OPRUSTNING!
På et trist bagtæppe er det vist et af ugens mest brugte ord – og på en mere munter baggrund end netop Ukraine er det også det, vi ser i toppen af Superligaen.
Både FCM og FCK har trådt speederen i bund, og begge klubber har været usædvanlige aktive i vintervinduet.
Hvorfor: Guld, naturligvis.
Mesterskabet giver stadig den bedste vej til Europa-millionerne, men for specielt FCK er det bydende nødvendigt, at københavnerklubben ikke for tredje gang i træk misser guldmedaljerne.
DERFOR ER Jess Thorup også under et klart større pres end Bo Henriksen – og bare lige for at feje al tvivl ud med den store kost: Nej, der er ikke andre klubber, der kommer til at blande sig i guldkampen.
Jess Thorup har altså en fuldstændig bunden arbejdsopgave, nemlig at vinde guld til FCK. Hverken mere eller mindre, og fornemmelsen herfra er klart, at hvis ikke det lykkes, så er Thorup fortid i FCK.
Guld eller ud!
SPORTSDIREKTØR PETER ‘PC’ Christiansen gjorde da heller ikke meget ud af at underspille forventningerne til foråret, da han i et interview med Ekstra Bladet slog fast, at ‘hvis vi ikke vinder mesterskabet, så er det os alle sammen, der har fejlet. Det er sådan, det er i FC København’.
Dermed lægger han vokal til den selvforståelse, der har været under pres i FCK de seneste par år, men nu skal genoplives.
Selvfølgelig har Peter Christiansen ret i, at et fejlslagent guldattentat falder tilbage på alle i klubben, men sjovt nok er det oftest cheftræneren, der alene må gå planken ud.
Sådan er det også for Thorup – og derfor går han ind til foråret med sværdet hængende over hovedet.
For spørgsmålet er selvfølgelig, om FCK kan indhente de to point de er efter FCM i tabellen?
SKAL JEG VÆLGE tre ting – udover, at FCM ser voldsomt stærke ud – der vil udfordre FCK i foråret og gøre det svært for Thorup, så er det sådan her:
- Mange nye spillere skal spilles sammen og vænne sig til kulturen i FCK.
- Tabet af Jonas Wind, der ganske vist sled lidt med niveauet i efteråret, kan være stort.
- Centerforsvaret er sårbart over for skader/karantæner – og hvor god er Denis Vavro efter et par sæsoner uden mange kampe?
PÅ DEN ANDEN SIDE må der også boble en forventningens glæde over de profiler, der er hentet ind – og en der er på vej tilbage:
- Thorup får masser af fart og en-mod-en-kompetencer på kanterne hos voldsomt spændende Amoo og Mukairo.
- Rasmus Falk er på vej tilbage, hvilket kan være ultravigtigt for københavnerne.
- På angrebspladsen har Thorup også masser at vælge mellem. Babacar, Karamoko – og det hjemvendte joker-indkøb, Nicolai Jørgensen. Efter et par tvivlsomme sæsoner, så bliver det vildt spændende at se, om Jørgensen igen er i stand til at brænde Superligaen af.
- Fortsætter Roony Bardghji sin kometagtige udvikling – og ja, det tror jeg – så vil han være et super våben.
UNDER ALLE omstændigheder, så vil det være et helt andet FCK-mandskab, et helt andet udtryk vi ser i foråret. Mere fart, større individuelle kvaliteter, større bredde.
Spørgsmålet er selvfølgelig, om det allerede på søndag går op i en højere enhed med de mange nye og utvivlsomt dygtige spillere.
Problemet for Jess Thorup er nemlig, at der ikke er tid til processer, tilpasning og søforklaringer.
Der skal leveres fra allerførste kamp!
LIVE
LIVE: Neestrup står for FCK-træning
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
Klar tale: Han bør fyres nu
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
Vender han retur? Lasse Schöne åben
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
FC København-krisen fortsætter
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
