C/N: Romerne kommer.

Dagens analyse handler om Roma.



Kvalitet tager tid. Det gør sig i høj grad gældende for AS Roma. Siden at klubben gik fra Familien Sensi til det nuværende amerikanske ejerskab har det været lidt af en sportslige skuffelse. Set i bagklogskabens lys skulle man formentlig have holdt på Vincenzo Montella, men de totalt mislykkede forsøg på at implementere tika-taka-posession fodbold har tre fædre i form af Luis Enrique, Franco Baldini og Zdenek Zeman. Specielt tiden med Zeman, som direktør Baldini erstattede Enrique med, blev lidt tung, hvor han lagde sig ud med klubbens næststørste spiller Daniele de Rossi. Det kan man sagtens, men bare ikke når man spiller en type fodbold, hvor det med at forsvare eget mål er prioriteret væk. Og det er Zeman så også nu.

Efter et mellemspil med ligegyldige Aurelio Andreazzoli starter Rudi Garcia op. Garcia har skabt artige mirakler i Lille OSC, og har en noget mere pragmatisk end ideologisk tilgang til fodbold. Garcia får et godt hold at skabe et resultat med. Man må antage at Champions League-placering er en mere end godkendt præstation. Megatalentet Marquinhos er taget til Paris Saint-Germain for hele €32 mio. Keeper Maarten Stekelenburg er også væk. Det blev aldrig rigtig godt med ham, selvom potentialet er der. Nu kan Fulham så håbe, at de kan lave endnu en van der Saar. Stortalentet Panagiotis Tachtsidis er også væk, hvor man så til gengæld har fået papir på Mattia Destro.

Man har fået fine spillere for Marquinhos-pengene. Kevin Strootman er vinduets hidtil dyreste spiller i Italien. €16,5 mio. har romerne givet, men det kan være godt givet ud. Strootman kan det meste som midtbanespiller, og burde være ham som Manchester United skulle have hentet til pladsen ved siden af Michael Carrick. Tænk Philip Cocu eller den Hollandske Roy Keane som pressen kalder ham i ny og næ. I stedet for Marquinhos har man fået to spillere. Kæmpetalentet Tin Jedvaj som man hentede foran næsen på Tottenham og Franco Baldini for hele €5 mio. Dernæst den glimrende marokkaner Mehdi Benatia for €13,5 mio. hvilket er en anelse pebret, markedet taget i betragtning. Garcia kiggede forinden også på en gammel kending i form af Adil Rami, der stadigvæk kan ende i en ny klub. En anden gammel Garcia-spiller der kan ende i Roma er Gervinho. Klubberne slås stadigvæk om prisen, der er omkring €8 mio. Arsenal-fans vil nok helst sætte den til €0. Al-Manchesters Maicon får også en ny chance i Roma, på Al-Manchesters regning. Det bliver interessant at se om han stadigvæk har noget tilbage i tanken. Det er ikke mange år siden, at han var verdens bedste højre back. Napoli’s Melodi Grand Prix-look-a-like Morgan De Sanctis afløser Stekelenburg.

Med Strootman så har Roma en fremragende midtbane, der også tæller den undervurderede Michael Bradley, Rodrigo Taddei, romeren Alessandro Florenzi, den ustabile Miralem Pjanic og så Daniele de Rossi, der som det ser ud nu, bliver i klubben. Strootman og de Rossi vil kunne true Juventus’ trio Pirlo-Vidal-Marchisio som Italiens bedste centrale midtbane. Men hvis De Rossi skulle forsvinde, så vil meget afhænge af Florenzi.

Romas store problem bliver angriber. Den umulige Pablo Osvaldo er på vej ud, og det kan blive svært at finde en passende erstatning i dette vindue, medmindre man kigger til Sydamerika, hvor klubben tidligere har brændt fingrene voldsomt. Fabio Junior fx Ellers bliver det op til Destro, Eric Lamela og evigt unge og smukke Francesco Totti at sørge for en lind strøm af scoringer, det kan godt blive svært. Men lykkedes det, så bliver Roma sæsonens positive overraskelse.


Conte/Nestor-skalaen er et skrivekollektiv udi sport og spil. Conte/Nestor er alvorlig satire. Her bliver alle hadet og latterliggjort ligemeget, ikke mindst dem selv. Der tages ingen fanger. For kontakt. Prøv Facebook, Twitter eller [email protected]  





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Skidt nyt om Lukas Lerager

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Afvist – Brøndby undrer sig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Patrick Dorgu er med

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

Smider Salah-bombe

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Gratis adgang til Superliga-brag

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer