OPRUSTNING!
På et trist bagtæppe er det vist et af ugens mest brugte ord – og på en mere munter baggrund end netop Ukraine er det også det, vi ser i toppen af Superligaen.
Både FCM og FCK har trådt speederen i bund, og begge klubber har været usædvanlige aktive i vintervinduet.
Hvorfor: Guld, naturligvis.
Mesterskabet giver stadig den bedste vej til Europa-millionerne, men for specielt FCK er det bydende nødvendigt, at københavnerklubben ikke for tredje gang i træk misser guldmedaljerne.
DERFOR ER Jess Thorup også under et klart større pres end Bo Henriksen – og bare lige for at feje al tvivl ud med den store kost: Nej, der er ikke andre klubber, der kommer til at blande sig i guldkampen.
Jess Thorup har altså en fuldstændig bunden arbejdsopgave, nemlig at vinde guld til FCK. Hverken mere eller mindre, og fornemmelsen herfra er klart, at hvis ikke det lykkes, så er Thorup fortid i FCK.
Guld eller ud!
SPORTSDIREKTØR PETER ‘PC’ Christiansen gjorde da heller ikke meget ud af at underspille forventningerne til foråret, da han i et interview med Ekstra Bladet slog fast, at ‘hvis vi ikke vinder mesterskabet, så er det os alle sammen, der har fejlet. Det er sådan, det er i FC København’.
Dermed lægger han vokal til den selvforståelse, der har været under pres i FCK de seneste par år, men nu skal genoplives.
Selvfølgelig har Peter Christiansen ret i, at et fejlslagent guldattentat falder tilbage på alle i klubben, men sjovt nok er det oftest cheftræneren, der alene må gå planken ud.
Sådan er det også for Thorup – og derfor går han ind til foråret med sværdet hængende over hovedet.
For spørgsmålet er selvfølgelig, om FCK kan indhente de to point de er efter FCM i tabellen?
SKAL JEG VÆLGE tre ting – udover, at FCM ser voldsomt stærke ud – der vil udfordre FCK i foråret og gøre det svært for Thorup, så er det sådan her:
- Mange nye spillere skal spilles sammen og vænne sig til kulturen i FCK.
- Tabet af Jonas Wind, der ganske vist sled lidt med niveauet i efteråret, kan være stort.
- Centerforsvaret er sårbart over for skader/karantæner – og hvor god er Denis Vavro efter et par sæsoner uden mange kampe?
PÅ DEN ANDEN SIDE må der også boble en forventningens glæde over de profiler, der er hentet ind – og en der er på vej tilbage:
- Thorup får masser af fart og en-mod-en-kompetencer på kanterne hos voldsomt spændende Amoo og Mukairo.
- Rasmus Falk er på vej tilbage, hvilket kan være ultravigtigt for københavnerne.
- På angrebspladsen har Thorup også masser at vælge mellem. Babacar, Karamoko – og det hjemvendte joker-indkøb, Nicolai Jørgensen. Efter et par tvivlsomme sæsoner, så bliver det vildt spændende at se, om Jørgensen igen er i stand til at brænde Superligaen af.
- Fortsætter Roony Bardghji sin kometagtige udvikling – og ja, det tror jeg – så vil han være et super våben.
UNDER ALLE omstændigheder, så vil det være et helt andet FCK-mandskab, et helt andet udtryk vi ser i foråret. Mere fart, større individuelle kvaliteter, større bredde.
Spørgsmålet er selvfølgelig, om det allerede på søndag går op i en højere enhed med de mange nye og utvivlsomt dygtige spillere.
Problemet for Jess Thorup er nemlig, at der ikke er tid til processer, tilpasning og søforklaringer.
Der skal leveres fra allerførste kamp!
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
Presset træner vil rotere mod FCM
Barcelona vandt 7-2
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
