Få det løst – alt andet er pinligt og tåkrummende!

Der er meget at glæde sig over ved udsigten til et nyt stadion i Aarhus, men AGF-fan Anders Søgaard er også træt af nogle af de meldinger, der har været. Hans opfordring er, at man hurtigst muligt får styr på de ting, så alle i byen kan se frem mod et nyt stadion, der kan…



AGF_250x257Endelig kommer der et nyt stadion til Aarhus – eller gør der? Flere forsinkelser, overskredne budgetter samt en lejeaftale, som efter sigende ikke er helt på plads ifølge Ankestyrelsen.

Der er flere ting, som springer i øjnene i dette projekt. Og mon ikke også vi ender med at blive noget mere forsinket end først antaget? Dette resulterer så i flere kampe i Vejlby. En situation, som ikke er positiv for nogen. Hverken borgere i Vejlby-området, andre sportsgrene eller AGF selv.

Lad os starte med det positive.

  • Aarhus får langt om længe det stadion, vi fortjener.
  • Sallingfonden og Lind Invest viser, de er til at regne med.
  • Vi har en ledelse, som står stærkere end i mange år, og som virker til at have nærmest uvirkelig økonomisk sans set med århusianske øjne i hvert fald.
  • Fremtiden tegner lys – sportligt, kommercielt og brandingmæssigt.
  • Aarhus Kommune virker til, at de gerne vil støtte op – der skal handling bag ordene. Kig mod andre kommuner. De kan godt finde ud af det.

Der er dog også nogle store “hovsa”-meldinger allerede.

  • Det bliver cirka 250 millioner dyrere at lave et nyt stadion, herunder balladen med dårlige jordforhold = ekstra regning.
  • Så er der en passage mellem hallerne og stadion, som endnu ikke er godkendt af brandmyndigheden = ekstra regning.

Ydermere er der en forpagtningsaftale, som ikke er endeligt på plads, da den er mangelfuld, ifølge Ankestyrelsen. Det SKAL simpelthen løses ASAP. Alt andet er pinligt og tåkrummende.

Anders Søgaard
AGF-fan

Indtil videre koster stadion samt området omkring (selve Kongelunden) i nærheden én milliard kroner at opføre. Og mon ikke det beløb ender med at være endnu større. Det er i hvert fald sjældent, at et byggeri ikke får ekstra omkostninger og forsinkelser, når man først går i gang med selve opbygningen.

At byggematerialer så sikkert også stiger i pris, skal man også have med. Byggeriet kan nemt ende på den gode side af én milliard. Disse penge skal findes et sted, og indtil videre bliver det kommunen, måske i deres anlægsbudget, der må til lommerne i form af besparelser på andre områder, ser det ud til.

Denne del kan ikke være helt rimelig.

Projektet er – nærmest allerede inden det er gået rigtigt i gang – blevet mødt af berettiget kritik, som jeg ser det. Der er simpelthen nogle aspekter, der skal noget mere professionalisme indover.

Ydermere er der en forpagtningsaftale, som ikke er endeligt på plads, da den er mangelfuld, ifølge Ankestyrelsen. Det SKAL simpelthen løses ASAP. Alt andet er pinligt og tåkrummende.

Omvendt er jeg sikker på, at Kongelunden som helhed – og ikke kun stadiondelen – på sigt vil give meget kulturelt til byen – også andet end bare fodbold. Så det er også et projekt med store perspektiver. Og Aarhus som by fortjener dette. Vi har haltet efter andre byer i årevis.

Og så er vi mange 'Hviie-fans', som ser frem til første kamp på det nye stadion med glæde. Tiden og flere forsinkelser vil vise, i hvilken sæson det bliver. Man kan da håbe for Patrick Mortensen og Jesper Hansen, at byggeriet ikke bliver meget forsinket – for så er det svært at forestille sig, at de når med ind igennem den nye spillertunnel.

AGF_250x257





TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Vild finale-fejring: Prins var med

Barcelona – Real Madrid

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Viborg FF – Sønderjyske

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Køber snart Brøndby-angriber

Wolfsburg – Bayern

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester City – Brentford

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF