Fanklubben: Silkeborg har solgt sin sjæl

Silkeborg IF-fan Jesper Koerstz Jensen er meget, meget ked af dagens nyhed om, at SIF er på vej på udenlandske hænder.



Silkeborg_250x257”Bombe: Silkeborg IF er blevet solgt”.

Alene overskriften gjorde, at jeg var ved at få kaffen galt i halsen. Nej, nej, nej, nej, nej. Sig det er løgn. Ikke os. Ikke det. Og hvis det ikke er løgn, så lad det være til familien Jysk, Silkeborg Slagteren eller noget andet lokalt og sympatisk. Please ikke til nogle rige profitorienterede flerklubs-ejende amerikanere.

Ind og google: Trivela Group LLC. Fuck. Et investeringsselskab med base i Alabama. Fuck fuck. Det er jo alt det forkerte. Ind og nærlæse pressemeddelelsen: ”vore vigtigste mål er at sikre en fortsat stabil og bæredygtig drift” og ”vi deler værdier”. Altså nogenlunde det samme, som de sagde i Esbjerg, Brøndby, Horsens og hvor de ellers har solgt deres sjæl til flerklubsejere eller amerikanere for nylig.

Hvad fanden er pointen? Jeg troede, det var noget, man gjorde af nød, eller fordi man var ved at gå fallit? Jeg har da aldrig hørt om, at man sælger sin identitet uden at have nogen grund til det. Det minder om en underlig sadistisk form for prostitution.

Jeg vil tusind gange hellere en tur i første division en gang imellem end at blive endnu en lille brik i alt det, der galt med fodboldverdenen i netop disse år.

Jesper Koerstz Jensen
Silkeborg IF-fan

Og nu er det så vores tur til at høre vores klubfolk udtale de sædvanlige luftige smører om, at disse investorer er noget helt specielt og i høj grad deler Silkeborg-ånden. Og så er det, jeg prøver at mindes alle de gange, jeg har hørt tilskuere fra Alabama blive henrykket af hurtige pasninger på Jysk Park. Og hvor tit jeg har talt med andre om, at vi godt nok minder om Walsall FC og Trivela FC Togo, og hvem vores nye mæcener ellers ejer lige for tiden.

Ja, jeg er sgu lidt i granatchok. Og virkelig ked af, at jeg ikke længere kan sige til mine unger, at vi holder med en fodboldklub, der ikke er som de andre. En gammel traditionsrig Idrætsforening, der vægter vores værdier og traditioner højere end hurtige penge og en manisk trang til hele tiden ”at tage det næste skridt”.

Ved sgu ikke, om jeg kan se mig selv i det mere.

Jeg var virkelig stolt af måden vi gjorde det på. Og med ét vi blevet mindst ligeså meget en købeklub, som alle de andre – alle dem vi plejer at distancere os fra.

Jeg vil tusind gange hellere en tur i første division en gang imellem end at blive endnu en lille brik i alt det, der galt med fodboldverdenen i netop disse år.

Please, lad der ske et mirakel, så denne handel går i vasken.

Silkeborg_250x257







LIVE

LIVE: Zlatan afslører nyt stort job

Håber på FC København-exit

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Så du detaljen på tv? Går verden rundt



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Nu forklarer Noah Nartey

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Interessant afsløring

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Enorme Superliga-talenter udtaget

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Sådan har du aldrig set dem før

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London