Få det løst – alt andet er pinligt og tåkrummende!

Der er meget at glæde sig over ved udsigten til et nyt stadion i Aarhus, men AGF-fan Anders Søgaard er også træt af nogle af de meldinger, der har været. Hans opfordring er, at man hurtigst muligt får styr på de ting, så alle i byen kan se frem mod et nyt stadion, der kan…



AGF_250x257Endelig kommer der et nyt stadion til Aarhus – eller gør der? Flere forsinkelser, overskredne budgetter samt en lejeaftale, som efter sigende ikke er helt på plads ifølge Ankestyrelsen.

Der er flere ting, som springer i øjnene i dette projekt. Og mon ikke også vi ender med at blive noget mere forsinket end først antaget? Dette resulterer så i flere kampe i Vejlby. En situation, som ikke er positiv for nogen. Hverken borgere i Vejlby-området, andre sportsgrene eller AGF selv.

Lad os starte med det positive.

  • Aarhus får langt om længe det stadion, vi fortjener.
  • Sallingfonden og Lind Invest viser, de er til at regne med.
  • Vi har en ledelse, som står stærkere end i mange år, og som virker til at have nærmest uvirkelig økonomisk sans set med århusianske øjne i hvert fald.
  • Fremtiden tegner lys – sportligt, kommercielt og brandingmæssigt.
  • Aarhus Kommune virker til, at de gerne vil støtte op – der skal handling bag ordene. Kig mod andre kommuner. De kan godt finde ud af det.

Der er dog også nogle store “hovsa”-meldinger allerede.

  • Det bliver cirka 250 millioner dyrere at lave et nyt stadion, herunder balladen med dårlige jordforhold = ekstra regning.
  • Så er der en passage mellem hallerne og stadion, som endnu ikke er godkendt af brandmyndigheden = ekstra regning.

Ydermere er der en forpagtningsaftale, som ikke er endeligt på plads, da den er mangelfuld, ifølge Ankestyrelsen. Det SKAL simpelthen løses ASAP. Alt andet er pinligt og tåkrummende.

Anders Søgaard
AGF-fan

Indtil videre koster stadion samt området omkring (selve Kongelunden) i nærheden én milliard kroner at opføre. Og mon ikke det beløb ender med at være endnu større. Det er i hvert fald sjældent, at et byggeri ikke får ekstra omkostninger og forsinkelser, når man først går i gang med selve opbygningen.

At byggematerialer så sikkert også stiger i pris, skal man også have med. Byggeriet kan nemt ende på den gode side af én milliard. Disse penge skal findes et sted, og indtil videre bliver det kommunen, måske i deres anlægsbudget, der må til lommerne i form af besparelser på andre områder, ser det ud til.

Denne del kan ikke være helt rimelig.

Projektet er – nærmest allerede inden det er gået rigtigt i gang – blevet mødt af berettiget kritik, som jeg ser det. Der er simpelthen nogle aspekter, der skal noget mere professionalisme indover.

Ydermere er der en forpagtningsaftale, som ikke er endeligt på plads, da den er mangelfuld, ifølge Ankestyrelsen. Det SKAL simpelthen løses ASAP. Alt andet er pinligt og tåkrummende.

Omvendt er jeg sikker på, at Kongelunden som helhed – og ikke kun stadiondelen – på sigt vil give meget kulturelt til byen – også andet end bare fodbold. Så det er også et projekt med store perspektiver. Og Aarhus som by fortjener dette. Vi har haltet efter andre byer i årevis.

Og så er vi mange 'Hviie-fans', som ser frem til første kamp på det nye stadion med glæde. Tiden og flere forsinkelser vil vise, i hvilken sæson det bliver. Man kan da håbe for Patrick Mortensen og Jesper Hansen, at byggeriet ikke bliver meget forsinket – for så er det svært at forestille sig, at de når med ind igennem den nye spillertunnel.

AGF_250x257





Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Flere ændringer på vej i FC København  

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

‘Schmedes er under pres’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Storklub jagter Jacob Neestrup

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Hylder Mads Hermansen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Victor Froholdt bliver matchvinder

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Neestrup afslører reprimande

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

– Det er lort!

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Suspenderes efter racisme-anklager

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Formand freder Jacob Neestrup

Han afløser Sune Smith lige nu

Sune Smith-Nielsen færdig

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen