Vinterpausen er altid lang for alle os der følger SASligaen på nærmeste hold, og for nogle medier virker det som om vinterpausen er steget dem til hovedet. I hvert fald er der gang i en rigtig århushistorie i det jyske, hvor en lokalredaktion har lagt sig ud med AGFs fanskare. Lokalredaktionen trykker på alle de knapper der får omverden og fans af AGF til at fare i totterne på hinanden – verbalt set.
Jyllands Postens Århus redaktion har på deres hjemmeside bragt en historie angående en ny agf fanside “agffan.dk”, som ifølge JP Århus angiveligt skulle have tætte relationer til den modbydelige nazistiske gruppe White Pride. Spørgsmålet er blot om det nu i virkeligheden er tilfældet, eller om der er gået lige lovlig meget agurketid i den redaktionelle vinkling.
I kan selv læse JPs artikel på deres hjemmeside, ligesom også tipsbladet.dk er røget med på vognen. Hele sagen starter med at agffan.dk i en liveopdatering fra træningskampen mellem AGF og Aab benytter betegnelsen indvandre om en Aab spiller, i forbindelse med en AGF chance i det 58. minut. Det var – og er – utrolig, utrolig dumt, klodset og unødvendigt, det tror jeg vi alle hurtigt blive enige om. Hvilke agffan.dk da også med det samme selv er opmærksom på og kommer med en uforbeholden undskyldning til Aab, samtidig med at det på det kraftigste understreges at agffan.dk tager skrapt afstand fra racisme.
Og her burde sagen så at sige være lukket, og folkene med agffan.dk kunne sidde tilbage med meget røde øre. Punktum.
Men, så er det der sker ting og sager JP Århus læser selvfølgelig med på agffan.dk, og begynder at undersøge lidt om, hvem der står bag agffan.dk. Persongalleriet får et tjek hos AGFs sikkerhedschef, ligsom infomedia bliver brugt til lidt baggrunds søgen på tidligere artikler om personerne m.m.
Og vupti, det viser sig at en blogger på agffan.dk har fået karantæne for at sætte et klistermærke på et toilet i Parken. Ligesom en anden Århus avis tidligere, og meget relevant iøvrigt, har kigget på fanfraktionen Nysir´s mulige relationer til det højre ekstremistisk miljø i Århus.
Og her det vigtigt for udenforstående at vide, at alt der så meget som lugter af White Pride i Århus og i forbindelse med AGF, bliver fulgt meget nøje af medierne. Hvilket de også skal gøre, da White Pride utallige gange er med til at sætte Århus i et dårligt lys, ligesom de forsøger at gnubbe sig op af AGF. Selvom klubben gentagende gange har udtrykt, at de helst ser White Pride hen hvor peberet gror.
Men i tilfældet med agffan.dk er spørgsmålet om ikke JP Århus har været lige hurtige nok på aftrækkeren, og draget nogle lidt for forhastede konklusioner.
I hvert fald bliver sagen med et klistermærke på et toilet i Parken til at “Personen har udøvet hærværk mod toiletterne i Parken”. I min verden er det, at puste et uskyldigt klistermærke op til noget mere end det er. Og selvom det muligvis er forbudt at sætte klistermærker op i Parken, så berettiger det ikke til at blive hængt ud offentligt som hærværksmand. Iøvrigt trak AGF karantænen tilbage efter blot fire kampe, da de selv kunne se at det var en overreaktion fra Parkens kontrolører. Ligesom man skal forstå at klistermærke opsætning på hinandens stadions er en del af drillerierne mellem de forskellige tilhængergrupper. (Jeg har selv gjort det, og jeg anser det for meget, meget uskyldigt)
Samtidig nævnes det, at en af redaktørerne på agffan.dk har erkendt at have relationer til White Pride. Og det er selvfølgelig meget alvorligt, hvis det dermed betyder, at personen eller agffan.dk dermed vil bruge sin/deres rolle til, at promoverer White Prides modbydelige og menneskefjendske holdninger. Men også her virker det som om, at JP Århus har taget en kommentar som den unge gut for nogle år tilbage gav i en anden sammenhæng lidt for alvorligt. I hvert fald virker det ikke som om, at de har undersøgt sagen helt til bunds. Givetvis fordi de havde travlt med, at få historien ud over rampen.
Med mit kendskab til AGF, fanmiljøet omkring AGF og de nævnte personer i artiklen, er det her en historie som aldrig burde være bragt. Det burde retmæssigt give anledning til at JP Århus kiggede agffan.dk lidt efter i sømmen, fik talt med personerne i og omkring agffan.dk, og så senere hvis de kunne finde belæg for det, lave en ordentlig historie, eller ligge den på hylden hvis ikke, der er mere kød på den end et klistermærke og en dum frisk-fyr-agtig kommentar fra en teenager i en helt anden sammenhæng.
Historien bør dog også give plads til eftertanke for de personer i AGFs fanmiljøer, der af den ene eller anden grund krydser veje med tidligere eller nuværende personer fra det ekstreme højre. Og det også selvom det måtte være personer man har gået i folkeskole med, arbejdet med eller andet, hvor man ikke har kunne undgå, at få en privatrelation hvor lille den så end måtte være.
I AGF og i alle andre klubber er der nemlig massevis af unge mennesker der bruger masser af kræfter på stemningsskabende aktiviteter, og det fællesskab som klubben giver. Og mange af dem tænker ikke så nøje over om de personer de hænger ud med, har den ene eller anden ekstreme overbevisning. Dermed ikke sagt, at de støtter de holdninger personerne måtte have, de interesserer sig bare ikke for det, for de er der for fodbolden og stemningsskyld. Og det synes jeg sådan helt overordnet er enormt godt og befriende, for det er jo netop det som fodbold kan give unge mennesker, et godt fællesskab omkring en sund interesse.
I tilfældet AGF er der dog den bagved liggende historik, at den nynazistiske gruppe White Pride forsøger at bruge Århus og AGF som platform for deres ekstreme og i mine øjne meget usympatisk holdninger. Når det er tilfældet, bør man derfor også som AGF tilhænger se sig nødsaget til, at sikre sig, at man ikke kommer til at medvirke i sammenhænge som kan få omverdenen til at tro at White Pride og AGFs tilhængere på nogen som helst måde har noget politisk med hinanden at gøre. På samme måde som tilfældet ville være, hvis det være en anden ekstrem gruppering – politisk eller religiøst – som vi havde med at gøre. Men nu er det ikke tilfældet.
Det er selvfølgelig vildt irriterende, at der er behov for at bruge tid på ovenstående. Men det kan vi desværre “takke” White Pride for. Samtidig bør medierne i Århus i særdeleshed, kende til denne udfrodring og den virkelighed der eksistrer omkring fanmiljøerne i Århus. Og bemærk iøvrigt her, at alle de officielle og uoffcielle fangrupperinger (herunder Nysir som JP nævner) tager afstand fra racisme.
Jeg synes det er godt, rigtig godt hvis medierne kan være en kritisk vagthund på ektreme grupper af den ene og den anden slags, religiøst såvel som politisk. Ja det er vil faktisk mediernes opgave Men jeg synes samtidig det er meget kritisabelt, hvis medierne løber med en halv vind, gør en fjer til fem høns etc. etc. Og i tilfældet med JP Århus´ artikel synes jeg desværre det er præcist, hvad der er sket. Med den konsekvens at tusindevis af AGF tilhængere nu skal høre på venner, kollegaer, familie mv. der køber historien, “fordi det står jo i avisen – og så er det sandt”.
Ja, og sådan fik jeg skrevet mit måske længste blogindlæg til dato. Håber ikke det bliver tilfældet en anden gang. Men det kan kun tiden og mediernes/tilhængernes fælles ansvarlighed vise.
 EKSKLUSIVT
            EKSKLUSIVT            
                            
                                Se billedet – toptræner til pokalbrag i Farum
 INTERVIEW
            INTERVIEW            
                            
                                Frustreret Steve Cooper med benhårde udtalelser
 EKSKLUSIVT
            EKSKLUSIVT            
                            
                                – Man må bare sige, Steinlein har ramt den i røven
 MEDIE
            MEDIE            
                            
                                I stort skænderi med Wolfsburg-spiller
 TRANSFER
            TRANSFER            
                            
                                Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’
 BIZART
            BIZART            
                            
                                Træner spurgte ChatGPT om taktisk råd og vandt
 TRANSFER
            TRANSFER            
                            
                                Bekræfter – Andreas Maxsø skal til Europa
 MEDIE
            MEDIE            
                            
                                Gigantisk Superliga-transfer – snart er han gratis
 TIPSBLADET SPECIAL
            TIPSBLADET SPECIAL            
                            
                                Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs
 EKSKLUSIVT
            EKSKLUSIVT            
                            
                                Imponerer stort – dialog med FC København om lidt
 INTERVIEW
            INTERVIEW            
                            
                                Brøndby-boss med skidt skadesopdatering
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                ‘Brøndby var millimeter fra’
 TIPSBLADETS DOM
            TIPSBLADETS DOM            
                            
                                Uhyggelig styrke – han var en lumsk lommetyv
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                “Zanka” blæst bagover: Han er Superligaens bedste
 INTERVIEW
            INTERVIEW            
                            
                                Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                ‘Tøffe’: Han er en af mine helt store favoritter!
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                Chido Obi stjæler overskrifter i England
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                Frank revser ‘stor dommerfejl’
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                Skulle have afløst Daramy i FCK: Nu ophæver han
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                Stjerne i Superligaen – utur i Norge
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                Den største underpræstation i Superligaen
 
                        
                            
                                                Slut: Brøndby i kæmpe skuffelse!
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                Lauges kone bestormet af beskeder: ‘Overvældende’
 
                        
                            
                                Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                Uha, uha – det ser skidt ud, Bo Henriksen!
 TIPSBLADETS DOM
            TIPSBLADETS DOM            
                            
                                Kæmpe pokalgyser: Det må bare ikke ske!
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                Hyldes – nu er det forbi
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                Kritik af FCK-spiller: Illoyal og usømmelig adfærd
 
                        
                                Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                Medier fælder dom over Skov Olsen og Eriksen
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                Manchester United-stjerne skal være mere arrogant
 MEDIE
            MEDIE            
                            
                                Spår: Forlængelse eller salg for Gustav Isaksen
 TIPSBLADETS DOM
            TIPSBLADETS DOM            
                            
                                Sikke en aften – han lignede en kæmpe stjerne!
 EKSKLUSIVT
            EKSKLUSIVT            
                            
                                Wolfsburg-chok: ‘Kan ske i denne uge’
 INTERVIEW
            INTERVIEW            
                            
                                Brøndby i stor nedtur: ‘De vil det mere end os’
 INTERVIEW
            INTERVIEW            
                            
                                – Vi skal ødelægge Brøndby i 1. halvleg
 DAGENS SPILFORSLAG
            DAGENS SPILFORSLAG            
                            
                                Underholdning i Eindhoven
 
                        
                            
                                Brøndby er færdig i pokalturneringen
 
                        
                            
                                Fadæse mod Brøndby – nu laver han comeback
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                Supercomputer: De er storfavorit til at vinde PL
 
                        
                            
                                FC Midtjylland kører over Silkeborg
 
                        
                            
                                Danske stjerner viser glimt af topniveau
 
                        
                                Stjernetræner overtager i Juventus
 
                        
                            
                                Tidligere spansk mester suspenderet
 AVIS
            AVIS            
                            
                                Koster 225 millioner – transfer på vej?
 
                        
                            
                                
 
             
                 
                 
                