra mellemledere, når lokummet brænder. Så skal topchefen selvfølgelig stille sig frem.
Derfor: Respekt til Jan Bech for at komme ud på kamppladsen.
SELVFØLGELIG KAN MAN altid diskutere, hvad en formand/ejer skal lukke ud, og Jan Bech Andersen kan ikke løbe fra, at der ligger en meget direkte kritik af det arbejde, Carsten V. Jensen har udført på indkøbssiden, og forhåbentlig er det en snak, de også har taget internt inden interviewet.
Ja, det kan det give noget intern uro, men at få det oplagte ud i det åbne skader næppe – og endelig, så læser jeg det også som en kritik af Jan Bech selv. Det hele i øvrigt holdt i en sober tone.
For heller ikke Jan Bech kan løbe fra de rammer, der er stillet op for Carsten V. Jensen, nemlig at han skulle få styr på økonomien – og deri sørge for nogle gedigne salg – samtidig med at Masterclass-projektet skulle forbedres.
Alt det er lykkedes, og samtidig havde Brøndby en køb-billigt-og-udvikle-til-salg-strategi, men her har man bare ikke ramt plet.
DERFOR ER INTERVIEWET jo heller ikke svært at læse som et eksamensoplæg til Carsten V. Jensen i det kommende vindue.
Og man kan vel også læse ud af det, at fodbolddirektøren får lidt flere penge at jonglere med, men det er jo ikke sikkert, at det gør opgaven meget nemmere.
Læs også: De troede min kæreste hed Arne
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
LIVE: OB – FC København
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
Alexander Lind revser Superliga-profil
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
TOPNYHED
Stort slag for FC København
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
Neymar overvejer karrierestop
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
TOPNYHED
