Endelig kommer der et nyt stadion til Aarhus – eller gør der? Flere forsinkelser, overskredne budgetter samt en lejeaftale, som efter sigende ikke er helt på plads ifølge Ankestyrelsen.
Der er flere ting, som springer i øjnene i dette projekt. Og mon ikke også vi ender med at blive noget mere forsinket end først antaget? Dette resulterer så i flere kampe i Vejlby. En situation, som ikke er positiv for nogen. Hverken borgere i Vejlby-området, andre sportsgrene eller AGF selv.
Lad os starte med det positive.
- Aarhus får langt om længe det stadion, vi fortjener.
- Sallingfonden og Lind Invest viser, de er til at regne med.
- Vi har en ledelse, som står stærkere end i mange år, og som virker til at have nærmest uvirkelig økonomisk sans set med århusianske øjne i hvert fald.
- Fremtiden tegner lys – sportligt, kommercielt og brandingmæssigt.
- Aarhus Kommune virker til, at de gerne vil støtte op – der skal handling bag ordene. Kig mod andre kommuner. De kan godt finde ud af det.
Der er dog også nogle store “hovsa”-meldinger allerede.
- Det bliver cirka 250 millioner dyrere at lave et nyt stadion, herunder balladen med dårlige jordforhold = ekstra regning.
- Så er der en passage mellem hallerne og stadion, som endnu ikke er godkendt af brandmyndigheden = ekstra regning.
Ydermere er der en forpagtningsaftale, som ikke er endeligt på plads, da den er mangelfuld, ifølge Ankestyrelsen. Det SKAL simpelthen løses ASAP. Alt andet er pinligt og tåkrummende.
Anders SøgaardAGF-fan
Indtil videre koster stadion samt området omkring (selve Kongelunden) i nærheden én milliard kroner at opføre. Og mon ikke det beløb ender med at være endnu større. Det er i hvert fald sjældent, at et byggeri ikke får ekstra omkostninger og forsinkelser, når man først går i gang med selve opbygningen.
At byggematerialer så sikkert også stiger i pris, skal man også have med. Byggeriet kan nemt ende på den gode side af én milliard. Disse penge skal findes et sted, og indtil videre bliver det kommunen, måske i deres anlægsbudget, der må til lommerne i form af besparelser på andre områder, ser det ud til.
Denne del kan ikke være helt rimelig.
Projektet er – nærmest allerede inden det er gået rigtigt i gang – blevet mødt af berettiget kritik, som jeg ser det. Der er simpelthen nogle aspekter, der skal noget mere professionalisme indover.
Ydermere er der en forpagtningsaftale, som ikke er endeligt på plads, da den er mangelfuld, ifølge Ankestyrelsen. Det SKAL simpelthen løses ASAP. Alt andet er pinligt og tåkrummende.
Omvendt er jeg sikker på, at Kongelunden som helhed – og ikke kun stadiondelen – på sigt vil give meget kulturelt til byen – også andet end bare fodbold. Så det er også et projekt med store perspektiver. Og Aarhus som by fortjener dette. Vi har haltet efter andre byer i årevis.
Og så er vi mange 'Hviie-fans', som ser frem til første kamp på det nye stadion med glæde. Tiden og flere forsinkelser vil vise, i hvilken sæson det bliver. Man kan da håbe for Patrick Mortensen og Jesper Hansen, at byggeriet ikke bliver meget forsinket – for så er det svært at forestille sig, at de når med ind igennem den nye spillertunnel.

NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
MEDIE
Manchester United rasende
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
Hård kritik af FC København-stjerne
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
Albert Grønbæk skifter agent
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub