Går imod eksperter og sofa-fans: Vejle overlever!

Fanklubben-repræsentant Benjamin Nielsen kan godt se, at det bliver endnu en sæson i bunden af Superligaen for Vejle Boldklub. Men han kan også se nogle ting, der gør, at han tror på, at klubben ender med at overleve. Analyse af Benjamin Nielsen her.



Vejle_250x257Denne sæson er sæsonen, hvor Vejle Boldklub skal bide sig fast, hvor vi hører til.

Det bliver hamrende svært, og man skal være bygget af noget særligt, hvis man ikke kan se, at vi nok kommer til at rode rundt i bunden igen. Vi har mistet ligaens bedste målmand.

Så er ligaens bedste angriber i Onugkha samt et af ligaens største talenter i Provstgaard begge i klubben på lånt tid. Vores ejere vil gerne sælge klubben, og det er måske grunden til, at budgettet fortsat er til en bundplacering. Endelig ligger vi sidst efter to kampe spillet.

Alligevel lægger jeg hovedet på blokken og går imod eksperter, sofa-fans og præstens prædiken: Jeg tror, at Vejle Boldklub overlever.

Og hvordan i alverden kan jeg få mig selv til at tro det?

Det kræver selvsagt at visse ting falder i hak.

Først og fremmest skal vi have en leder på holdet efter Albentosa. Jeg tror, vores nye hollænder Damian Van Bruggen kan være et godt bud, efter hvad jeg hører fra træningsbanen. Nu skal vi så også se det.

Hvem end vi henter ind som erstatning for andre profiler, vi skulle miste, så skal de også kunne begå sig. Vi har dog allerede stærke offensive spillere udover Onugkha. Så selvom han smutter, er jeg ikke så bange for, at vi stopper med at lave mål. Defensivt er jeg mere bekymret. Der er nogle spillere, der simpelthen ikke har niveauet.

Dernæst skal vi være mere boldspillende. Og her så vi gode takter i de første kampe, hvor vi uden Albentosa kunne tillade os at stå højere på banen og har fået en super boldspiller i Hetemi. Ikke at vi skal spille tiki-taka resten af sæsonen. Vi skal bare helst angribe kampene noget mere.

Vi mangler dog lige nu marginalerne, som dukkede op på bedst mulige tidspunkt sent i sidste sæson. På en god dag skulle vi have haft point mod Randers, og i kampen mod Brøndby var vi bedst i størstedelen af kampen.

Begge kampe har efterladt en ambivalent smag i munden, som minder om de første seks kampe i sidste sæson, der alle blev tabt med ét enkelt mål. Vi starter også denne sæson med et svært kampprogram, og det er derfor ikke utænkeligt, at vi vil være bagud på point tidligt i sæsonen.

Jeg tror aldrig nerverne vænner sig til det.

Vejle_250x257





Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Medie med dyster Dorgu-melding

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Legende med chokmelding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Stort medie fremhæver FCM-flop

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

– De lignede lort!

Stor skuffelse

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Han er ny cheftræner for Real Madrid

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel