Bedømmer AGF: Han var Superligaens bedste back!

Hvem har overrasket, og hvem har skuffet? Og hvad er dommen på AGF efter de første 11 runder af Superligaen? Fanklubbens AGF-mand Anders Søgaard giver her karakter til AGF.



AGF_250x257Vi har sjældent set er AGF hold komme så hurtigt frem over isen og få så mange point i en sæsonstart. Læg dertil, at man formentlig også skulle have haft flere point i de første kampe mod FCM og FCK. Så havde det set helt vildt ud.

De sidste fire kampe er det dog blevet lidt hverdag igen, og det afspejler fire uafgjorte kampe også. Dog er det positivt, at vi ikke taber de kampe, vi spiller dårligt i. Det er også et stort plus.

Ét nederlag i de sidste 12 kampe er altså rimelig stærkt og det kombineret med, at vi er det mest scorende hold, samtidig med vi lukker færest mål ind. Det er virkelig virkelig positivt.

Der er dog også lidt panderynker.

Omvendt synes jeg, Jonas Jensen-Abbew har været skuffende.

Anders Søgaard
AGF-fan

Vi må som hold ikke være så afhængige af én spiller. Vi skal kunne spille offensiv fodbold uden Gidt Links, og Mikael Anderson skal samtidig tilbage på sin plads i midten. Ellers ender vi med at spille med for mange ude af position, og spillet bliver hakkende.

Links har dog uden tvivl været den positive overraskelse for vores hold inden sin skade og markerede sig vel som den bedste back i Superligaen på daværende tidspunkt. Altså inden skaden. Gennembrudstærk, flere farlige afleveringer fremad banen, mål og assist. Links har virkelig løftet sig i denne sæson og har efterhånden en ret vild udvikiklingskurve. Godt set, da man rykkede ham på wingbacken.

Omvendt synes jeg, Jonas Jensen-Abbew har været skuffende.

Købt relativt dyrt ind i FCN og var vel ret beset udset til at skulle være fast del af start-11. Flere usikkerhedsmomenter. Senest et rødt kort og straffe. Disse usikkerhedsmomenter har også gjort, at han må se sin plads være blevet overtaget af Eric Kahl – i hvert fald når hele truppen er skadesfri.

Det synes jeg er skuffende, og det må Abbew også selv synes.

Generelt har AGFs sæson bestemt været med stor pil op, med flot og målsøgende spil.

Vi skal dog finde tilbage til sejrene i en fart, hvis vi fortsat vil være med helt fremme i top tre. De manglede sejre i de seneste fire kampe gør også, at karakteren ikke kommer højere op.

Karakter: 4 (Fortrinlig indsats)

Tipsbladets karakterskala er fra 0 til seks bolde, hvor seks er det bedste.

AGF_250x257





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Emre Mor færdig

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Et markant problem for Silkeborg

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Det ser sort ud for B.93



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Martin Jørgensen lander nyt job

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA