Sønderjyske bekymrer: Bundniveauet er alt for lavt

Sønderjyske er oprykker, men ligger under nedrykningsstregen. Så hvordan bedømmer man holdet efter første halvdel af grundspillet. Det har vi sat Sønderjyske-fan Lars Alnor til at gøre.



SJF_996x1024Vi er halvvejs gennem grundspillet, og som oprykker skal man være indstillet på både op- og nedture. Men når jeg skal gøre regnskabet op, så sidder jeg alligevel med en følelse af, at der er flere minusser end plusser for de første 11 kampe.

Bundniveauet er lavere end frygtet, og så har der været for langt mellem beviserne på det ellers flotte topniveau. Det var forventet, at vi skulle være et af de fire hold, der kæmper om overlevelse, men jeg havde ikke forventet, at AaB skulle være fem point foran på nuværende tidspunkt.

Vi giver ganske enkelt for mange chancer væk, når vi samtidig ikke skaber mere i modstandernes straffesparksfelt

Lars Alnor
Sønderjyske-fan

Tabellen lyver sjældent, så der er plads til forbedring.

Sæsonens foreløbige overraskelse har helt klart været Lirim Qamili. Han har en fed energi, skaber chancer, laver mål, og så har han stor andel i, at det ikke står værre til, end det gør.

Jeg ønsker ikke at pege enkelte spillere ud, men jeg har været skuffet over vores defensive organisation. Vi giver ganske enkelt for mange chancer væk, når vi samtidig ikke skaber mere i modstandernes straffesparksfelt.

Jeg har hele tiden været realistisk omkring det, at vi ville være en del af nedrykningskampen. Men jeg mangler stadig at se en fuldkommen indsats over 90 minutter. Da vi samtidig er placeret som nummer 11 og ligger under stregen, kan jeg desværre ikke give mere end to bolde for første halvdel af sæsonen. 

Tipsbladets karakterskala er fra 0 til seks bolde, hvor seks er det bedste.

SJF_996x1024





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Transferfri stjerne i København

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa