AaB-fan: Projektet som Danmarks Bilbao fejlede

Engang var det stort set kun nordjyder og danskere, der spillede for AaB. I dag er der mange udlændinge. Hvordan har AaB-fan Jonas Andersen det endelig med tingenes tilstand i Nordjylland? Det svarer han på her.



AAB_996x1024Meget vand er løbet igennem Limfjorden, siden AaB for 10 år siden sidst vandt et mesterskab, på ryggen af en række af klubbens egne spillere.

Flere var slået igennem ud af stort set ingenting, krydret med hjemvendte profiler som Würtz og Risgaard samt spillere hentet på lavere niveau som Dalsgaard, Spalvis og Rasmus Thelander.

Omend satsningen var fremkommet af nød, endte det i første omgang som en stor sportslig succes. Derfor var der næppe mange rynkede pander på Aalborg Stadion, da man i årene efter double-sæsonen gik fuldbyrdet ind på den nordjyske identitet og 'Nordkraften' under Allan Gaarde.

De efterfølgende 10 år har for mange AaB-fans været som et harmonikasammenstød på motorvejen i slowmotion, der i forrige sæson kulminerede i den første AaB-nedrykning i en menneskealder.

Klubben negligerede investeringer i akademiet i en årrække, hvor konkurenterne virkelig rykkede sig på området, og i DBUs årlige vurdering af de danske talentmiljøer er vi langt fra toppen. Det er da heller ikke mange profiler, der er kommet fra akademiet siden 2014.

Projektet som "Danmarks Bilbao" fejlede, og i dag er klubben på tyske hænder. Akademiet er igen kommet i højsædet. Flere trænere og folk omkring akademiet er blevet ansat, ligesom der er mere fokus på rekruttering. Da klubben rykkede ned sidste år, var der behov for økonomiske tilpasninger. Det eneste område, der ikke fik kniven at mærke, var akademiet.

Der er ikke længere en blåøjet tro på, at man kan opstøve revl og krat og gøre dem til profiler, men et helt andet fokus og knowhow i forhol til de kvaliteter, der kræves af moderne fodboldspillere.

Den nuværende udgave af AaB er færre nordjyske repræsentanter, men klubbens fundament bliver stærkere, og mulighederne for flere nordjyske profiler er i fremtiden blevet større.

Nogle gange må man tage et skridt tilbage for at kunne tage seks frem, og det er det, jeg ser i AaB lige nu – mere end en afvisning af nordjysk identitet og spillere.

AAB_996x1024





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Dansk målsluger skifter til topklub

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Viaplay-boss langer ud efter AGF

‘Ronaldo vinder kampen’

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Desperat Frank – favorit til trænerfyring



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Katastrofe for Jack Grealish

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

– Alt for meget kaos i Horsens

Viaplay hæver priserne

På vild liste med Lionel Messi

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Populære Chelsea – køb billetter her!

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

AGF mangler flere profiler mod OB

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’