SEPTEMBERSOLEN skinnede om kap med romerlysene i Parken, mens københavner-derbyet igen leverede dramatik, intensitet – og lidt god fodbold.
Vi fik simpelthen leveret på alle hylder. Mål, udvisning, straffespark, tumult i spillertunnelen, forrygende fanopbakning. Ja, topfodbold, når det er allerbedst. Tak for det!
LAD OS BARE tage kampens mest omdiskuterede situation med det samme. Det røde kort til Marcos Lopéz for en minimal berøring af Sebastian Sebulonsen, der havde kurs mod Nathan Trott i FCK-målet.
Frispark, ja – men et ualmindelig hårdt rødt kort til Lopes. Og lad os bare lige hakke fast, at jeg er fløjtende ligeglad med om FCK eller Brøndby vinder eller taber.
Men altså, fodboldloven og Tipsbladets dommerekspert Benjamin Leander – og altså dommer Morten Krogh – er enige om, at Sebulonsen blev frarøvet en oplaget scoringsmulighed – og dermed at det røde kort er korrekt. Fair nok.
ALLIGEVEL VIL JEG vædde en stor fadøl på, at de færreste ville score mere end fire-fem gange ud af 10 på den mulighed. Måske ikke engang.
Så noget, der næsten ikke er et frispark, bliver lige pludseligt til et direkte rødt kort. Skal vi ikke bare kalde det en meget tynd linje, der skal krydses – og som kan være med til at ændre en fodboldkamp fundamentalt.
Det virker sgu’ ærlig talt skørt. Fodboldlov eller ej.
MODIGT KALD af dommer Krogh dog, der helt som forventet fik det meste af Parken imod sig, mens ‘skandaledommer’ buldrede ned mod manden i sort.
Netop udvisningen blev jo lige præcis Brøndbys vej tilbage i derbyet nede med 2-0, men trods et kæmpe spilovertag og pænt med chancer, så var Brøndby ikke skarpe nok foran kassen.
At de kun formår at spille 1-1 i den periode på 50 minutter, hvor de var 11 mod 10, er selvfølgelig ikke godt nok. Der skal simpelthen være mere krudt i den offensive kanon, hvis man vil spille med om mesterskabet.
HVIS DER ER EN, der sover ekstra godt i aften, så må det være Jacob Neestrup. Han har længe lignet og lydt som en presset mand – og helt forståeligt.
FCK har spillet som en pose nødder, resultaterne har været på det jævne, spillere er væltet ud og ind af truppen.
DET KAN TO kampe ændre fundamentalt på. Gruppespillet i Conference League blev sikret i torsdags, hvilket har fjernet et kæmpe forventningspres på Neestrup og spillernes skuldre.
Nu kan han så føje en derbysejr til – og så ser alting noget lysere ud.
EN TING VAR i hvertfald fuldstændig ændret, da derbyet blev fløjtet igang. FCK var for en gangs skyld klar fra start og spillede i de første 30 minutter den bedste halve time i denne sæson.
Presset var højt og aggressivt, løbevilligheden kæmpe stor og fysisk ville FCK’erne kampen på en måde som de ikke har vist endnu i sæsonen.
Resultatet var, at de fuldstændig kontrollerede kampen de første 30-35 minutter, hvor Brøndby ikke fik et ben til jorden.
2-0 til hjemmeholdet efter 17 minutter – og en nyfunden optimisme i spillet.
DET ER lige præcis det Jacob Neestrup skal tage med fra kampen sammen med en stærk indstilling og organisationen, der gjorde, at FCK selv med 10 mand aldrig var ude af kampen.
Selvfølgelig blev det en helt anden kamp for FCK efter kortet til Lopes, så vi fik aldrig set, om FCK også kunne holde momentum en hel kamp, men det får Neestrup masser af andre muligheder for at vise.
Det bedste plaster mod en dårlig periode med åbne sår er sejre. For FCK specielt dem, der tilsiger europæisk succes – og selvfølgelig derbysejre.
DERBYSEJREN FALDER i den grad på et tørt sted fra Jacob Neestrup, der ellers har været sjældent meget – og helt rimeligt – til debat.
Når han så – langt om længe – kan fremvise et FCK-mandskab som det, der bragede igennem i starten af kampen mod Brøndby, så skal han nok få lidt medvind på cykelstien igen…
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
‘Thomas Frank løber tør for tid’
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
Thomas Frank og co. skuffer på ny
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
INTERVIEW