HVAD HULEN! Skal vi ikke snakke indkast, Trump, Zelenskyj og Lars Seier Christensen? Jo, jo – på et andet tidspunkt, men lige nu handler det om fodbolden, selvom alle de andre emner kom til at skygge for den kæmpe kamp, der netop er færdigspillet i Parken – og et eller andet sted endte som den forventede fuser.
Det så ellers lidt anderledes ud fra første fløjt.
HAVDE CHELSEA spillet langsommere i første halvleg, så var transmissionen endt som lysbilleder… Hmm – måske en joke i boomer-afdelingen, men uanset hvad, så fik FCK trukket al nerve, fart, intensitet og kvalitet ud af Chelsea i de første 45 minutter.
Perfekt gameplan lagt af Jacob Neestrup – og udført nærmest fejlfrit af et disciplineret FCK-mandskab med fem mand i bagkæden og en hårdtarbejdende midtbane.
SAD MAN ikke med en fornemmelse af, at FCK sagtens kunne liste en uafgjort hjem på den måde? Jo sgu’ da – altså lige indtil anden halvleg var 56 minutter gammel – og vi alle råbte ‘ÅH NEJ, RAMAJ’.
For bliver vi i lysbilledegenren, så var Reece James hug på kassen ikke et kamera havde store problemer med at følge hele vejen.
Ramt ujævnt, beskeden fart, men alligevel blev tyske Diant Ramaj fanget i ubalance og lignede ikke ligefrem en panter, da han skulle kaste sig til sin højre side.

DROP? Njaar, måske ikke, men bestemt ikke en klasseaktion eller noget, der skulle indikere, at FCK har lejet den nye Alisson Becker…
Selvfølgelig er det ikke Ramajs skyld alene, at FCK taber 2-1 til Chelsea, men målet punkterede fuldstændig FCK’s gameplan – og fik selvfølgelig tændt lidt op under Chelsea, der også havde benyttet pausen til at sætte spillere som Enzo Fernandez og Nkunku ind. Klare forstærkninger – og et signal om, at Chelsea nok havde taget for let på tingene i første halvleg.
ALLIGEVEL KOMMER FCK ganske flot ud af dysten:
FCK var bedre på kuglen end i nogen kamp i denne sæson. Hurtige pasninger – ofte førstegangs, fart i afleveringerne og med mod i tanke og handling.
- Midtbanefolkene med Victor i spidsen var stærke i presset – og ikke bange for at gå til Chelsea-spillerne.
- Fantastisk disciplin i de bageste rækker. Ikke mindst i første halvleg.
- Elias Achouri kunne også udfordre på det her niveau, men han afslutter ganske enkelt for dårligt.
- Gabriel Pereiras hovedstødsmål var Premier League-klasse, og reduceringsmålet gav virkelig FCK blod på tanden. Fed indstilling.
NEJ, FCK’S CHANCE for en samlet sejr over Chelsea kan ligge på bagsiden af de frimærker, vi nu ikke længere skal købe for at sende breve med PostNord, men FCK får alligevel vist sig flot frem på den europæiske scene.
Et sted, hvor unge Victor Froholdt atter strålede – og hvis jeg sad i en Premier League-klub, så havde jeg sat adskillige krydser ud for den unge midtbanespiller, der sagtens kunne have en fremtid som kæmpe motor i verdens stærkeste liga. Han har både løbevilligheden, nærkampstyrken, men også overblikket og touchet på bolden.
DET KAN han jo passende bevise endnu engang, når FCK gæster Stamford Bridge i næste uge! For ham dér, han er ikke i FCK i mange år.
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter – SL-stjerne på vej væk
TOPNYHED
Er det Christian Eriksens næste klub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney
TOPNYHED
Tonni Adamsen holder dør på klem for transfer
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? Han var altdominerende
TOPNYHED
Nu er der nyt om Eriksens fremtid
TRANSFER
Agent til møde med kæmpeklub
TOPNYHED
I chok: ‘Han bliver en af de bedste nogensinde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025
NYHEDER
Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’
AVIS
FC København har taget kontakt
TOPNYHED
Højbjerg reagerer på skandale
TOPNYHED
Blæst bagover af Thomas Frank
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris
NYHEDER
Brøndby må undvære skadet profil
TOPNYHED
Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud
TRANSFER
Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg
INTERVIEW
Neestrup forklarer: Derfor er Onugkha tilbage
EKSKLUSIVT Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
TOPNYHED
Vilde Roony matchvinder med panenka
LIVE: Sønderjyske – Brøndby
HELT VILDT
Brøndbys milliontransfer slår rekord
INTERVIEW
Åben for at forlænge med FC København
OPTAKT
AGF – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Klar besked til Riemer: Stjerne skal ikke udtages
TIPSBLADETS DOM
Kuldegysninger! Det var en vild oplevelse, FCK
NYHEDER
FCM er uden stjerne mod Silkeborg
MEDIE
Chok – de er ude efter Patrick Mortensen
INTERVIEW
Zorniger: ‘Ren overlevelse – vi var døde!’
MEDIE
Transfer tæt på: Her er Højlunds løn
TOPNYHED Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’
OPTAKT
FC Midtjylland – Silkeborg IF
INTERVIEW
Theo Sander: ‘Drømmer om god fremtid i OB’
EKSKLUSIVT
Fransk topboss: ‘Vi har ikke nogen aftale med FCK’
INTERVIEW
Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland
NYHEDER
Dansk kanonkasse i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino
MEDIE
Alexander Sørloth i kæmpeskifte?
TOPNYHED
Hjulpet af superstjerne: ‘Det vil aldrig ske igen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens
TOPNYHED
‘En fantastisk situation’
MEDIE
Flere klubber lurer: Er det Dolbergs sidste kamp?
Flick: Sejr efter besværlig kamp kan løfte os
DAGENS SPILFORSLAG
Kongeklubben viser klassen
NYHEDER
Afslører millionløn og særlig aftale
Viktor Gyökeres åbner målkontoen i Arsenal
FC København og OB deler i Parken
Arsenal køber Crystal Palace-profil
Damsgaard fik annulleret flot mål i Brentford-sejr
TOPNYHED
Forsvarer voldsomt udskældt dansk stjerne
TOPNYHED
Thomas Frank og Spurs sænker City på udebane
Sådan forløb kampen mellem FCK og OB
TOPNYHED
Gigantisk fejl! Thomas Frank i ekstase