AaB-fan: Projektet som Danmarks Bilbao fejlede

Engang var det stort set kun nordjyder og danskere, der spillede for AaB. I dag er der mange udlændinge. Hvordan har AaB-fan Jonas Andersen det endelig med tingenes tilstand i Nordjylland? Det svarer han på her.



AAB_996x1024Meget vand er løbet igennem Limfjorden, siden AaB for 10 år siden sidst vandt et mesterskab, på ryggen af en række af klubbens egne spillere.

Flere var slået igennem ud af stort set ingenting, krydret med hjemvendte profiler som Würtz og Risgaard samt spillere hentet på lavere niveau som Dalsgaard, Spalvis og Rasmus Thelander.

Omend satsningen var fremkommet af nød, endte det i første omgang som en stor sportslig succes. Derfor var der næppe mange rynkede pander på Aalborg Stadion, da man i årene efter double-sæsonen gik fuldbyrdet ind på den nordjyske identitet og 'Nordkraften' under Allan Gaarde.

De efterfølgende 10 år har for mange AaB-fans været som et harmonikasammenstød på motorvejen i slowmotion, der i forrige sæson kulminerede i den første AaB-nedrykning i en menneskealder.

Klubben negligerede investeringer i akademiet i en årrække, hvor konkurenterne virkelig rykkede sig på området, og i DBUs årlige vurdering af de danske talentmiljøer er vi langt fra toppen. Det er da heller ikke mange profiler, der er kommet fra akademiet siden 2014.

Projektet som "Danmarks Bilbao" fejlede, og i dag er klubben på tyske hænder. Akademiet er igen kommet i højsædet. Flere trænere og folk omkring akademiet er blevet ansat, ligesom der er mere fokus på rekruttering. Da klubben rykkede ned sidste år, var der behov for økonomiske tilpasninger. Det eneste område, der ikke fik kniven at mærke, var akademiet.

Der er ikke længere en blåøjet tro på, at man kan opstøve revl og krat og gøre dem til profiler, men et helt andet fokus og knowhow i forhol til de kvaliteter, der kræves af moderne fodboldspillere.

Den nuværende udgave af AaB er færre nordjyske repræsentanter, men klubbens fundament bliver stærkere, og mulighederne for flere nordjyske profiler er i fremtiden blevet større.

Nogle gange må man tage et skridt tilbage for at kunne tage seks frem, og det er det, jeg ser i AaB lige nu – mere end en afvisning af nordjysk identitet og spillere.

AAB_996x1024



Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

– Han tog mig på røven!

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Steve Coopers højre hånd afviser

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Vil købe dansk landsholdsbobler

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Vanvid! Vinder 9-1

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

– Jeg var mega ked af det

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Pione Sisto på vej væk?

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Ny kæmpeklub er interesseret

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Forventer friske danskere efter fiasko

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt