Få det løst – alt andet er pinligt og tåkrummende!

Der er meget at glæde sig over ved udsigten til et nyt stadion i Aarhus, men AGF-fan Anders Søgaard er også træt af nogle af de meldinger, der har været. Hans opfordring er, at man hurtigst muligt får styr på de ting, så alle i byen kan se frem mod et nyt stadion, der kan…



AGF_250x257Endelig kommer der et nyt stadion til Aarhus – eller gør der? Flere forsinkelser, overskredne budgetter samt en lejeaftale, som efter sigende ikke er helt på plads ifølge Ankestyrelsen.

Der er flere ting, som springer i øjnene i dette projekt. Og mon ikke også vi ender med at blive noget mere forsinket end først antaget? Dette resulterer så i flere kampe i Vejlby. En situation, som ikke er positiv for nogen. Hverken borgere i Vejlby-området, andre sportsgrene eller AGF selv.

Lad os starte med det positive.

  • Aarhus får langt om længe det stadion, vi fortjener.
  • Sallingfonden og Lind Invest viser, de er til at regne med.
  • Vi har en ledelse, som står stærkere end i mange år, og som virker til at have nærmest uvirkelig økonomisk sans set med århusianske øjne i hvert fald.
  • Fremtiden tegner lys – sportligt, kommercielt og brandingmæssigt.
  • Aarhus Kommune virker til, at de gerne vil støtte op – der skal handling bag ordene. Kig mod andre kommuner. De kan godt finde ud af det.

Der er dog også nogle store “hovsa”-meldinger allerede.

  • Det bliver cirka 250 millioner dyrere at lave et nyt stadion, herunder balladen med dårlige jordforhold = ekstra regning.
  • Så er der en passage mellem hallerne og stadion, som endnu ikke er godkendt af brandmyndigheden = ekstra regning.

Ydermere er der en forpagtningsaftale, som ikke er endeligt på plads, da den er mangelfuld, ifølge Ankestyrelsen. Det SKAL simpelthen løses ASAP. Alt andet er pinligt og tåkrummende.

Anders Søgaard
AGF-fan

Indtil videre koster stadion samt området omkring (selve Kongelunden) i nærheden én milliard kroner at opføre. Og mon ikke det beløb ender med at være endnu større. Det er i hvert fald sjældent, at et byggeri ikke får ekstra omkostninger og forsinkelser, når man først går i gang med selve opbygningen.

At byggematerialer så sikkert også stiger i pris, skal man også have med. Byggeriet kan nemt ende på den gode side af én milliard. Disse penge skal findes et sted, og indtil videre bliver det kommunen, måske i deres anlægsbudget, der må til lommerne i form af besparelser på andre områder, ser det ud til.

Denne del kan ikke være helt rimelig.

Projektet er – nærmest allerede inden det er gået rigtigt i gang – blevet mødt af berettiget kritik, som jeg ser det. Der er simpelthen nogle aspekter, der skal noget mere professionalisme indover.

Ydermere er der en forpagtningsaftale, som ikke er endeligt på plads, da den er mangelfuld, ifølge Ankestyrelsen. Det SKAL simpelthen løses ASAP. Alt andet er pinligt og tåkrummende.

Omvendt er jeg sikker på, at Kongelunden som helhed – og ikke kun stadiondelen – på sigt vil give meget kulturelt til byen – også andet end bare fodbold. Så det er også et projekt med store perspektiver. Og Aarhus som by fortjener dette. Vi har haltet efter andre byer i årevis.

Og så er vi mange 'Hviie-fans', som ser frem til første kamp på det nye stadion med glæde. Tiden og flere forsinkelser vil vise, i hvilken sæson det bliver. Man kan da håbe for Patrick Mortensen og Jesper Hansen, at byggeriet ikke bliver meget forsinket – for så er det svært at forestille sig, at de når med ind igennem den nye spillertunnel.

AGF_250x257





Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring




LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Historisk finale! Han er verdens bedste

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kan sikre millioner til AGF

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

De er interesseret i Christian Eriksen

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Polsk succestræner rygtes til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Forlader AGF – her er hans nye klub

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

– Ja, der var dialog med Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De er færdige i 1. division

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub