Sønderjyske bekymrer: Bundniveauet er alt for lavt

Sønderjyske er oprykker, men ligger under nedrykningsstregen. Så hvordan bedømmer man holdet efter første halvdel af grundspillet. Det har vi sat Sønderjyske-fan Lars Alnor til at gøre.



SJF_996x1024Vi er halvvejs gennem grundspillet, og som oprykker skal man være indstillet på både op- og nedture. Men når jeg skal gøre regnskabet op, så sidder jeg alligevel med en følelse af, at der er flere minusser end plusser for de første 11 kampe.

Bundniveauet er lavere end frygtet, og så har der været for langt mellem beviserne på det ellers flotte topniveau. Det var forventet, at vi skulle være et af de fire hold, der kæmper om overlevelse, men jeg havde ikke forventet, at AaB skulle være fem point foran på nuværende tidspunkt.

Vi giver ganske enkelt for mange chancer væk, når vi samtidig ikke skaber mere i modstandernes straffesparksfelt

Lars Alnor
Sønderjyske-fan

Tabellen lyver sjældent, så der er plads til forbedring.

Sæsonens foreløbige overraskelse har helt klart været Lirim Qamili. Han har en fed energi, skaber chancer, laver mål, og så har han stor andel i, at det ikke står værre til, end det gør.

Jeg ønsker ikke at pege enkelte spillere ud, men jeg har været skuffet over vores defensive organisation. Vi giver ganske enkelt for mange chancer væk, når vi samtidig ikke skaber mere i modstandernes straffesparksfelt.

Jeg har hele tiden været realistisk omkring det, at vi ville være en del af nedrykningskampen. Men jeg mangler stadig at se en fuldkommen indsats over 90 minutter. Da vi samtidig er placeret som nummer 11 og ligger under stregen, kan jeg desværre ikke give mere end to bolde for første halvdel af sæsonen. 

Tipsbladets karakterskala er fra 0 til seks bolde, hvor seks er det bedste.

SJF_996x1024





LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Bayern – PSG

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Millionregn over ‘PC’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Tv-vært stopper på Viaplay

Arsenal er i Champions League-finalen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!