AaB-fan: Projektet som Danmarks Bilbao fejlede

Engang var det stort set kun nordjyder og danskere, der spillede for AaB. I dag er der mange udlændinge. Hvordan har AaB-fan Jonas Andersen det endelig med tingenes tilstand i Nordjylland? Det svarer han på her.



AAB_996x1024Meget vand er løbet igennem Limfjorden, siden AaB for 10 år siden sidst vandt et mesterskab, på ryggen af en række af klubbens egne spillere.

Flere var slået igennem ud af stort set ingenting, krydret med hjemvendte profiler som Würtz og Risgaard samt spillere hentet på lavere niveau som Dalsgaard, Spalvis og Rasmus Thelander.

Omend satsningen var fremkommet af nød, endte det i første omgang som en stor sportslig succes. Derfor var der næppe mange rynkede pander på Aalborg Stadion, da man i årene efter double-sæsonen gik fuldbyrdet ind på den nordjyske identitet og 'Nordkraften' under Allan Gaarde.

De efterfølgende 10 år har for mange AaB-fans været som et harmonikasammenstød på motorvejen i slowmotion, der i forrige sæson kulminerede i den første AaB-nedrykning i en menneskealder.

Klubben negligerede investeringer i akademiet i en årrække, hvor konkurenterne virkelig rykkede sig på området, og i DBUs årlige vurdering af de danske talentmiljøer er vi langt fra toppen. Det er da heller ikke mange profiler, der er kommet fra akademiet siden 2014.

Projektet som "Danmarks Bilbao" fejlede, og i dag er klubben på tyske hænder. Akademiet er igen kommet i højsædet. Flere trænere og folk omkring akademiet er blevet ansat, ligesom der er mere fokus på rekruttering. Da klubben rykkede ned sidste år, var der behov for økonomiske tilpasninger. Det eneste område, der ikke fik kniven at mærke, var akademiet.

Der er ikke længere en blåøjet tro på, at man kan opstøve revl og krat og gøre dem til profiler, men et helt andet fokus og knowhow i forhol til de kvaliteter, der kræves af moderne fodboldspillere.

Den nuværende udgave af AaB er færre nordjyske repræsentanter, men klubbens fundament bliver stærkere, og mulighederne for flere nordjyske profiler er i fremtiden blevet større.

Nogle gange må man tage et skridt tilbage for at kunne tage seks frem, og det er det, jeg ser i AaB lige nu – mere end en afvisning af nordjysk identitet og spillere.

AAB_996x1024



“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Andreas Christensen i chokskifte?

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Biereth og Dolberg bryder måltørke

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Kongesæson – de køber Pep Biel

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Superliga-legende stråler som 41-årig

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

FC Midtjylland kan score gode penge

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Sønderjyske – FC Midtjylland

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Pogba er lettet

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

FC København – Brøndby IF

Slut: FC København vinder intenst derby

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF