C/N: Romerne kommer.

Dagens analyse handler om Roma.



Kvalitet tager tid. Det gør sig i høj grad gældende for AS Roma. Siden at klubben gik fra Familien Sensi til det nuværende amerikanske ejerskab har det været lidt af en sportslige skuffelse. Set i bagklogskabens lys skulle man formentlig have holdt på Vincenzo Montella, men de totalt mislykkede forsøg på at implementere tika-taka-posession fodbold har tre fædre i form af Luis Enrique, Franco Baldini og Zdenek Zeman. Specielt tiden med Zeman, som direktør Baldini erstattede Enrique med, blev lidt tung, hvor han lagde sig ud med klubbens næststørste spiller Daniele de Rossi. Det kan man sagtens, men bare ikke når man spiller en type fodbold, hvor det med at forsvare eget mål er prioriteret væk. Og det er Zeman så også nu.

Efter et mellemspil med ligegyldige Aurelio Andreazzoli starter Rudi Garcia op. Garcia har skabt artige mirakler i Lille OSC, og har en noget mere pragmatisk end ideologisk tilgang til fodbold. Garcia får et godt hold at skabe et resultat med. Man må antage at Champions League-placering er en mere end godkendt præstation. Megatalentet Marquinhos er taget til Paris Saint-Germain for hele €32 mio. Keeper Maarten Stekelenburg er også væk. Det blev aldrig rigtig godt med ham, selvom potentialet er der. Nu kan Fulham så håbe, at de kan lave endnu en van der Saar. Stortalentet Panagiotis Tachtsidis er også væk, hvor man så til gengæld har fået papir på Mattia Destro.

Man har fået fine spillere for Marquinhos-pengene. Kevin Strootman er vinduets hidtil dyreste spiller i Italien. €16,5 mio. har romerne givet, men det kan være godt givet ud. Strootman kan det meste som midtbanespiller, og burde være ham som Manchester United skulle have hentet til pladsen ved siden af Michael Carrick. Tænk Philip Cocu eller den Hollandske Roy Keane som pressen kalder ham i ny og næ. I stedet for Marquinhos har man fået to spillere. Kæmpetalentet Tin Jedvaj som man hentede foran næsen på Tottenham og Franco Baldini for hele €5 mio. Dernæst den glimrende marokkaner Mehdi Benatia for €13,5 mio. hvilket er en anelse pebret, markedet taget i betragtning. Garcia kiggede forinden også på en gammel kending i form af Adil Rami, der stadigvæk kan ende i en ny klub. En anden gammel Garcia-spiller der kan ende i Roma er Gervinho. Klubberne slås stadigvæk om prisen, der er omkring €8 mio. Arsenal-fans vil nok helst sætte den til €0. Al-Manchesters Maicon får også en ny chance i Roma, på Al-Manchesters regning. Det bliver interessant at se om han stadigvæk har noget tilbage i tanken. Det er ikke mange år siden, at han var verdens bedste højre back. Napoli’s Melodi Grand Prix-look-a-like Morgan De Sanctis afløser Stekelenburg.

Med Strootman så har Roma en fremragende midtbane, der også tæller den undervurderede Michael Bradley, Rodrigo Taddei, romeren Alessandro Florenzi, den ustabile Miralem Pjanic og så Daniele de Rossi, der som det ser ud nu, bliver i klubben. Strootman og de Rossi vil kunne true Juventus’ trio Pirlo-Vidal-Marchisio som Italiens bedste centrale midtbane. Men hvis De Rossi skulle forsvinde, så vil meget afhænge af Florenzi.

Romas store problem bliver angriber. Den umulige Pablo Osvaldo er på vej ud, og det kan blive svært at finde en passende erstatning i dette vindue, medmindre man kigger til Sydamerika, hvor klubben tidligere har brændt fingrene voldsomt. Fabio Junior fx Ellers bliver det op til Destro, Eric Lamela og evigt unge og smukke Francesco Totti at sørge for en lind strøm af scoringer, det kan godt blive svært. Men lykkedes det, så bliver Roma sæsonens positive overraskelse.


Conte/Nestor-skalaen er et skrivekollektiv udi sport og spil. Conte/Nestor er alvorlig satire. Her bliver alle hadet og latterliggjort ligemeget, ikke mindst dem selv. Der tages ingen fanger. For kontakt. Prøv Facebook, Twitter eller [email protected]  







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Afsløring: FC København afviser millionbud



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Anton Gaaei-handel meldes død

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF i kontakt om norsk angriber 

Dansker scorer mod Barcelona

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Thomasberg vinder i sin OB-debut



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Christian Nørgaard tæt på skifte

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Han er den nye Superliga-juvel!

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”