HVAD HULEN! Skal vi ikke snakke indkast, Trump, Zelenskyj og Lars Seier Christensen? Jo, jo – på et andet tidspunkt, men lige nu handler det om fodbolden, selvom alle de andre emner kom til at skygge for den kæmpe kamp, der netop er færdigspillet i Parken – og et eller andet sted endte som den forventede fuser.
Det så ellers lidt anderledes ud fra første fløjt.
HAVDE CHELSEA spillet langsommere i første halvleg, så var transmissionen endt som lysbilleder… Hmm – måske en joke i boomer-afdelingen, men uanset hvad, så fik FCK trukket al nerve, fart, intensitet og kvalitet ud af Chelsea i de første 45 minutter.
Perfekt gameplan lagt af Jacob Neestrup – og udført nærmest fejlfrit af et disciplineret FCK-mandskab med fem mand i bagkæden og en hårdtarbejdende midtbane.
SAD MAN ikke med en fornemmelse af, at FCK sagtens kunne liste en uafgjort hjem på den måde? Jo sgu’ da – altså lige indtil anden halvleg var 56 minutter gammel – og vi alle råbte ‘ÅH NEJ, RAMAJ’.
For bliver vi i lysbilledegenren, så var Reece James hug på kassen ikke et kamera havde store problemer med at følge hele vejen.
Ramt ujævnt, beskeden fart, men alligevel blev tyske Diant Ramaj fanget i ubalance og lignede ikke ligefrem en panter, da han skulle kaste sig til sin højre side.

DROP? Njaar, måske ikke, men bestemt ikke en klasseaktion eller noget, der skulle indikere, at FCK har lejet den nye Alisson Becker…
Selvfølgelig er det ikke Ramajs skyld alene, at FCK taber 2-1 til Chelsea, men målet punkterede fuldstændig FCK’s gameplan – og fik selvfølgelig tændt lidt op under Chelsea, der også havde benyttet pausen til at sætte spillere som Enzo Fernandez og Nkunku ind. Klare forstærkninger – og et signal om, at Chelsea nok havde taget for let på tingene i første halvleg.
ALLIGEVEL KOMMER FCK ganske flot ud af dysten:
FCK var bedre på kuglen end i nogen kamp i denne sæson. Hurtige pasninger – ofte førstegangs, fart i afleveringerne og med mod i tanke og handling.
- Midtbanefolkene med Victor i spidsen var stærke i presset – og ikke bange for at gå til Chelsea-spillerne.
- Fantastisk disciplin i de bageste rækker. Ikke mindst i første halvleg.
- Elias Achouri kunne også udfordre på det her niveau, men han afslutter ganske enkelt for dårligt.
- Gabriel Pereiras hovedstødsmål var Premier League-klasse, og reduceringsmålet gav virkelig FCK blod på tanden. Fed indstilling.
NEJ, FCK’S CHANCE for en samlet sejr over Chelsea kan ligge på bagsiden af de frimærker, vi nu ikke længere skal købe for at sende breve med PostNord, men FCK får alligevel vist sig flot frem på den europæiske scene.
Et sted, hvor unge Victor Froholdt atter strålede – og hvis jeg sad i en Premier League-klub, så havde jeg sat adskillige krydser ud for den unge midtbanespiller, der sagtens kunne have en fremtid som kæmpe motor i verdens stærkeste liga. Han har både løbevilligheden, nærkampstyrken, men også overblikket og touchet på bolden.
DET KAN han jo passende bevise endnu engang, når FCK gæster Stamford Bridge i næste uge! For ham dér, han er ikke i FCK i mange år.
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
– Han fik et lortetilbud fra OB
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
OPTAKT
OB – FC Fredericia
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG