Agurketid i Århus – på en alvorlig baggrund.

Vinterpausen er altid lang for alle os der følger SASligaen på nærmeste hold, og for nogle medier virker det som om vinterpausen er steget dem til hovedet. I hvert fald er der gang i en rigtig århushistorie i det jyske, hvor en lokalredaktion har lagt sig ud med AGFs fanskare. Lokalredaktionen trykker på alle de…



Vinterpausen er altid lang for alle os der følger SASligaen på nærmeste hold, og for nogle medier virker det som om vinterpausen er steget dem til hovedet. I hvert fald er der gang i en rigtig århushistorie i det jyske, hvor en lokalredaktion har lagt sig ud med AGFs fanskare. Lokalredaktionen trykker på alle de knapper der får omverden og fans af AGF til at fare i totterne på hinanden – verbalt set.

Jyllands Postens Århus redaktion har på deres hjemmeside bragt en historie angående en ny agf fanside “agffan.dk”, som ifølge JP Århus angiveligt skulle have tætte relationer til den modbydelige nazistiske gruppe White Pride. Spørgsmålet er blot om det nu i virkeligheden er tilfældet, eller om der er gået lige lovlig meget agurketid i den redaktionelle vinkling.

I kan selv læse JPs artikel på deres hjemmeside, ligesom også tipsbladet.dk er røget med på vognen. Hele sagen starter med at agffan.dk i en liveopdatering fra træningskampen mellem AGF og Aab benytter betegnelsen indvandre om en Aab spiller, i forbindelse med en AGF chance i det 58. minut. Det var – og er – utrolig, utrolig dumt, klodset og unødvendigt, det tror jeg vi alle hurtigt blive enige om. Hvilke agffan.dk da også med det samme selv er opmærksom på og kommer med en uforbeholden undskyldning til Aab, samtidig med at det på det kraftigste understreges at agffan.dk tager skrapt afstand fra racisme.

Og her burde sagen så at sige være lukket, og folkene med agffan.dk kunne sidde tilbage med meget røde øre. Punktum.

Men, så er det der sker ting og sager JP Århus læser selvfølgelig med på agffan.dk, og begynder at undersøge lidt om, hvem der står bag agffan.dk. Persongalleriet får et tjek hos AGFs sikkerhedschef, ligsom infomedia bliver brugt til lidt baggrunds søgen på tidligere artikler om personerne m.m.

Og vupti, det viser sig at en blogger på agffan.dk har fået karantæne for at sætte et klistermærke på et toilet i Parken. Ligesom en anden Århus avis tidligere, og meget relevant iøvrigt, har kigget på fanfraktionen Nysir´s mulige relationer til det højre ekstremistisk miljø i Århus.

Og her det vigtigt for udenforstående at vide, at alt der så meget som lugter af White Pride i Århus og i forbindelse med AGF, bliver fulgt meget nøje af medierne. Hvilket de også skal gøre, da White Pride utallige gange er med til at sætte Århus i et dårligt lys, ligesom de forsøger at gnubbe sig op af AGF. Selvom klubben gentagende gange har udtrykt, at de helst ser White Pride hen hvor peberet gror.

Men i tilfældet med agffan.dk er spørgsmålet om ikke JP Århus har været lige hurtige nok på aftrækkeren, og draget nogle lidt for forhastede konklusioner.

I hvert fald bliver sagen med et klistermærke på et toilet i Parken til at “Personen har udøvet hærværk mod toiletterne i Parken”. I min verden er det, at puste et uskyldigt klistermærke op til noget mere end det er. Og selvom det muligvis er forbudt at sætte klistermærker op i Parken, så berettiger det ikke til at blive hængt ud offentligt som hærværksmand. Iøvrigt trak AGF karantænen tilbage efter blot fire kampe, da de selv kunne se at det var en overreaktion fra Parkens kontrolører. Ligesom man skal forstå at klistermærke opsætning på hinandens stadions er en del af drillerierne mellem de forskellige tilhængergrupper. (Jeg har selv gjort det, og jeg anser det for meget, meget uskyldigt)

Samtidig nævnes det, at en af redaktørerne på agffan.dk har erkendt at have relationer til White Pride. Og det er selvfølgelig meget alvorligt, hvis det dermed betyder, at personen eller agffan.dk dermed vil bruge sin/deres rolle til, at promoverer White Prides modbydelige og menneskefjendske holdninger. Men også her virker det som om, at JP Århus har taget en kommentar som den unge gut for nogle år tilbage gav i en anden sammenhæng lidt for alvorligt. I hvert fald virker det ikke som om, at de har undersøgt sagen helt til bunds. Givetvis fordi de havde travlt med, at få historien ud over rampen.

Med mit kendskab til AGF, fanmiljøet omkring AGF og de nævnte personer i artiklen, er det her en historie som aldrig burde være bragt. Det burde retmæssigt give anledning til at JP Århus kiggede agffan.dk lidt efter i sømmen, fik talt med personerne i og omkring agffan.dk, og så senere hvis de kunne finde belæg for det, lave en ordentlig historie, eller ligge den på hylden hvis ikke, der er mere kød på den end et klistermærke og en dum frisk-fyr-agtig kommentar fra en teenager i en helt anden sammenhæng.

Historien bør dog også give plads til eftertanke for de personer i AGFs fanmiljøer, der af den ene eller anden grund krydser veje med tidligere eller nuværende personer fra det ekstreme højre. Og det også selvom det måtte være personer man har gået i folkeskole med, arbejdet med eller andet, hvor man ikke har kunne undgå, at få en privatrelation hvor lille den så end måtte være.

I AGF og i alle andre klubber er der nemlig massevis af unge mennesker der bruger masser af kræfter på stemningsskabende aktiviteter, og det fællesskab som klubben giver. Og mange af dem tænker ikke så nøje over om de personer de hænger ud med, har den ene eller anden ekstreme overbevisning. Dermed ikke sagt, at de støtter de holdninger personerne måtte have, de interesserer sig bare ikke for det, for de er der for fodbolden og stemningsskyld. Og det synes jeg sådan helt overordnet er enormt godt og befriende, for det er jo netop det som fodbold kan give unge mennesker, et godt fællesskab omkring en sund interesse.

I tilfældet AGF er der dog den bagved liggende historik, at den nynazistiske gruppe White Pride forsøger at bruge Århus og AGF som platform for deres ekstreme og i mine øjne meget usympatisk holdninger. Når det er tilfældet, bør man derfor også som AGF tilhænger se sig nødsaget til, at sikre sig, at man ikke kommer til at medvirke i sammenhænge som kan få omverdenen til at tro at White Pride og AGFs tilhængere på nogen som helst måde har noget politisk med hinanden at gøre. På samme måde som tilfældet ville være, hvis det være en anden ekstrem gruppering – politisk eller religiøst – som vi havde med at gøre. Men nu er det ikke tilfældet.

Det er selvfølgelig vildt irriterende, at der er behov for at bruge tid på ovenstående. Men det kan vi desværre “takke” White Pride for. Samtidig bør medierne i Århus i særdeleshed, kende til denne udfrodring og den virkelighed der eksistrer omkring fanmiljøerne i Århus. Og bemærk iøvrigt her, at alle de officielle og uoffcielle fangrupperinger (herunder Nysir som JP nævner) tager afstand fra racisme.

Jeg synes det er godt, rigtig godt hvis medierne kan være en kritisk vagthund på ektreme grupper af den ene og den anden slags, religiøst såvel som politisk. Ja det er vil faktisk mediernes opgave Men jeg synes samtidig det er meget kritisabelt, hvis medierne løber med en halv vind, gør en fjer til fem høns etc. etc. Og i tilfældet med JP Århus´ artikel synes jeg desværre det er præcist, hvad der er sket. Med den konsekvens at tusindevis af AGF tilhængere nu skal høre på venner, kollegaer, familie mv. der køber historien, “fordi det står jo i avisen – og så er det sandt”.

Ja, og sådan fik jeg skrevet mit måske længste blogindlæg til dato. Håber ikke det bliver tilfældet en anden gang. Men det kan kun tiden og mediernes/tilhængernes fælles ansvarlighed vise.





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub jubler over storsalg

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Brøndby taber til MLS-hold

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Henter Kamil Wilczek



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

AaB-angriber på vej til Serie A

Transferudmelding fra Vallys

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Gravesen med vild Neestrup-melding

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Storklub har taget kontakt

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Choktransfer på vej? 

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen