Lad det være sagt med det samme: Jeg mener, at Jacob Rasmussen er den helt rigtige anfører for Brøndby IF. Det har han vist fra første gang, han trak en gul trøje over hovedet. Han er en leder på banen, og han er også rigtig god foran en mikrofon. Sidstnævnte er en egenskab, jeg mener, man kun kan undervurdere hos en anfører.
Når det så er sagt, så mener jeg, at håndteringen af, hvor anførerbindet skulle placeres, har været håbløs. Da sæsonen startede, havde vi en anfører og en viceanfører, som umiddelbart ikke så ud til at skulle have mange startpladser, i form af Kevin Mensah og Ohi Omoijuanfo. Tredjevalget til anførerhvervet var så Daniel Wass, og han har spillet væsentligt mere i denne sæson, end de to andre, hvorfor han de facto har været anfører i sæsonens første kampe. Og det har han da for så vidt også gjort fint.
Men det er jo noget underligt noget at starte sæsonen med to spillere, som har langt til startpladserne, som anfører og viceanfører. Og allerede i foråret har det jo stået lysende klart, at hverken Ohi eller Mensah kom tættere på spilletid efter et transfervindue og en sommerpause. Så det anførerskifte, som nu er trådt i kraft, skulle jo være sket for længe siden. Og allersenest i sommerpausen.
Der hvor det så bliver rigtig mærkeligt er jo, at Daniel Wass ikke engang er blevet viceanfører. Her er valget faldet på Patrick Pentz. Og der er jeg måske puritansk, men jeg mener ikke, at målmænd skal være anførere. Men sådan er der så meget.
I første omgang var det altså også ret specielt, at Daniel Wass ikke blev anfører i 2023, da Andreas Maxsø blev solgt. Det havde på mange måder været det naturlige valg dengang, hvor Kevin Mensah heller ikke ligefrem vadede i spilletid.
Morten SvanBrøndby IF-fan
Mon ikke, Daniel Wass havde været en udmærket viceanfører? Måske endda som en del af en anførergruppe, hvor vores østrigske keeper også kunne indgå.
Det helt store spørgsmål er selvfølgelig, om det her har nogen betydning for truppen og samarbejdet mellem spillerne. Forhåbentlig er alle så professionelle, at det ikke spiller nogen rolle, men det kan vi indtil videre kun håbe på.

En serie af mærkelige beslutninger og dårlig timing
Jeg tror, at meget af balladen kunne være undgået, hvis skiftet var sket i sommer, og Daniel Wass var blevet viceanfører. Ingen af de ting skete som bekendt, og så er det jo naturligt, at der bliver en historie ud af det. Særligt, når Daniel Wass i interviews i løbet af sæsonen ikke har gjort det mindste for at få det til at lyde, som at han var Jesper Sørensens største fan.
I første omgang var det altså også ret specielt, at Daniel Wass ikke blev anfører i 2023, da Andreas Maxsø blev solgt. Det havde på mange måder været det naturlige valg dengang, hvor Kevin Mensah heller ikke ligefrem vadede i spilletid.
Dengang faldt valget som bekendt på den omskolede venstre back, og der er ingen tvivl om, at Kevin Mensah har været eksemplarisk og et godt forbillede, ligesom jeg føler mig overbevist om, at hans betydning for stemningen i omklædningsrummet er stor.
Daniel Wass er en helt anden type. Han går forrest på en anden måde, og det er givetvis ikke den måde, som Jesper Sørensen foretrækker fra sin anfører, men det vidste man jo allerede i juli måned, da sæsonen skulle til at begynde. Så hvorfor vente med at pege på Jacob Rasmussen?
For lad mig slutte, som jeg startede: Jacob Rasmussen er det helt rigtige valg som anfører. Det tror jeg ikke, at ret mange kan være uenige i. Men timingen af valget er mildest talt uheldig.

TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
Peter Schmeichel taget på sengen
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
Mareridt for FC Augsburg
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER