OB har sat sig selv under pres. Det er svært at komme frem til andet, når man skal kommentere transfervinduet med fynsk fokus.
Hvor nogle OB-fans er klar til at fatte høtyv og fakler, vil jeg som journalist blot tillade mig at undre mig en smule i dette nuancerede skriv.
OB har hele tiden meldt ud, at man vil forstærke sig i dette vindue, og derfor vækker det undren hos undertegnede, at fynboerne sælger en af holdets største profiler – Mohamed El Makrini – dagen inden Deadline Day uden at hente en erstatning. OB-truppen tæller ganske vist mange spillere, der kan begå sig på midtbanen, men Mohamed El Makrinis betydning for OB-holdet som arbejdshest og defensivt anker har været stor.
Det er svært at pege på en oplagt afløser i truppen, for Izuanna Uzochukwu har endnu til gode at vise sine kvaliteter i OB-trøjen, og hverken Casper Nielsen, Jens Jakob Thomasen, Nana Welbeck eller Mathias Thrane har samme fysiske tilstedeværelse. Til gengæld er de bedre boldspillere, og OB’s kan med rette advokere for, at offensiven bliver styrket med rokaderne på midtbanen.
Men når OB kun har scoret 16 mål i 21 Superliga-kampe i denne sæson, er det også overraskende, at der ikke kan findes en spiller, man mener kan styrke angrebet. Signalet fra OB-lejren har været, at man ville styrke offensiven i dette transfervindue, og selvom Casper Nielsen kan give nye offensive værkstøjer til Kent Nielsen og kompagni, havde de fleste iagttagere forventet, at fynboerne ville sikre sig en angriber, der kunne være garant for mål i foråret. Eller i det mindste aflaste Anders K. Jacobsen og Rasmus Festersen.
Skal man komme OB-ledelsen i møde, kan man godt se det fornuftige i at undlade at hente en halvdyr udenlandsk angriber, som man ikke er sikker på. Et panikkøb halvanden time før transfervinduets lukning ville næppe heller have tændt et lys i mørket for de kritiske fans. Omvendt vil der nu være ekstra pres på de tilbageværende offensivspillere i OB-truppen. For hver OB-kamp uden scoringer vil omgivelserne kunne stille spørgsmålet: Hvorfor handlede I ikke i vinterens transfervindue? Kritikken vil ikke gå på den manglende aktivitet på Deadline Day, men på vintervinduet generelt.
OB’s sportsdirektør Jesper Hansen har forklaret, at han har stor tro på truppen, og træner Kent Nielsen mener også, at de forhåndenværende søm er gode nok til at sikre fremgang for OB. Lige nu bliver der set kritisk på OB’s ageren i transfervinduet, og den eneste måde at ændre det på er via sejre. Derfor er presset på OB stort.
Jeg har før refereret til den store tysk-amerikaner Eric Fromms ord om, at den succesfulde revolutionær er en statsmand, mens den usuccesfulde er en kriminel. Disse ord er atter aktuelle, når det handler om OB, der har skiftet det meste af spillertruppen ud på halvandet år. Hvis det hele ender med succes, må man have respekt for OB, der ikke har rystet på hånden trods omgivelsernes kritiske blik. Hvis det modsatte skulle ske, og OB rykker ned, har sæsonen været en klar fiasko.
Men dette transfervindue er et signal om, at der er en stålsat tro på, at efterårets kampe var et bump på vejen, og at tilføjelserne af U21-landsholdets Casper Nielsen samt Mercedes-manden Ryan Laursen kan gøre en forskel. Det kan lyde modigt, når man tager afgangen af El Makrini med i betragtningen.
Det må briste eller bære for OB i foråret, og man kan undre sig over, at klubben ikke har forstærket sig yderligere, når det er den klub i Superligaen, der har underpræsteret mest i forhold til egne og omverdenens forventninger. Aktiviteter i et transfervindue vil altid enten blive tolket som et stærkt signal om handlekraft eller en skuffende passivitet, og OB-ledelsen har denne vinter signaleret, at man har is i maven.
Tiden må vise, om projektet lykkes, og når jeg spørger mine kolleger på redaktionen, er der heller ingen af dem, der har OB som største nedrykningsfavorit. Der tales om EfB’s voldsomme udskiftning som et stort sats, om AGF’s passivitet som et (over)modigt valg og om Viborgs pauvre offensiv. Nedrykningsspillet bliver et hundeslagsmål, og OB vil givetvis blive involveret – og så er spørgsmålet, om man er forberedt på de grimme nedrykningskampe, som nogle af de andre bundhold trods alt har prøvet flere gange før.
Der er pres på den fynske klub. Kun sejre kan modbevise omverdenens skepsis i fodboldens sort-hvide verden.
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
MEDIE
Han er IKKE i spil
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
Åge Hareide er død
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
NYHEDER
– Lidt af en bombe
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
EKSKLUSIVT
