Endelig kommer der et nyt stadion til Aarhus – eller gør der? Flere forsinkelser, overskredne budgetter samt en lejeaftale, som efter sigende ikke er helt på plads ifølge Ankestyrelsen.
Der er flere ting, som springer i øjnene i dette projekt. Og mon ikke også vi ender med at blive noget mere forsinket end først antaget? Dette resulterer så i flere kampe i Vejlby. En situation, som ikke er positiv for nogen. Hverken borgere i Vejlby-området, andre sportsgrene eller AGF selv.
Lad os starte med det positive.
- Aarhus får langt om længe det stadion, vi fortjener.
- Sallingfonden og Lind Invest viser, de er til at regne med.
- Vi har en ledelse, som står stærkere end i mange år, og som virker til at have nærmest uvirkelig økonomisk sans set med århusianske øjne i hvert fald.
- Fremtiden tegner lys – sportligt, kommercielt og brandingmæssigt.
- Aarhus Kommune virker til, at de gerne vil støtte op – der skal handling bag ordene. Kig mod andre kommuner. De kan godt finde ud af det.
Der er dog også nogle store “hovsa”-meldinger allerede.
- Det bliver cirka 250 millioner dyrere at lave et nyt stadion, herunder balladen med dårlige jordforhold = ekstra regning.
- Så er der en passage mellem hallerne og stadion, som endnu ikke er godkendt af brandmyndigheden = ekstra regning.
Ydermere er der en forpagtningsaftale, som ikke er endeligt på plads, da den er mangelfuld, ifølge Ankestyrelsen. Det SKAL simpelthen løses ASAP. Alt andet er pinligt og tåkrummende.
Anders SøgaardAGF-fan
Indtil videre koster stadion samt området omkring (selve Kongelunden) i nærheden én milliard kroner at opføre. Og mon ikke det beløb ender med at være endnu større. Det er i hvert fald sjældent, at et byggeri ikke får ekstra omkostninger og forsinkelser, når man først går i gang med selve opbygningen.
At byggematerialer så sikkert også stiger i pris, skal man også have med. Byggeriet kan nemt ende på den gode side af én milliard. Disse penge skal findes et sted, og indtil videre bliver det kommunen, måske i deres anlægsbudget, der må til lommerne i form af besparelser på andre områder, ser det ud til.
Denne del kan ikke være helt rimelig.
Projektet er – nærmest allerede inden det er gået rigtigt i gang – blevet mødt af berettiget kritik, som jeg ser det. Der er simpelthen nogle aspekter, der skal noget mere professionalisme indover.
Ydermere er der en forpagtningsaftale, som ikke er endeligt på plads, da den er mangelfuld, ifølge Ankestyrelsen. Det SKAL simpelthen løses ASAP. Alt andet er pinligt og tåkrummende.
Omvendt er jeg sikker på, at Kongelunden som helhed – og ikke kun stadiondelen – på sigt vil give meget kulturelt til byen – også andet end bare fodbold. Så det er også et projekt med store perspektiver. Og Aarhus som by fortjener dette. Vi har haltet efter andre byer i årevis.
Og så er vi mange 'Hviie-fans', som ser frem til første kamp på det nye stadion med glæde. Tiden og flere forsinkelser vil vise, i hvilken sæson det bliver. Man kan da håbe for Patrick Mortensen og Jesper Hansen, at byggeriet ikke bliver meget forsinket – for så er det svært at forestille sig, at de når med ind igennem den nye spillertunnel.

LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Iran kommer med krav før VM
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
Hjulmand og co. taber stort skridt
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
City holder liv i mesterskabsdrømmen
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
MEDIE