Går imod eksperter og sofa-fans: Vejle overlever!

Fanklubben-repræsentant Benjamin Nielsen kan godt se, at det bliver endnu en sæson i bunden af Superligaen for Vejle Boldklub. Men han kan også se nogle ting, der gør, at han tror på, at klubben ender med at overleve. Analyse af Benjamin Nielsen her.



Vejle_250x257Denne sæson er sæsonen, hvor Vejle Boldklub skal bide sig fast, hvor vi hører til.

Det bliver hamrende svært, og man skal være bygget af noget særligt, hvis man ikke kan se, at vi nok kommer til at rode rundt i bunden igen. Vi har mistet ligaens bedste målmand.

Så er ligaens bedste angriber i Onugkha samt et af ligaens største talenter i Provstgaard begge i klubben på lånt tid. Vores ejere vil gerne sælge klubben, og det er måske grunden til, at budgettet fortsat er til en bundplacering. Endelig ligger vi sidst efter to kampe spillet.

Alligevel lægger jeg hovedet på blokken og går imod eksperter, sofa-fans og præstens prædiken: Jeg tror, at Vejle Boldklub overlever.

Og hvordan i alverden kan jeg få mig selv til at tro det?

Det kræver selvsagt at visse ting falder i hak.

Først og fremmest skal vi have en leder på holdet efter Albentosa. Jeg tror, vores nye hollænder Damian Van Bruggen kan være et godt bud, efter hvad jeg hører fra træningsbanen. Nu skal vi så også se det.

Hvem end vi henter ind som erstatning for andre profiler, vi skulle miste, så skal de også kunne begå sig. Vi har dog allerede stærke offensive spillere udover Onugkha. Så selvom han smutter, er jeg ikke så bange for, at vi stopper med at lave mål. Defensivt er jeg mere bekymret. Der er nogle spillere, der simpelthen ikke har niveauet.

Dernæst skal vi være mere boldspillende. Og her så vi gode takter i de første kampe, hvor vi uden Albentosa kunne tillade os at stå højere på banen og har fået en super boldspiller i Hetemi. Ikke at vi skal spille tiki-taka resten af sæsonen. Vi skal bare helst angribe kampene noget mere.

Vi mangler dog lige nu marginalerne, som dukkede op på bedst mulige tidspunkt sent i sidste sæson. På en god dag skulle vi have haft point mod Randers, og i kampen mod Brøndby var vi bedst i størstedelen af kampen.

Begge kampe har efterladt en ambivalent smag i munden, som minder om de første seks kampe i sidste sæson, der alle blev tabt med ét enkelt mål. Vi starter også denne sæson med et svært kampprogram, og det er derfor ikke utænkeligt, at vi vil være bagud på point tidligt i sæsonen.

Jeg tror aldrig nerverne vænner sig til det.

Vejle_250x257







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fik blackout på Brøndby Stadion

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Lukas Lerager fortryder slet ikke!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Kan koste Brøndby flere millioner

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Det er aldrig sket før



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

OB siger farvel til seks spillere

Steve Cooper storroser stjerne

Fifa kritiserer transportpriser under

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Chelsea – Manchester United

Ringet op af Brøndby-træner

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Nu klager FC Barcelona igen

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil