Da Flemming Pedersen i 2018/2019-sæsonen overtog cheftrænerjobbet i FC Nordsjælland fra Kasper Hjulmand 10 kampe før sæsonafslutningen og ved indgangen til Mesterskabsspillet, var det med den forventning, at det ikke ville få den store betydning for spillet og resultaterne på banen.
Som assistenttræner for Hjulmand kendte han jo klubben og truppen.
Men da Mesterskabsspillet og de 10 kampe var afviklet, stod FCN tilbage med én sejr under Flemming Pedersen. Den kom i øvrigt i sidste spillerunde.
Konklusion: Det HAR betydning at skifte træner. Lige meget hvor meget den nye mand i spidsen for et hold kender klubben.
Og den betydning kan både svinge til den positive og den negative side, men det er svært at se FCN klare sig meget bedre, end klubben har gjort det i efteråret.
Så når Flemming Pedersen – som B.T. rapporterer – vælger at stoppe som cheftræner efter næsten fire år som cheftræner, og det i stedet bliver hans assistent Johannes Hoff Thorup, der overtager, kan det komme til at koste Farum-klubben.
Sat på spidsen kan sådan et trænerskifte reelt ende med at være forskellen på, om FC Nordsjælland vinder det guld, klubben ligger til, eller ej.
Set i det lys er det et tosset tidspunkt at skifte træner, og man kan godt undre sig over, at klubben ikke fik Flemming Pedersen til at holde fast frem til sommer.
Men det handler formentlig om Pedersens egne ønsker.
Det kan være svært at sætte sig ind i, hvorfor Flemming Pedersen ønsker at stoppe. Men her må det indskyldes, at Flemming Pedersen ikke er som andre trænere. Og det har han aldrig været.
Han er gået mere op i udvikling end i 1-X-2 om søndagen, og der er aldrig såkaldte mind games eller spin i pressen, bare gode, reelle svar fra en fodboldmand, der går op i fagligheden, spillets tendenser og spillernes udvikling. Tænk over det: Har du nogensinde set Flemming Pedersen være sur, og hvor mange gange husker du ham være rasende over en kendelse?
Er han så brændt ud efter at have siddet i et krævende job? Næppe.
Han vil sikkert selv sige, at han aldrig har haft mere at give af, men han har nok bare fundet ud af, at det er nu, han hellere vil hellige sig til udvikling og ledelse, og så vil han lade et trænertalent komme til fadet, som han selv kom til, da Kasper Hjulmand stoppede.
At Flemming Pedersen træder tilbage, er så absolut ingen overraskelse. Det ville komme på et tidspunkt, og herfra er det faktisk overraskende, at han endte med at sidde næsten fire år.
Det er timingen, der er overraskelsen i nyheden.
For FC Nordsjælland er med i guldkampen og har gode muligheder for at vinde titlen, da de to andre FC-hold er mange point efter.
Nu er den bombe så eksploderet i Superligaen, og alle klubber under FCN må have fråde om munden ved tanken om, at guldkampen lige er åbnet på vid gab, fordi den nye træner justerer på et par småting og har nogle nye træningsideer og taktiske input.
For Johannes Hoff Thorup kan det ende med at være det bedste tidspunkt at overtage på. Det handler naturligvis om, hvordan man anskuer det, og hvordan det ender med at gå.
Vinder FCN mesterskabet, er det jo ubetinget den bedste start, Hoff Thorup kunne turde drømme om. Så vil det være den ultimative succeshistorie.
Men det vil være lidt en skuffelse, hvis Farum-klubben ikke kan føre mesterskabet i land. Man var klart bedst i efteråret og har et pænt forspring til alle klubber udover Viborg, der blot er tre point efter, så muligheden for at vinde titlen bliver næppe bedre end nu.
Derfor er det bare så overraskende og på nogle punkter også tosset at skifte træner nu. Det er et gamble, hvor man ikke nødvendigvis har så meget at vinde.
Foråret i FC Nordsjælland kan ende med at blive en kamp om at få det sidste ord.
For FCN vil formentlig spinne det sådan, at selv hvis klubben går ned i løbet af foråret, misser en titel og ender som nummer tre eller fire, vil sæsonen have været en succes, da man kom med i Mesterskabsspillet, hvilket var målet for sæsonen.
Men det ændrer jo ikke på, at det ER en skuffelse, hvis man ender et stykke fra guldet, når man fører Superligaen ved vintertid, har spillet klart bedst og lignet et langtidsholdbart hold.
Pressen vil holde øje med FC Nordsjælland i foråret. Og igen og igen vil Flemming Pedersens stop blive bragt frem, hvis det går sløjt, og det bliver både Johannes Hoff Thorup, spillerne og ledelsen i FCN spurgt ind til.
Om Flemming Pedersen så kunne have ført FCN til en titel, får vi aldrig at vide. Og det er faktisk en skam, for det arbejde, han har leveret i FC Nordsjælland, har været rigtig godt. Ikke mindst i efteråret.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Her spiller Lasse Schöne i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Fyrer landstræner to måneder før VM
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Fik blackout på Brøndby Stadion
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
NYHEDER
Det er aldrig sket før
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
OB siger farvel til seks spillere
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Fifa kritiserer transportpriser under
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske