SEPTEMBERSOLEN skinnede om kap med romerlysene i Parken, mens københavner-derbyet igen leverede dramatik, intensitet – og lidt god fodbold.
Vi fik simpelthen leveret på alle hylder. Mål, udvisning, straffespark, tumult i spillertunnelen, forrygende fanopbakning. Ja, topfodbold, når det er allerbedst. Tak for det!
LAD OS BARE tage kampens mest omdiskuterede situation med det samme. Det røde kort til Marcos Lopéz for en minimal berøring af Sebastian Sebulonsen, der havde kurs mod Nathan Trott i FCK-målet.
Frispark, ja – men et ualmindelig hårdt rødt kort til Lopes. Og lad os bare lige hakke fast, at jeg er fløjtende ligeglad med om FCK eller Brøndby vinder eller taber.
Men altså, fodboldloven og Tipsbladets dommerekspert Benjamin Leander – og altså dommer Morten Krogh – er enige om, at Sebulonsen blev frarøvet en oplaget scoringsmulighed – og dermed at det røde kort er korrekt. Fair nok.
ALLIGEVEL VIL JEG vædde en stor fadøl på, at de færreste ville score mere end fire-fem gange ud af 10 på den mulighed. Måske ikke engang.
Så noget, der næsten ikke er et frispark, bliver lige pludseligt til et direkte rødt kort. Skal vi ikke bare kalde det en meget tynd linje, der skal krydses – og som kan være med til at ændre en fodboldkamp fundamentalt.
Det virker sgu’ ærlig talt skørt. Fodboldlov eller ej.
MODIGT KALD af dommer Krogh dog, der helt som forventet fik det meste af Parken imod sig, mens ‘skandaledommer’ buldrede ned mod manden i sort.
Netop udvisningen blev jo lige præcis Brøndbys vej tilbage i derbyet nede med 2-0, men trods et kæmpe spilovertag og pænt med chancer, så var Brøndby ikke skarpe nok foran kassen.
At de kun formår at spille 1-1 i den periode på 50 minutter, hvor de var 11 mod 10, er selvfølgelig ikke godt nok. Der skal simpelthen være mere krudt i den offensive kanon, hvis man vil spille med om mesterskabet.
HVIS DER ER EN, der sover ekstra godt i aften, så må det være Jacob Neestrup. Han har længe lignet og lydt som en presset mand – og helt forståeligt.
FCK har spillet som en pose nødder, resultaterne har været på det jævne, spillere er væltet ud og ind af truppen.
DET KAN TO kampe ændre fundamentalt på. Gruppespillet i Conference League blev sikret i torsdags, hvilket har fjernet et kæmpe forventningspres på Neestrup og spillernes skuldre.
Nu kan han så føje en derbysejr til – og så ser alting noget lysere ud.
EN TING VAR i hvertfald fuldstændig ændret, da derbyet blev fløjtet igang. FCK var for en gangs skyld klar fra start og spillede i de første 30 minutter den bedste halve time i denne sæson.
Presset var højt og aggressivt, løbevilligheden kæmpe stor og fysisk ville FCK’erne kampen på en måde som de ikke har vist endnu i sæsonen.
Resultatet var, at de fuldstændig kontrollerede kampen de første 30-35 minutter, hvor Brøndby ikke fik et ben til jorden.
2-0 til hjemmeholdet efter 17 minutter – og en nyfunden optimisme i spillet.
DET ER lige præcis det Jacob Neestrup skal tage med fra kampen sammen med en stærk indstilling og organisationen, der gjorde, at FCK selv med 10 mand aldrig var ude af kampen.
Selvfølgelig blev det en helt anden kamp for FCK efter kortet til Lopes, så vi fik aldrig set, om FCK også kunne holde momentum en hel kamp, men det får Neestrup masser af andre muligheder for at vise.
Det bedste plaster mod en dårlig periode med åbne sår er sejre. For FCK specielt dem, der tilsiger europæisk succes – og selvfølgelig derbysejre.
DERBYSEJREN FALDER i den grad på et tørt sted fra Jacob Neestrup, der ellers har været sjældent meget – og helt rimeligt – til debat.
Når han så – langt om længe – kan fremvise et FCK-mandskab som det, der bragede igennem i starten af kampen mod Brøndby, så skal han nok få lidt medvind på cykelstien igen…
LIVE
LIVE: Messi køber klub
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
– Han vinder Ballon d’Or!
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Nu klager FC Barcelona igen
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
Harry Maguire ryger i skammekrogen
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
NYHEDER